Foto: Ida Lindkvist

Inblick: Att leva med Downs Syndrom

På lördag, den tjugoförsta mars, är det ”World Down Syndrome Day” – den internationella Downs Syndromdagen. I samband med det har LindeNytt träffat Peter Uhrzander och Susanna Blomquist som lever varje dag med Downs Syndrom. 

Det var år 2012 som den internationella Downs Syndromdagen instiftades och började uppmärksammas. Att man valde just datumet 21/3 beror på att de människor som har Downs Syndrom har tre, istället för två, stycken av kromosom nummer tjugoett. Downs Syndrom är inte heller någon sjukdom, utan en diagnos. Någon som levt i femtio år med Downs Syndrom, är Peter Uhrzander. 

– Jag bor i Gusselby och jag har en tjej som bor i Kungsör som heter Gudrun. Vi har varit tillsammans i femton år, hon har också Downs Syndrom, många kompisar har det. Personligen beundrar jag de som har Downs Syndrom och har barn, och de som bor utomlands. Jag har ett öga som jag är blind på, det kan bero på Downs Syndrom. Jag fick en handboll där, det blev suddigt och sedan började det rinna blod, men det är länge sen tillbaka, berättar Peter. 

Peter är än dock väldigt handbollsintresserad och ett troget LIF-fan. Han tycker även om musik; framförallt dansband, och han bowlar i Örebro. Peter jobbar i transportgruppen på Kullgatan där man bland annat transporterar återvinningssopor till sopstationen i Måle. Men Peter fixar också med små hylsor som man fäster på element, så han har att göra om dagarna. 
– Jag trivs bra, men det är lite jobbigt ibland. Chefen är bra, han är en bra människa. 


Peter är inte sen att bjuda på ett leende. Här på sin arbetsplats i transportgruppen.

Peter drabbas dock då och då av epileptiska anfall, något som är vanligare bland män och kvinnor med Downs Syndrom än de som inte har det. 
– Jag känner att det är något på gång, då sitter jag helt still men benen skakar. Sedan är jag borta i två sekunder, sen kommer jag tillbaka och är fit for fight!  

Peter är en social kille med glimten i ögat och ett skratt ligger inte långt bort. Att Peter har Downs Syndrom är ingenting som bekommer honom anmärkningsvärt och har vare sig stött på fördomar eller några särskilda svårigheter. 
– Det är mitt handikapp och jag trivs bra med det, det skäms jag inte för, säger Peter bestämt och fortsätter: 
– Jag trivs med mina kompisar, jag har bra umgänge. Det finns inte så stora skillnader. Jag trivs bra med mig själv och min tjej. 

Susanna Blomquist ska snart fylla femtiotvå och har redan börjat planera bakandet till kalaset. Hon älskar att baka; något hon även får göra på arbetstid där hon jobbar på Erikshjälpen i Lindesberg. Susanna frigör också tidningar från häftklämmorna och lägger i ordning pussel. Också kompisen Mona Ragnarsson ligger Susanna varmt om hjärtat. 
– Jag och Mona har så roligt tillsammans, hon är den bästa kompisen jag haft. Vi bodde i Fanthyttan tillsammans när vi var små. Nu träffas vi ofta, berättar Susanna. 

Susanna älskar dansband och Rock ’n Roll. Hon, liksom Peter, medverkar också i teatergruppen Lindesbergs Stjärnor. Men det finns något som är lite bättre än allt annat: 
– Det bästa jag vet är att åka tåg, vi brukar göra det med personalen, det är så roligt att åka! 


Susanna tillsammans med sin kille Per-Erik. De jobbar tillsammans på Erikshjälpen.

Umgänge med syrran blir det också en hel del. En stor förkärlek till hundar och katter har Susanna, och berättar att en i personalen brukar ha med sig sin hund ibland, vilket är mycket uppskattat. Och pojkvännen Per-Erik Wester har också en viktig plats i Susannas liv. 
– Jag älskar bara honom, han är snäll och jag vill inte ha någon annan! 
Några fördomar eller annat som skulle kunna problematisera vardagen känner inte Susanna till. 
– Jag har inte märkt av något sånt för min del. Det finns inte några skillnader! 
Publicerad 19 mars 2015 klockan 14:01

Ida Lindkvist

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Bild: Lindesbergs kommun

Näringslivsdagen 2026 samlade kommun och företag

Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.

27 januari 2026 klockan 12:33 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Området som nu utreds är markerat med röd cirkel. Bild från Lindesbergs kommun.

Här vill kommunen anlägga ny återvinningscentral

Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.

26 januari 2026 klockan 14:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Frövikatterna plockade medaljer i Conventum

Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite ö...

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek

Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, fö...

Man gripen misstänkt för grov misshandel

En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Kommunen varnar för falsk hemtjänstpersonal

Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.

23 januari 2026 klockan 17:29 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Norrsken över Bergslagen. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Norrskensfeber i Sverige – men…

FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken – även långt ner i södra Sverige. Men… Det finns alltid ett ”men” när man ska fota himlen.

23 januari 2026 klockan 19:39 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Därför syns militära fordon i Lindesberg
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun...
22 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig...
21 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Krog och polis hårt kritiserade i sociala medier efter akut sjukdomsfall: ”Otroligt onödigt”
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en krogg...
21 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Robert Bredenberg och Dennis Nordström går ut med lugnande besked gällande Daimstrutens framtid. Foto: Privat

Lugnande besked till glassälskare: Daimstruten blir kvar!

Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.

21 januari 2026 klockan 15:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Sarah Dawn Finer gästar Lindeskolans aula den 4 oktober. Foto: Pressbild

Melloveteranen ger konsert i Lindesberg

En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.

21 januari 2026 klockan 13:09 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Inbrotten i Fellingsbro: ”Luften går ur en”

Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en ...

Ung man misstänkt för rattfylleri i Lindesberg

Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll ...

Moderaterna träffade regeringens samordnare för frivillig återvandring

I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Hockeyklubb drabbad av andra inbrottet på två veckor

Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. Detta är det andra inbrottet inom loppet av två veckor, och nu går föreningen ut på sociala medier för att varna allmänheten och samtidigt vädja om hjälp gällande iakttagelser rörande de två inbrotten.

19 januari 2026 klockan 13:51 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vinterspår 2026 – rekordmånga utställare i årets upplaga

Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang...

Artikel innehåller bildspel Rekordsumma för LIF Lindesbergs Publikkrona: ”Jättetacksamma”

LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var ...

FotoFredag: Sötchock

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det ...

Nu är ansökan öppen till Lindesbergs kommuns pris och stipendier

Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns ...

Vindkraftens pris i Nora och Lindesberg

INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?

LIF Lindesbergs herrar kommer med fyra raka triumfer och hoppas på fullt stöd när tabellfyran gästar arenan. Arkivfoto: Hasse Persson

Fri entré när det är dags för den årliga Publikkronan

LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.

15 januari 2026 klockan 15:33 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Just nu: Riksväg 50 avstängd efter olycka
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte ...
15 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Uppmaningen: Var uppmärksam på barns lek i snöhögar och pågående snöröjning
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka ...
15 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Varnar för plötslig ishalka
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra ...
15 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-14

2026-01-14

2026-01-14

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-12

2026-01-10

2026-01-09

2026-01-09

2026-01-08

2026-01-07

2026-01-28 04:12