I Bergslagens skogar finns en guldgruva för en manusförfattare inom fantasygenren. Det insåg Lindesbergstjejen Johanna Ställberg när hon för en tid sedan lade grunden för ett filmmanus som bär titeln Eldalek. Johanna väcker nu liv i de väsen som påstods härja i våra skogar förr (och nu) i en äventyrsfilm som beskrivs som en mix av filmer som Twilight, Titanic och There vill be blood.
Med start i morgon, fredag, spelas pilotfilmen av Eldalek in i Rockhammar. Ett 70-tal personer kommer att infinna sig vid Lustholmen i Rockhammar för att under hela helgen spela in alla de scener som skall bli ”piloten”, eller trailern, till filmen som skall spelas in i sin fulla längd med start 2014.
Förbjuden, omöjlig kärlek. Underbygg detta scenario med övernaturliga ting och du har redan väckt intresse hos en stor andel filmälskare. Filmen Eldalek tar dessbättre inte hjälp av glittrande vampyrer, utan har istället väckt liv i alla de väsen som finns skrivna i Bergslagens historia och folktro. Titeln hämtas från en av huvudkaraktärerna, halvtrollet Jornill Eldalek, som uppsöker byn i syfte att hämnas sin mors död. Hennes uppdrag grusas dock när Bergsmanssonen Arne Andersson blir förälskad i henne.
– Det kan beskrivas som ett klassiskt Romeo- och Juliadrama om omöjlig kärlek men med inslag av det övernaturliga som finns i våra storslagna Bergslagsskogar, förklarar Johanna som har skrivit manus och är filmens regissör.
Eldalek är tänkt att bli en film som lyfter fram det ursvenska på sådant vis att filmen blir intressant för den internationella marknaden. Att utforska fantasygenren med hjälp av troll och andra skogsväsen samt ockulta ritualer är hög tid, anser Ställberg.
– Det finns en otrolig skatt i våra skogar men den har inte utforskats särskilt mycket när det kommer till film. I piloten kommer vi bland annat ha med Näcken, säger Johanna Ställberg.
Med anledning av att Bergslagen vaknade upp till flera minusgrader på torsdagen, önskar vi skådespelaren lycka till med den scenen i helgen.
Fotnot: 25 statister från närområdet kommer att vara med i filminspelningen i helgen.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.