Sju matcher kvarstår av säsongens Division 5. IFK Lindesberg har haft problem med en skadedrabbad trupp men har lyckats återhämta sig bra efter den långa serievilan i juli. Med ett spelsuget lag så jagar truppen viktiga poäng, där man hoppas att kunna få med sig full pott mot tabellens nästjumbo, HOIF, redan på torsdag.
Med hela truppen tillbaka och förberedd för spel så blev det en rejäl seger för IFK Lindesberg på hemmaplan. Bröderna Laurberg visade vägen till en storslagen seger efter flera veckors seriefrånvaro. Resultatet till bortamatchen därefter visade sig däremot inte lika rolig, där förra veckans möte mot Pålsboda GoIF slutade med förlust.
Pålsboda höll en 3-0-ledning efter matchens första halva och utökade även till 4-0 kort efter avspark för den andra halvleken. IFK Lindesberg ökade på sitt egna spel men kom enbart fram till två mål efter en missad straff.
– Vi gör inte direkt våran bästa match, samtidigt som Pålsboda får fyra lägen i matchen där samtliga blir mål. Vi missar en straff och sätter inte dit våra egna lägen, detta medan Pålsboda är effektiva i sitt spel och gör ett enkelt 4-0, säger IFK Lindesbergs lagkapten Martin Eriksson som menar att truppen inte var helt optimal inför den förra matchen på bortaplan.
– En hel del av våra startspelare var borta just vid den matchen, vilket försvårade för oss. Loke Laurberg som gjorde ett hattrick under den förra hemmamatchen hade skadat sig inför Pålsbodamatchen och spelade därför bara under matchens sista kvart. Jag vet inte hur allvarlig hans skada är men han var med under måndagsträningen och jag räknar med att han kommer vara med i spel. Sedan vet jag inte om han kommer att vara med direkt vid avspark.
Till torsdagens match på Fritidsbyns A-plan så gästas IFK Lindesberg av tabellens nästjumbo, HOIF. Trots sin låga position i serien så har laget samlat ihop tre poäng inom de senaste två matcherna.
– De har fått tillbaka flertalet av sina gamla spelare, vilket även har gjort att de har fått resultat under de senaste matcherna. Jag tror att det kan bli en tuff match och även om de är nästjumbo så går det inte att underskatta något lag i serien, säger Martin.
Matchinfo IFK Lindesberg-HOIF
När och var: Torsdagen 22:a augusti på Fritidsbyns A-plan med avspark kl. 19.00
Senaste mötet mot HOIF: Lagen möttes inom omgångens tredje match i början av maj. IFK Lindesberg segrade på bortaplan med 4-1 efter tre raka mål i mitten av matchens första halvlek. HOIF fick in ett nickmål i den första halvlekens sista sekunder, vilket gav halvtidssiffrorna 3-1 till Lindes fördel.
Ställningen i tabellen efter 15 omgångar:
1. Örebro SK Söder – 39 poäng (+43)
2. Laxå IF – 34 poäng (+47)
——
3. BK Ett Fyra – 32 poäng (+23)
——
4. Hovsta IF – 26 poäng (+10)
5. *Skyllbergs IK – 25 poäng (+29)
6. *IFK Örebro – 23 poäng (+4)
7. Pålsboda GoIF – 20 poäng (+2)
8. IFK Lindesberg – 18 poäng (-12)
9. Lillån FK – 15 poäng (-12)
——
10. Hidingsta IK – 14 poäng (-23)
——
11. HOIF – 7 poäng (-45)
12. IFK Askersund – 0 poäng (-66)
*Har spelat 14 matcher
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Under två veckors tid kommer underhållsarbete ske längs de större genomfartslederna i Lindesbergs kommun. Det är huvudsakligen så kallade potthål som nu skall åtgärdas på dessa vägar. Detta meddelar Gatuavdelningen via kommunens hemsida.
INSÄNDARE/DEBATT: På måndagens möte i BUN så röstade majoriteten av ledamöterna för en nedläggning av skolan i Vedevåg. Det jag slås över är politikers brist på vision och vilja! Återigen ser vi hur politiker försöker att hitta flera argument för en nedläggning än själva kärnan, ekonomin. Helt plötsligt pratar många om att skolan i Vedevåg är för dålig, att det saknas resurser och att barnen där inte får samma chans som andra barn i kommunen. Även förvaltningen säger att det är den bästa lösningen för en ”likvärdig skola”. Varför kan man bara inte stå rak i ryggen och säga som det är, vi måste spara pengar och vi väljer att göra det utanför Lindesberg? Det handlar om ekonomi och en övertro på centralisering som först och främst drivs av moderaterna.
De tre unga män i 20-årsåldern hemmahörande i Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland annat våldtäkt mot barn, dömdes under fredagen till 6,5 respektive 7 års fängelse vid Örebro Tingsrätt. Männen ska även betala 680 000 kronor i skadestånd till det ena offret samt 490 000 till det andra.