I Bergslagens skogar finns en guldgruva för en manusförfattare inom fantasygenren. Det insåg Lindesbergstjejen Johanna Ställberg när hon för en tid sedan lade grunden för ett filmmanus som bär titeln Eldalek. Johanna väcker nu liv i de väsen som påstods härja i våra skogar förr (och nu) i en äventyrsfilm som beskrivs som en mix av filmer som Twilight, Titanic och There vill be blood.
Med start i morgon, fredag, spelas pilotfilmen av Eldalek in i Rockhammar. Ett 70-tal personer kommer att infinna sig vid Lustholmen i Rockhammar för att under hela helgen spela in alla de scener som skall bli ”piloten”, eller trailern, till filmen som skall spelas in i sin fulla längd med start 2014.
Förbjuden, omöjlig kärlek. Underbygg detta scenario med övernaturliga ting och du har redan väckt intresse hos en stor andel filmälskare. Filmen Eldalek tar dessbättre inte hjälp av glittrande vampyrer, utan har istället väckt liv i alla de väsen som finns skrivna i Bergslagens historia och folktro. Titeln hämtas från en av huvudkaraktärerna, halvtrollet Jornill Eldalek, som uppsöker byn i syfte att hämnas sin mors död. Hennes uppdrag grusas dock när Bergsmanssonen Arne Andersson blir förälskad i henne.
– Det kan beskrivas som ett klassiskt Romeo- och Juliadrama om omöjlig kärlek men med inslag av det övernaturliga som finns i våra storslagna Bergslagsskogar, förklarar Johanna som har skrivit manus och är filmens regissör.
Eldalek är tänkt att bli en film som lyfter fram det ursvenska på sådant vis att filmen blir intressant för den internationella marknaden. Att utforska fantasygenren med hjälp av troll och andra skogsväsen samt ockulta ritualer är hög tid, anser Ställberg.
– Det finns en otrolig skatt i våra skogar men den har inte utforskats särskilt mycket när det kommer till film. I piloten kommer vi bland annat ha med Näcken, säger Johanna Ställberg.
Med anledning av att Bergslagen vaknade upp till flera minusgrader på torsdagen, önskar vi skådespelaren lycka till med den scenen i helgen.
Fotnot: 25 statister från närområdet kommer att vara med i filminspelningen i helgen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.