Kommunstyrelsens ordförande, Irja Gustavsson. Foto: Fredrik Norman

Irja lämnar politiken: ”Jag har alltid drömt om att öppna en korvkiosk”

I veckan informerade kommunstyrelsens ordförande, Irja Gustavsson, att hon har bestämt sig för att lämna samtliga politiska uppdrag under hösten. I en intervju med LindeNytt, berättar Irja att beslutet fattats med anledning av att hennes politiska uppdrag har fått allvarliga konsekvenser för henne själv och hennes familj och vänner.
– Som offentlig person får man räkna med att få ta en del skit, men när mina nära och kära blir påhoppade så har det gått för långt, säger Irja med ett markerande tonläge.

Socialdemokraten Irja Gustavsson har arbetat inom politiken i 20 års tid och har de senaste fem åren haft posten som kommunstyrelsens ordförande. Det är med anledning av de senare åren i hennes politiska karriär, som hon nu väljer att kliva bort från rampljuset. Hon beskriver att ”en tuff resa” ligger bakom henne och att den ligger till grund för hennes beslut.

– Det har varit en ganska tuff resa de senaste åren, säger hon och syftar på att hennes politiska arbete har kommit att drabba henne själv – men också familjen och nära vänner:

– Som offentlig person får man räkna med att få ta en del skit, men när mina nära och kära blir påhoppade så har det gått för långt. Det händer att människor kommer fram till dem ute på stan eller i affären och ställer frågor kring beslut som fattats av en politisk majoritet. Jag har till och med vänner som inte längre vill följa med mig ut på en fika av oro för att en situation skall uppstå. Eller när jag och maken handlar i en mataffär och tvingas lämna vagnen för att ta oss därifrån. Så här vill jag inte ha det längre, berättar Irja Gustavsson.

Borde ha polisanmält
Det socialdemokratiska kommunalrådet upplever att attityderna har blivit mycket råare under de senaste åren. Påhopp, personangrepp och regelrätta hot har förekommit i alldeles för hög grad.

– Det har hänt att jag hotats, ja. Jag kanske borde ha polisanmält det, men jag vet inte om det hade blivit bättre, säger Gustavsson.

När det har varit som allra mörkast, har många klivit fram och visat att hon inte är ensam.

– Jag har kärleksbombats mitt i allt det jobbiga, men just när det är som jobbigast så kanske man inte riktigt tar åt sig av det fina fullt ut. Inte just då – det kommer nog sätta sig mer nu i efterhand. Det känns i alla fall väldigt bra, att människor visar sitt stöd på det här sättet, säger hon.

Just nu är framtiden ett oskrivet blad för Irja Gustavsson vad gäller sysselsättning. När hon i höst lämnar alla politiska uppdrag, tror hon dock att det lutar åt att arbeta med människor. Före politiken arbetade Irja bland annat som undersköterska.

– Jag har fått en del jobberbjudanden, men vi får se hur det blir. Just nu vet jag inte. Jag känner att det lutar åt att arbeta med människor i någon form. Jag kan finska, så det kanske blir att jag arbetar med äldre, ensamma och finsktalande personer, säger hon med glatt tonfall.

Som avslutande fråga, undrar vi om Irja har något ”drömjobb” hon ännu inte gjort verklighet av.

– Jag har alltid drömt om att öppna en korvkiosk, skrattar hon och tillägger snabbt:
– Men mina vänner menar att det inte skulle funka, för jag tycker det är alldeles för gott med korv, så det hade kanske inte blivit så bra.

I ett pressmeddelande tidigare i veckan, uttalade Irja sig följande:

”Att vara kommunstyrelsens ordförande är för det mesta spännande och roligt men jag känner att det är dags att lämna vidare klubban till en ny person. Då hinner den nya sätta sig in i frågor och arbeta sig in i rollen i god tid innan valet 2022. Jag vill tacka alla som stöttat mig, som har diskuterat frågor med mig, och alla medborgare som haft synpunkter på olika saker. Tillsammans gör vi Lindesbergs kommun bättre.”

Publicerad 27 mars 2020 klockan 09:15

Fredrik Norman , fredrik@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Fabrikspersonal utrymd: ”Stor rökutveckling”

UPPDATERAD. Personalen vid Cummins Meritor i Lindesberg har utrymts på grund av kraftig rökutveckling i avdelningen ”Smedjan”. Enligt SOS Alarm skall det i nuläget inte röra sig om en brand med öppna lågor.
– Det är stor rökutveckling och man har utrymt fabriken. Räddningstjänsten är på plats, kommenterar larmoperatör vid SOS Alarm.
Ingen ambulans är kallad till platsen. Larmet inkom strax före klockan 13 på tisdagen.

18 mars 2025 klockan 13:29 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons


Helene Lundin, Kristdemokraterna. Foto: Privat

Organisatorisk förmåga i Lindesberg kommuns förskola

INSÄNDARE/DEBATT: I media skrivs oftast om de utmaningar som finns i förskola och skola. Ofta är de kopplade till elevens förutsättningar och skolans förmåga att möta dessa och samtidigt möjliggöra att barn och elever lär. Jag tror att alla inser att förskolans och skolans uppdrag är komplext.

18 mars 2025 klockan 09:50 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Klartecken för kameraövervakning på Storå- och Fröviskolan

Strax innan jullovet 2022 monterades de första kamerorna upp på Lindbackaskolan, i syfte att f...

Ny utredning ska visa konsekvenserna av att lägga ned Vedevågsskolan

En ny utredning ska visa vilka konsekvenser en nedläggning av Vedevågsskolan skulle f...

ELON växer – och flyttar hit

Etableringarna kring Charlottenlunds Handelsområde duggar tätt - nu ansluter även ELON i Lindesberg med sin butik. ...

Vindkraftverk i Munkhyttan. Foto: Fredrik Norman

Svar till Thomas Höglund

REPLIK: Bra att du börjat fundera över det tokiga att öka klyftan mellan stad och land genom att anvisa plats för livsmiljöförstörande vindkraft. Siffrorna som nämndes i första insändaren gällande Lindesbergs kommuns negativa befolkningsutveckling är rena fakta från SCB, dem behöver man förhålla sig till.

17 mars 2025 klockan 10:57 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Polisen i Lindesberg / Instagram

Staten måste ta sitt ansvar gällande beroendeproblematiken!

INSÄNDARE/DEBATT: Beroende och skadligt bruk av alkohol och narkotika är ett växande samhällsproblem som kräver omedelbar och långsiktig uppmärksamhet. I Statens offentliga utredningar (SOU 2023:62) föreslås ett flertal åtgärder för att förbättra vård, stöd och forskning inom området. En central del av förslagen handlar om att säkerställa att kompetensförsörjningen inom vård och socialt arbete stärks, samt att forskningen får mer fokus och resurser. En myndighet ska fungera som en pådrivande kraft för att se till att dessa insatser blir både effektiva och hållbara. Men frågan om hur vi bäst hanterar beroendeproblematiken är inte enkel. Vi måste hitta en balans mellan att förebygga, behandla och samtidigt minska skadorna för dem som redan är drabbade.

14 mars 2025 klockan 18:37 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Omhäktning och förlängd åtalstid för misstänkt Lindetrio
De tre unga män i 20-årsåldern från Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland annat våldtäkt mot barn, omhäktades under ...
14 mars 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Funkisveckan i Lindesberg – se hela programmet
Nu rockar vi sockorna i Lindesberg! Med start måndag 17 mars drar en fullspäckad Funkisvecka igång på Grenverket och Studieförbundet Vuxenskolan ...
14 mars 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag: Världens mest använda kamera
Digitalkameror och systemkameror var länge de bästa man kunde fotografera med - och är det fortfarande - men sedan några år tillbaka har kameran ...
14 mars 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Lindeskolans Transportprogram tackar branschen för det stöd och hjälp de får. Foto: Camilla Lagerman

Transportprogrammet tackar branschen: ”Vardagshjältar”

De senaste årens hårda besparingskrav på Lindeskolan har slagit hårt mot flera av skolans program. Med en i princip obefintlig investeringsbudget får program som Fordon och Transport svårt att möta de allt högre kraven från branschen. Men i tuffa tider kliver vardagshjältar fram, så när Jardlers Åkeri erbjöd en hjälpande hand möttes de av en enorm tacksamhet.
– Vi vill tacka branschen för att de ställer upp för vår skull och har förstått behovet av Lindeskolan, säger läraren Kent Svensson.

13 mars 2025 klockan 14:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Många ville kika in i Mejks nya livsmedelsavdelning. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Lyckad premiäröppning för Mejks livs

Redan en stund innan Mejks livsmedelsavdelning öppnade dörrarna på torsdagsförmiddagen köade nyfikna besökare utanför, spända på att få se Lindesbergs nyaste livsmedelsbutik. När klockan slog 10:00 fylldes butiken snabbt av köpsugna kunder som fyllde sina varukorgar.
– Många reagerade på att det var så stort, de hade förväntat sig att vår mjölkkyl skulle vara som en liten låda ungefär, så det är jättekul, säger vd Mikael Karlsson glatt.

13 mars 2025 klockan 12:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Stiftelse ger Lindeförening över 400 000 kronor: ”Ett stort tack”

Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417...

Lindlövens säsong tar stopp i Boden

Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en ...

Ledningen för Region Örebro Län har misslyckats

INSÄNDARE: Jag började arbeta i Örebro läns landsting – Region Örebro Län - 1967 och gick i pension ...

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Välbesökt samrådsmöte i Storå om kommunens vindbruksplan

Lindesbergs kommun har tagit fram ett förslag till en vindbruksplan, där syftet är att den ska visa lämpliga områden för vindkraft inom kommunen och ge en tydlig inriktning för framtida vindkraftsetableringar. Under tisdagskvällen hölls ett samrådsmöte i Storåskolans matsal, där invånarna fick komma med synpunkter och frågor gällande planen.

11 mars 2025 klockan 20:34 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Kika in i Mejks nya livsmedelsavdelning

På torsdag klockan 10:00 slår Mejk upp portarna till sin helt nya livsmedelsavdelning. En yta om 1500 kvadratmeter som ...

Ortopederna i Lindesberg bland de bästa i landet

Vid ortopedmottagningen på Lindesbergs lasarett utförs dagligen ett stort antal knä- och hö...

Till ansvariga politiker och tjänstepersoner på Lindesbergs kommun – igen!

INSÄNDARE/DEBATT: Skolstrukturen i kommunen kopplat till kommunens ekonomiska...

Trio med gröna fingrar prisades på internationella kvinnodagen

Efter konkursen 2022 har Solhem Handelsträdgård gjort en minst sagt framgångsrik comeback. ...

Polisens fokus: Hastigheten i tätbebyggda områden

Under denna vecka genomför Polisen en nationell trafikinsats med särskilt fokus på hastigheten i tä...

Nedläggningen är inte genomtänkt

INSÄNDARE/DEBATT: Nedläggningen av Statens Servicekontor i Lindesberg är inte genomtänkt, varken från SD-stödda ...

Det var en stor glädje i Lindehov efter att Lindlöven utklassat Boden med 5-1 och därmed kvitterat ställningen i slutspelet mot Boden. Nu väntar en avgörande bortamatch på onsdag. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven kvitterar i slutspelet efter rivstart

Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.

9 mars 2025 klockan 19:50 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Boden tillbaka i slutspelsledning mot Lindlöven
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var ...
8 mars 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Ett mål skiljer LIF Lindesberg från kvalplatsen
Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om kvalplatsen mot Allsvenskan. Mitt ...
8 mars 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Mångmiljonsatsning på fjärrvärme ska göra Cummins Meritor till en grönare fabrik
Med en mångmiljonsatsning på lokal fjärrvärme tar Cummins Meritor i Lindesberg ett stort steg mot att bli en fossilfri fabrik. - Det är ett ...
7 mars 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-03-07

2025-03-07

2025-03-07

2025-03-07

2025-03-06

2025-03-06

2025-03-05

2025-03-05

2025-03-04

2025-03-04

2025-03-03

2025-03-03

2025-03-03

2025-03-03

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-03-18 15:48