I Bergslagens skogar finns en guldgruva för en manusförfattare inom fantasygenren. Det insåg Lindesbergstjejen Johanna Ställberg när hon för en tid sedan lade grunden för ett filmmanus som bär titeln Eldalek. Johanna väcker nu liv i de väsen som påstods härja i våra skogar förr (och nu) i en äventyrsfilm som beskrivs som en mix av filmer som Twilight, Titanic och There vill be blood.
Med start i morgon, fredag, spelas pilotfilmen av Eldalek in i Rockhammar. Ett 70-tal personer kommer att infinna sig vid Lustholmen i Rockhammar för att under hela helgen spela in alla de scener som skall bli ”piloten”, eller trailern, till filmen som skall spelas in i sin fulla längd med start 2014.
Förbjuden, omöjlig kärlek. Underbygg detta scenario med övernaturliga ting och du har redan väckt intresse hos en stor andel filmälskare. Filmen Eldalek tar dessbättre inte hjälp av glittrande vampyrer, utan har istället väckt liv i alla de väsen som finns skrivna i Bergslagens historia och folktro. Titeln hämtas från en av huvudkaraktärerna, halvtrollet Jornill Eldalek, som uppsöker byn i syfte att hämnas sin mors död. Hennes uppdrag grusas dock när Bergsmanssonen Arne Andersson blir förälskad i henne.
– Det kan beskrivas som ett klassiskt Romeo- och Juliadrama om omöjlig kärlek men med inslag av det övernaturliga som finns i våra storslagna Bergslagsskogar, förklarar Johanna som har skrivit manus och är filmens regissör.
Eldalek är tänkt att bli en film som lyfter fram det ursvenska på sådant vis att filmen blir intressant för den internationella marknaden. Att utforska fantasygenren med hjälp av troll och andra skogsväsen samt ockulta ritualer är hög tid, anser Ställberg.
– Det finns en otrolig skatt i våra skogar men den har inte utforskats särskilt mycket när det kommer till film. I piloten kommer vi bland annat ha med Näcken, säger Johanna Ställberg.
Med anledning av att Bergslagen vaknade upp till flera minusgrader på torsdagen, önskar vi skådespelaren lycka till med den scenen i helgen.
Fotnot: 25 statister från närområdet kommer att vara med i filminspelningen i helgen.
INSÄNDARE/DEBATT: Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.