Ann-Louise Johansson från Meritor gjorde debut på Rotarys lunchmöte på Stadshotellet. Foto: Hans Andersson
”Hyfsat stabilt personalläge” på Meritor som effektiviserar
– Till den här sommaren blev vi klara med effektiviseringen av monteringen och nu tar vi itu med samma sorts program för bearbetningen. Vi blir fortsatt konkurrenskraftiga och kan ta hem fler order i den tuffa konkurrensen, säger Ann-Louise Johansson ansvarig för personalfrågor på Meritor.
Ann-Louise Johansson är HR-chef och har hand om personalfrågorna på Meritor. Fotograf: Hans Andersson
Sedan ett och halvt år är Ann-Louise Johansson HR-chef på Meritor i Lindesberg. Hon har koll på personalläget. Hon har jobbat kommunalt och kom i början av förra året från ett jobb i Guldsmedshyttan. Nu är hon ansvarig för personalpolitiken för (i dagsläget) 914 anställda – 831 av dem i fabriken – resten tjänstemän. Personalläget har varit ”hyfsat stabilt” under de senaste åren och nu har Meritor ingen inhyrd personal.
– Vi har en samsyn med facket och vi har hittat bra metoder för personalfrågorna, säger Ann-Louise Johansson, som gästade Rotarys lunchmöte idag.
Konjunkturläget i världsekonomin är också sådant att det inte är någon het efterfrågan. Men det rullar ut runt 70 fordon varje dygn med bakaxlar, framaxlar och växlar. Den stora produktionen är tillverkning och montering av bakaxlar, medan framaxlarna bara monteras i Lindesberg. På de 55 000 kvadratmetrarna har Meritor sedan 2011 genomfört en effektivare logistik för monteringen, som kort uttryckt innebär att de olika momenten samlokaliseras längs en gemensam monteringslinje.
– Nästa steg i Linde transformation blir att utveckla vårt bearbetningsavsnitt, säger Ann-Louise Johansson.
Meritor är ett amerikanskt företag med huvudkontoret i Detroit. Lindesbergsfabriken är största av de 28 tillverkande enheterna i företaget, näst störst i Örebro län och hade 2013 enligt Ann-Louise Johansson en försäljning på drygt fyra miljarder.
Företaget har en ganska låg snittålder (42 år i fabriken) och det är 60 personer som beräknas gå i pension de nättaste fem åren. 80 procent av de anställda bor i Lindesberg och resten på pendlingsavstånd.
– Vi alla ska anstränga oss att få människor att flytta hit, så att de bidrar till ekonomin i kommunen, säger Ann-Louise Johansson, som på svar på frågan hur Lindesberg ska locka svarade att det handlar om ordna boende. ”Många vill köpa hus”.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Gänget som ska göra festen möjlig. Foto: Camilla Lagerman
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av ...
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Emma ger ömma leder och muskler lindring
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller ...