På måndag får IFK Lindesberg riktigt finbesök. Tillslagstränaren Eija Feodoroff, med erfarenhet från både damlandslaget och ÖSK, gästar konstgräshallen. I över två timmar kommer hon att arbeta med klubbens unga tjejer.
Inom elitfotbollen är Eija Feodoroff ett etablerat namn. I många år har hon ansetts som en av Sveriges bästa tillslagstränare. Hennes fina rykte och skickliga arbete har lett henne till arbeten inom klubbar som ÖSK. Dessutom har hon spenderat mycket tid tillsammans med damlandslaget, där hon hjälpt till att utveckla lagets fasta situationer.
Den senaste tiden har Eija tillbringat i Malmö och tränat damallsvenska FC Rosengård. Dessutom har hon haft ett nära samarbete med färske Hoffenheim-proffset Jiloan Hamad, född i Örebro. Tidigare har Eija ofta arbetat i och kring Örebro-området. Det är på den vägen som IFK Lindesberg nu lyckats arrangera ett träningspass med henne.
– Hon är väldigt inspirerande. Om det är någon som brinner för någonting så är det Eija för fotboll. Man rycks gärna med. Det hon visade mig för tio år sedan jobbar jag fortfarande med och det ska bli väldigt inspirerande att träffa henne igen, berättar Kenneth Hedblad.
Kenneth är en utav F03-lagets två tränare. Under början av 2000-talet arbetade han tillsammans med Eija i Ervalla, då hon var där via sitt uppdrag inom SISU. Att hon nu gästar IFK blir givetvis en stor happening för alla inom klubben.
På måndag kommer Eija att medverka under ett träningspass i konstgräshallen, som pågår mellan klockan 16.30-19.00. Träningen riktar sig till de yngre tjejlagen i IFK och Kenneth hoppas på uppemot 25 deltagare. Utöver spelarna kommer även ungdomsledare att bjudas in, för att kunna se och lära av träningen. Spelarna har god koll på sin tillslagsexpert inför besöket.
– Tjejerna har ju Googlat henne och tittat lite. De ska ta med tröjor och hon ska få skriva autografer, skrattar Kenneth.
– Men jag har sagt åt dem att det här är den viktigaste träningen i år. De finns ju som har andra grejer. Men är det någon gång man ska hoppa annat för fotbollen så är det den här gången.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.