Lindlövens IF spel i kvalserien har varit starkt. Laget ligger fortfarande etta i tabellen efter tre spelade matcher. Och vinner Löven ikväll så har de faktiskt redan säkrat en plats i division 1 nästa säsong, trots att två omgångar återstår i kvalet.
Det är ett mycket delikat läge för Lindesbergslaget, Lindlöven. Ikväll möter de Karlskoga i hemmaarenan Lindehov. När lagen möttes i tisdags, på Karlskogas hemmais, så fick Lindlöven 1 poäng med sig hem. Kan hemmaplan avgöra ikväll?
Henry Nordlund är Lindlövens sportchef.
-Vi vinner ikväll. Vi är det bättre laget helt enkelt. Sedan tror jag inte Karlskoga gynnas av de här täta matcherna som gäller i kvalet, men det är något våra killar hanterar utmärkt, säger Henry.
Men det finns trots allt vissa faror. Det såg vi inte minst i tisdags i Karlskoga.
Lindlöven hade matchen under kontroll de två första perioderna, men slappnade av för mycket i tredje och gav Karlskoga utrymme att spela på.
-Karlskoga har visserligen några snabba forwards som vi måste hålla ett öga på, men i övrigt ser jag inget som hotar en seger för oss i den här matchen, avslutar Henry.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
I söndags gavs tillfälle att få uppleva en total månförmörkelse. Det innebär att hela månen passerar genom jordens skugga och då får en rödaktig färg – så kallad Blodmåne.
INSÄNDARE/DEBATT: Kommunfullmäktige tog inget beslut i måndags om nedläggning av Vedevågs skola som förslaget till beslut var.. En minoritet ledd av oss fick igenom en återremiss så att ärendet kan kompletteras innan ett oåterkalleligt beslut fattas.
Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals shoppingsugna kunder väntade ivrigt på att få komma in genom dörrarna för att fynda, men allra först på plats var Carl Gustafsson, som därför belönades med att bli dagens bandklippare.
– Det kändes jättebra, det var jätteroligt, säger han till LindeNytt.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige skulle skolan i Vedevåg få sitt öde avgjort. Men inget beslut fattades, istället ska frågan utredas på nytt, då politikerna inte kunde enas.
– Att utreda saker, det har jag förstått att man kan göra väldigt mycket och under lång tid. Vi i nämnden var nöjda med den utredningen vi fick till oss, sade Lillemor Bodman (M) under sammanträdet.
Under tio års tid har Lindesbergs VVS & EL haft butikslokal på Stafettgatan vid Charlottenlunds handelsområde. Nu, när verksamheten tagit riktning mot att bli ett renodlat serviceföretag, väljer man att avveckla butiken för att kunna fokusera fullt ut på att utveckla servicedelen. Samtidigt flyttar man till en ny lokal – ett stenkast bort, på Tennisgatan.
– Det här känns väldigt bra. Den nya lokalen kommer att passa vår verksamhet ännu bättre och underlätta arbetet för vår personal, säger VD Kimmo Rahkonen.
Tidigare i veckan åkte jag till Hällefors en vända. Jag valde att åka en lite längre skogsväg istället för landsvägen. Det är sådan jag är och många av mina tidigare bilder har fotats längs med just dessa omvägar.
I oktober avbryter Baettr produktionen vid Guldsmedshytte Bruk, och därmed varslas samtliga anställda. Över 120 personer står nu till arbetsmarknadens förfogande, och flera företag har redan hört av sig för att rekrytera.
– Det känns väldigt positivt att företag ser kompetensen de anställda har, säger VD Torbjörn Lantz.