Lindesberg Arena står för tillfället värd för utställningen ”Att läsa är också en sport”. Under två veckors tid har gäster kunnat ta del av tankar från handbollslandslagets tränare Staffan Olsson, AIK:s anfallare Henok Goitom, friidrottsikonen Carolina Klüft och många andra idrottsprofiler. På initiativ av Riksidrottsmuseet har de i utställningen berättat om vad böcker och läsning betytt för dem.
– Utställningen handlar om några idrottsprofiler som berättar om sin läsning. De berättar om sina favoritböcker och varför de läser. Det är lite olika sorters böcker, det är både deckare och fantasyböcker, berättar Kristina Öster, bibliotekschef på Lindesbergs stadsbibliotek.
Idéen med ”Att läsa är också en sport” kommer från Riksidrottsmuseet. Museet har producerat hela utställningen i samarbete med Regionalbiblioteket i Stockholm, SISU Idrottsböcker och SISU Idrottsutbildningar. Utställningen inriktar sig på att inspirera till läsning och få läsning att framstå som något stimulerande. Kristina utvecklar kring just det.
– Man kan också läsa om det är så att böcker gör att man kan bli en bättre idrottare. Det är klart att det finns inga enkla svar på sådana frågor. Men det finns också på utställningen, där man kan trycka på skärmar och idrottarna berättar om vad läsning betyder för dem.
Utställningen är arrangerad i samarbete mellan stadsbiblioteket och Lindesberg Arena. Hela utställningen har varit placerad vid arenan, där förbipasserande har kunnat ta del av den.
– Vi har tänkt att den står framme där. Att man kan kolla på den i pauser under matcher eller efter träningar, förklarar Kristina som tillägger att det är stadsbiblioteket som skött förarbetet.
– Det är vi som har arrangerat att den kommer hit. Nu fick vi en chans att få hit den och visa upp den här i Lindesberg, vilket är jättekul.
Sedan den 23 oktober har ”Att läsa är också en sport” funnits tillgänglig vid arenan. Helgen som kommer blir den sista chansen att få ta del av den, innan den monteras ned på söndag.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.