Pristagarna från rytmisk gymnastik samlade ihop sig. Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Foto: Timmy Lundegård
Tre ledare skulle visa lungkapaciteten genom att blåsa upp en ballong... Foto: Timmy Lundegård
...tills den sprack. Foto: Timmy Lundegård
Idrottsledare skulle hålla pingisbollen i luften medan man stod på en fot. Foto: Timmy Lundegård
God mat serverades och kökspersonalen fick stora applåder. Foto: Timmy Lundegård
Idrottsledarnas utmaningar blev spännande att följa. Foto: Timmy Lundegård
Ingrid förnyar titeln ”Årets Idrottare” på IDC-galan!
Ifjol tilldelades den då 17-åriga, Ingrid Nilsson, priset som Årets Kvinnliga Idrottare på den årliga IDC-galan. Inför årets prisutdelning slogs den kvinnliga och manliga kategorin ihop till ett stort pris, där judotalangen ännu en gång valdes till vinnare.
– Man känner sig hedrad att få ställa sig på scenen och ta emot priset igen.
Det var den 11:e upplagan av IDC-galan som arrangerades under tisdagskvällen. Lindeskolans aula fylldes med finklädda idrottare som alla studerar genom Lindeskolans Idrottscollege. Galastämningen ökade längs kvällen, där ett stående fyrfaldigt hurra till en födelsedagsfirande idrottare i publiken slutade med en sjungande aula.
Delar av Lindeskolans estetiska program bjöd på sång och dansnummer. Publiken fick dessutom ett exklusivt liveuppträdande av Tiara Nziza som tidigare tog emot pris för Läsårets Prestation inom rytmisk gymnastik. Kvällen avslutades med att idrotternas ledare bjöd på sig själva i minidueller, innan borden plockades undan för dans med livemusik från Martin Almgren.
Trots en väl genomförd gala så är det alltid priserna som lockar högst. Nytt för årets prisutdelning är att galans två största priser, Årets kvinnliga idrottare och Årets manliga idrottare, slogs ihop till ett gemensamt pris: Årets Idrottare.
Fyra nominerade pekades ut där en av dessa skulle koras till vinnare. Efter att tagit upp de fyra möjliga vinnarna på galascenen så ropades judoutövaren Ingrid Nilsson upp som vinnare, för andra året i rad!
– Det känns väldigt kul. Man känner sig hedrad att få ställa sig på scenen och ta emot priset igen, det är väldigt kul.
De fyra nominerade till Årets Idrottare. Henrik Arenvang (mitten) agerade prisutdelare. Foto: Timmy Lundegård
Under året som har gått så har den 18-åriga judotalangen gått upp ytterligare ett steg på karriärtrappan. Den största triumfen under fjolåret var utan tvekan när hon fixade ett guld inom europaungdoms-OS i Slovakien. En prestation som blev en av grunderna till att Ingrid lyckades att försvara sin titel på galan.
– Jag tror att det handlar mycket om att jag vill se att min idrott långsiktigt går bra. Då gäller det att bara träna på, sedan kommer resultaten så småningom om man fortsätter och tränar hårt. Sedan har jag varit skadad i slutet av året, men jag tycker ändå att jag gör mitt bästa för att komma tillbaka på bästa sätt inför nästa säsong.
Inför sommaren drar nya internationella tävlingar igång igen och visst kommer Ingrid att göra ett försök i att ta hem priset för tredje året i rad?
– Såklart, det är roligt att sikta efter! Sedan kommer jag nog som sagt att sikta på min långsiktiga karriär, att jobba för att nå mina mål längre fram.
Vinnare på IDC-galan 2023:
Årets Idrottare: Ingrid Nilsson, Judo
Nominerade: Elin Nilsson (Handboll), Viktor Forsberg (Handboll) & Algot Eknor Grönlund (Armbrytning)
Läsårets Rookie: Aron Kelecsenyi (Handboll), Ellen Viking (Volleyboll), Emil Carlsson (Fotboll), Ivar Fintling (Tennis), Kerstin Mossberg (Dans), Hanna Alared (Rytmisk Gymnastik), Theo Berglund-Länk (Ishockey) och samtliga elever inom årkurs 1 i judo.
Läsårets Prestation: Vilda Backlund (Judo), Elin Nilsson & Viktor Forsberg (Handboll), Silje Reimers Malmgren (Volleyboll), Levi Laurberg (Fotboll), Adam Sjölin (Boxning), Viktor Stunz (Innebandy), Hanna Lindgren (Dans), Tiara Nziza (Rytmisk Gymnastik) och Lukas Ytter (Ishockey)
Årets unga ledare: Vincent Lohdi (Judo), Isak Johansson (Handboll), Malin Viktorin Larsson (Volleyboll), Elise Tegin (Crossfit), Saga Sandberg (Innebandy), Amanda Sahlin Larsson (Dans), Alma Wernborg (Rytmisk Gymnastik) och Melwin Borgshed (Ishockey)
Den man i 60-årsåldern från Lindesbergs kommun, som i juni frikändes från åtal gällande grov våldtäkt mot barn, har nu dömts till fängelse i 6 år och 6 månader vid Göta Hovrätt. Mannen ska dessutom betala 640 000 kronor i skadestånd till offret.
Lindlöven plockade full poäng mot Falu IF under säsongens HockeyEtta. Onsdagens seger välkomnade Lindetruppen till Allettan fram mot våren. Arkivfoto: Hasse Persson
Under onsdagskvällen säkrade Lindlöven de sista poängen som krävdes för att säkra sin plats i Allettan. Truppen tog resan till tabelljumbon Falu IF, där man efter en stark tredje period avgjorde poängjakten. Trots att det första delmålet är avklarat så kom tråkiga nyheter från Lindlöven under torsdagen, där två toppspelare spelare är aktuella.
INSÄNDARE/DEBATT: Hälso- och sjukvårdsnämnden (HSN) hade nämndmöte 16 november 2023 och då beslutade majoriteten (S, KD, C) att ge uppdraget till Hälso- och sjukvårdsförvaltningen (HS) att utifrån utvecklingsplanen återkomma till nämnden med ”En plan för att avsluta akuta kirurgiska ingrepp vid Lindesbergs lasarett.” För specialistmottagningar vid Lindesbergs och Karlskoga lasarett planeras koncentration av hela eller delar av mottagningarna till USÖ. Redan nu har halvering av IVA-platser samt begränsning av verksamhet vid laboratoriet och röntgen genomförts vid Lindesbergs lasarett. Lasarettets kök föreslås övergå från att laga maten till att få paketerad mat två gånger i veckan från USÖ. Politikerna i HSN har alltså beslutat att Hälso-och sjukvårdsförvaltningen ska ta fram planer som framför allt påverkar länsinvånarna i norra länsdelen med begränsningar i bassjukvården.
Ny statistik från Skolverket visar att hela 37 procent av eleverna i Lindesbergs kommun inte når gymnasieexamen efter tre år. Efter att ha granska siffrorna menar fackförbundet Sveriges Lärare att detta är förhållandevis många elever som slås ut jämfört med resten av landet.
– Den svenska skolan ger inte eleverna en likvärdig möjlighet och förlorade år är svåra att ta igen, säger Åsa Fahlén, ordförande för Sveriges Lärare i ett pressmeddelande.
Förlust under Lindlöven och Libos familjedag
Trots en trevlig stämning i Lindehov, så blev det desto bittrare på isen. Med tre insläppta mål i boxplay följt av tre raka mål i den tredje ...
Överlägsen hemmaseger av LIF
Med en bortamatch där inget stämde för LIF Lindesberg så var det viktigt att samla ihop truppen för revansch på hemmaplan. Trots osäkra ...
Efter en höst fylld av repetitioner bjuder nu Kulturskolan Garnalia och den kulturella föreningen Spelrum in till Världsmusikkonsert. Programmet är laddat med allt från finsk polka till arabisk och latinamerikansk musik.
– Det blir verkligen blandad musik – och riktigt bra musik dessutom. Det är bara hitlåtar, så det kommer att bli väldigt kul, säger orkesterledare Anna Johansson.
En man i 40-årsåldern har under fredagsförmiddagen gripits på en adress i Gusselbyområdet, misstänkt för rån alternativt grovt rån.
– Det här kom in som ett ärende rörande en grov misshandel, men det har senare framkommit uppgifter som har ändrat rubriceringen till rån alternativt grovt rån. Det är ännu lite oklart vad det landar i, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
HC Dalen fick med sig fem poäng mot Lindlöven under säsongens HockeyEtta. Båda lagen kan komma att mötas i Allettan, där Lindlöven får hoppas på dubbel revansch. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Det blev en match med få skott när Lindlöven gästade tabellfemman HC Dalen, som kämpar för en säkrad plats i Allettan. Med de kvitterade siffrorna 1-1 så blev straffarna att avgöra resultatet, Lindlövens första straffläggning för säsongen. Trots fem straffskott för Lindlöven så var HC Dalen snabbast att få in pucken i mål.
På många platser i Mellansverige, kunde man under lördagskvällen skåda norrsken. Så även i våra trakter, där man nu på sociala medier flitigt postar bilder på fenomenet man fick beskåda. Är du en av de som fångade norrskenet med kameran? Skicka då gärna bilderna till oss och skriv på vilken plats bilden är tagen. Samtliga läsarbilder kommer att publiceras. Skicka till info@lindenytt.com
26 november 2023 klockan 11:41 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln