Inför premiären av Korpspelen – få en glimt av skådespelet redan nu

Just nu pågår de sista repetitionerna för fullt inför Bergslagens Spektakelteaters hittills största uppsättning Korpspelen. Vid den unika spelplatsen inuti Aerodromen i Gammelbo har skådespelarna samlats för att genomföra den första kostymrepetitionen.
– Det är en oerhört rolig, fantastisk och unik ensemble som jag fått möjlighet att jobba med, utbrister regissören Stefan Jansson glatt när LindeNytt kommer på besök.

Korpspelen är en Varieté med 21 olika små episoder som avlöser varandra, med inslag av sång, dans och betraktelser baserat på en idé av Stefan Jansson. Tanken var att premiären skulle hållas redan under 2020 men som många andra saker har man behövt skjuta på föreställningen på grund av pandemin.

– Egentligen kan man säga att förberedelserna har pågått under 2,5 år. Jag började leta efter lokal och plats redan sommaren 2019, så det har varit en lång process. Det här är vår chans att genomföra den här och nu, förklarar regissören Stefan Jansson.

Stefan Jansson regisserar Korpspelen. Foto: Jennie Einarsson

Hela 47 personer i varierande åldrar mellan 8 och 75 år är med i Korpspelen, vilket är den största uppsättningen hittills för Spektakelteatern.

– Det är en oerhört rolig, fantastisk och unik ensemble som jag fått möjlighet att jobba med. Den är så rik på erfarenhet utav så många olika sammanhang. Här träffas människor som aldrig träffas annars, utbrister Stefan glatt.

Segelflygshangaren ligger vid de vidsträckta ängarna i Gammelbo. Foto: Jennie Einarsson

I närheten av Gammelbo Gård utanför Ramsberg ligger den unika spelplatsen Aerodromen som är en gammal segelflygshangar vilken var aktiv tills för ett par år sedan. Numera används den som förvaring för maskiner och traktorer.

– Det är inte bara ett unikt tillfälle att komma hit utan ett unikt tillfälle att se teater på en plats som det förmodligen aldrig spelats på tidigare, och inte kommer att spelas på senare heller, skrattar Stefan.

Alva Nyquist sommarjobbar på Korpspelen och tar lärdom från sufflör och manusförfattare Staffan Blixt. Foto: Jennie Einarsson

Staffan Blixt som haft huvudansvaret och skrivit större delen av manuset fanns på plats som Sufflör för att hjälpa skådespelarna med tappade repliker. Han förklarade den bakomliggande tanken kring föreställningen.

– Det är en betraktelse av vad vi människor gör av livet egentligen och innehåller dåtid, nutid och framtid. En sorts hyllning till landsbygden samtidigt som man inser att världen inte är så långt bort även om man står i Gammelbo och lyssnar på fågelsång och tittar på flyghangarer. Den röda tråden är att vi är här i Gammelbo som är världens navel och vi är dess navelludd. Vad är centrum och vad är periferi?

I Korpspelen medverkar bland annat Christina Schaffer, Bengt Storbacka som även är ordförande i kommunstyrelsen och Björn Johansson som till vardags driver företaget En Får Tacka.  Foto: Jennie Einarsson

I varietén skildras flera kända och mindre kända personer som verkat i bygden. Den mest kända från ramsbergstrakterna är säkerligen Lasse-Maja som ofta klädde sig i kvinnokläder och gav sig ut på stöldturné i landet. Även den mycket omtyckta barnboksförfattaren och illustratören Elsa Beskow bodde en tid på Liljedal gård i Ramsberg, där det sägs att hon hämtat inspiration till bland annat bilderboken Tomtebobarnen.

– Ett namn som kanske inte är lika välbekant för många är Daniel Tilas som var bergsråd och kom från Gammelbo bruk. Han var en upplysningsvetenskapsman och var extremt världsberömd på 1700-talet. Förr var landsbygden det viktigaste ekonomiska området, det var landsbygden som försörjde stormakten Sverige. Nu är vi så vana vid att de som är nånting bor i städer så var det inte då, förklarar Staffan.

Christina Schaffer medverkar i flera av episoderna. Foto: Jennie Einarsson

Christina Schaffer är en av skådespelarna i den stora ensemblen som har varit med ända sedan starten 2019. Hon berättar om två av sina favoritnummer.
– En heter ”I det lilla fortet”, det handlar om ett litet fort där det är så fattigt och eländigt och sedan slutar det med att alla dör. Ett annat nummer heter ”Pest eller kolera” som handlar om en tävling. Båda är så skruvade och roliga, skrattar Christina.

Christina är med i flera nummer i Korpspelen där hon bland annat spelar polis i berättelsen om Lasse-Maja.

– Det är kul att få leka som vuxen, det är inte många tillfällen man får göra det, konstaterar hon.

Med endast tio dagar kvar innan premiären så börjar man närma sig de krävande slutrepetitionerna. Stefan Jansson förklarar att man nu börjar man närma sig den intensivaste perioden, där man ska arbeta med att få alla bitarna av varietén på plats.

– Det är väldigt roligt och kreativt men också krävande och jobbigt för alla som är med, men det är också därför som man håller på, så jag ser fram emot det.

Man kommer att genomföra 7 föreställningar med 200 platser vardera för besökare. Totalt släpper man 1 400 biljetter, vilka man hoppas ska sälja slut snabbt.

– Man kommer ångra sig om man inte kommer hit! Jag måste även tillägga att det ingår fika i biljettpriset, man behöver inte ens betala för det, avslutar Stefan med ett skratt.

Varietén äger rum 28 juni – 5 juli 2022 i Gammelbo, och är ett samarbete mellan föreningarna Ramsberg – en bygd i Bergslagen, Ramsbergs Ryttarkamrater och Gammelbo Byalag.

Publicerad 18 juni 2022 klockan 13:01

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

LIF-herrarna tog en klar seger mot Täby efter ett laddat inspring på planen. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Rekordsumma för LIF Lindesbergs Publikkrona: ”Jättetacksamma”

LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.

17 januari 2026 klockan 19:59 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Linde Volley avstår frivilligt sin plats i elitserien inför den kommande säsongen. I höst spelar laget i division 1. Foto: Hasse Persson.

Linde Volley avstår sin elitserieplats kommande säsong: ”En samlad bedömning”

Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.

16 januari 2026 klockan 21:32 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

FotoFredag: Sötchock

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det ...

Nu är ansökan öppen till Lindesbergs kommuns pris och stipendier

Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns ...

Vindkraftens pris i Nora och Lindesberg

INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?

LIF Lindesbergs herrar kommer med fyra raka triumfer och hoppas på fullt stöd när tabellfyran gästar arenan. Arkivfoto: Hasse Persson

Fri entré när det är dags för den årliga Publikkronan

LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.

15 januari 2026 klockan 15:33 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: LindeNytt

Just nu: Riksväg 50 avstängd efter olycka

UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.

15 januari 2026 klockan 15:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Uppmaningen: Var uppmärksam på barns lek i snöhögar och pågående snöröjning
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka ...
15 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Varnar för plötslig ishalka
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra ...
15 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Årets första hemmamatch ger tre poäng
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya å...
14 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Willhelm Sundman (L), Oppositionsråd, Region Örebro län. Foto: privat

En utvecklad primärvård kräver nytt styre

REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.

14 januari 2026 klockan 14:31 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Arkivfoto: Fredrik Norman

Snö och kyla orsakar störningar i tågtrafiken

Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.

14 januari 2026 klockan 09:22 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Backa Studios nya film belyser konsekvenserna av psykisk ohälsa

Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm "Tyst faller snön" får världspremiär på Gö...

Trafikolycka vid mellersta infarten till Lindesberg

UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten ...

Ny snökanon att vänta: ”Är förberedda”

Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul ...

Guldsmedshytte SKs ordförande, Patrik Nilsson, var med och startade upp Plexikampen. Insamlingen har fått ett otroligt gehör och ännu finns det tid att hjälpa föreningen. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Plexikampen är igång för Guldsmedshytte SK

I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.

13 januari 2026 klockan 11:07 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Primärvården måste utvecklas under år 2026

INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest...

JO kritiserar socialnämnden i Lindesbergs kommun: ”Olämpligt och osakligt”

Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, ...

Örebropartiets ”riksdagsturné” gjorde stopp i Lindesberg

Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 ...

FotoFredag: Snöstorm och kungsörnar ringde in 2026

Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ...

Många drabbade av vattenläcka i Storå

Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenl...

Trafikstörningar att vänta när dikeskörd lastbil bärgas

Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr ...

Foto: Fredrik Norman

Nytt snöoväder på väg

SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.

7 januari 2026 klockan 10:34 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Vattenläcka i bostadsområde
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda ...
7 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Målrikt på hemmaplan när handbollsserien vänder
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan n...
6 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stor finalglädje när Klubbteamet Cup avgjordes: ”Fantastiskt kul”
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 ...
4 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-02

2026-01-02

2026-01-01

2025-12-31

2025-12-31

2025-12-30

2025-12-30

2025-12-29

2025-12-29

2025-12-29

2025-12-26

2025-12-23

2025-12-22

2025-12-22

2026-01-18 05:03