Intresset stort när Grant Thornton pratade styrelse
Det var många som bänkat sig på stadshotellets övervåning; intresserade av torsdagskvällens ämne ”Investera i ditt företags framtid – starta upp ett aktivt styrelsearbete”. Fyra timmar lång var kvällens träff, och viktig information tillsammans med matnyttiga tips och råd flödade i lokalen.
– Styrelsearbete kan lyfta verksamheten!, konstaterade Roland Dansell, Grant Thornton.
Grant Thornton stod för inbjudan till den här torsdagskvällen där aktivt styrelsearbete stod i fokus. Många intressenter hade anmält sig för att deltaga under temat ”Investera i ditt företags framtid – starta upp ett aktivt styrelsearbete”. Roland Dansell, marknadsområdeschef vid Grant Thornton och proffs på områden såsom affärsrådgivning och revision, var först att kliva fram och tala kring ämnet.
– Hur vill vi utveckla vårt företag? Alla företag brottas med utmaningar. Många gånger möter ett ägarlett företag utmaningar för första gången, exempelvis när man ska öppna ett nytt kontor på annan ort, säger Roland och fortsätter:
– I ägarledda företag jobbar ägaren i företagen, och många gånger är det en stor fördel. Ägaren jobbar hårt och är en stor tillgång, men samtidigt är det en stor utmaning, konstaterar Dansell samtidigt som han poängterar vikten av att då ha ett aktivt styrelsearbete.
Roland Dansell. Foto: Ida Lindkvist
Dansell menar att läget i företagets livscykel påverkar frågeställningarna i ägarskapet. Roland ser många fördelar i att ha ett sådant här aktivt och väl funktionell styrelsearbete.
– Det är en unik möjlighet att tillföra kompetens och erfarenhet som man själv inte har, och att man kan få den i styrelserummet, säger Roland.
– Det tillför nya perspektiv, man har någon som ställer krav på mig och som ibland också utmanar mig.
Att ha en styrelse är lämpligt då man känner att man som ägare är i behov av stöd. Det kan handla om att snabb tillväxt sker, eller när man startar ett utvecklingsprojekt.
– Man kanske investerar i en ny maskin eller nya verktyg. Eller så kanske man slår sig ihop med en annan verksamhet, eller kanske vid ett generationsskifte. Då är det bra att ha ett styre som kan fungera som ett stöd för den yngre generationen som ska ta över, säger Dansell.
– Styrelsearbete kan lyfta verksamheten! Man kan uppnå förbättrad arbetsfördelning mellan de olika rollerna och mellan ägarna, fastslår Roland.
Andreas Auer och Sture Åtterås. Foto: Ida Lindkvist
Innan en styrelse utses kan det vara bra att göra en behovsanalys, tipsar Dansell. Vart vill man någonstans, hur ser framtidens planer ut?
– Ägarens intentioner måste vara kända. Styrelsens sammansättning ska spegla företagets målbild! Det är viktigt att skapa tydlighet i vem som gör vad, det är viktigt att göra upp agendan, säger Dansell.
Sture Åtterås, ordförande i Linde Maskiners styrelse, och Andreas Auer, tf kontorschef vid Bergslagens Sparbank i Lindesberg, får göra Dansell sällskap.
– Behöver jag hjälp, är en av de viktigaste frågorna man ska ställa stig. Är man ensam ägare eller fabrikör så är man väldigt ensam. Jag har haft de här erfarenheterna själv, berättar Åtterås.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Grillkökets personal är redo att dela ut julmat. Foto: Camilla Lagerman
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens ...
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
Fyrbent bildparad för Rosa Bandet
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med ...
Fler biljetter släpps till Strålande Jul
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa ...