I Bergslagens skogar finns en guldgruva för en manusförfattare inom fantasygenren. Det insåg Lindesbergstjejen Johanna Ställberg när hon för en tid sedan lade grunden för ett filmmanus som bär titeln Eldalek. Johanna väcker nu liv i de väsen som påstods härja i våra skogar förr (och nu) i en äventyrsfilm som beskrivs som en mix av filmer som Twilight, Titanic och There vill be blood.
Med start i morgon, fredag, spelas pilotfilmen av Eldalek in i Rockhammar. Ett 70-tal personer kommer att infinna sig vid Lustholmen i Rockhammar för att under hela helgen spela in alla de scener som skall bli ”piloten”, eller trailern, till filmen som skall spelas in i sin fulla längd med start 2014.
Förbjuden, omöjlig kärlek. Underbygg detta scenario med övernaturliga ting och du har redan väckt intresse hos en stor andel filmälskare. Filmen Eldalek tar dessbättre inte hjälp av glittrande vampyrer, utan har istället väckt liv i alla de väsen som finns skrivna i Bergslagens historia och folktro. Titeln hämtas från en av huvudkaraktärerna, halvtrollet Jornill Eldalek, som uppsöker byn i syfte att hämnas sin mors död. Hennes uppdrag grusas dock när Bergsmanssonen Arne Andersson blir förälskad i henne.
– Det kan beskrivas som ett klassiskt Romeo- och Juliadrama om omöjlig kärlek men med inslag av det övernaturliga som finns i våra storslagna Bergslagsskogar, förklarar Johanna som har skrivit manus och är filmens regissör.
Eldalek är tänkt att bli en film som lyfter fram det ursvenska på sådant vis att filmen blir intressant för den internationella marknaden. Att utforska fantasygenren med hjälp av troll och andra skogsväsen samt ockulta ritualer är hög tid, anser Ställberg.
– Det finns en otrolig skatt i våra skogar men den har inte utforskats särskilt mycket när det kommer till film. I piloten kommer vi bland annat ha med Näcken, säger Johanna Ställberg.
Med anledning av att Bergslagen vaknade upp till flera minusgrader på torsdagen, önskar vi skådespelaren lycka till med den scenen i helgen.
Fotnot: 25 statister från närområdet kommer att vara med i filminspelningen i helgen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.