På lördag kan Isabella Jansson Wiklund bli landets yngsta kusk att ta emot pris som Årets Kusk. En av hästarna som Isabella vann med under året var Sweet Breeze som från årsskiftet står i stallet utanför Lindesberg. Foto: Timmy Lundegård

Isabella kan bli landets yngsta Årets Kusk

Det är inte ofta som en juniorkusk blir nominerad till ett större pris på travgalorna. Efter en segerrik säsong som landets segerrikaste kusk under 18 år, så har det nu inträffat för Isabella Jansson Wiklund. På lördag har 17-åringen möjligheten att bli landets första juniorkusk till att mottaga priset som Årets Kusk när Fornaboda har sin travgala i Örebro.
– Det är ju väldigt mäktigt att ens vara nominerad, säger Isabella.

Under fjolåret så hade 17-åriga Isabella Jansson Wiklund en toppsäsong på tävlingsbanan. Fjolårssäsongen var Isabellas andra år bakom varmbloden, där hon körde in sex segrar på 41 körda lopp vilket resulterade till totalt 216 000 inkörda kronor.

Inom travsporten så klassas ungdomar under 18 år som juniorkuskar, vilket gör att man enbart får köra specifika juniorchanslopp utan spel. Juniorloppen är placerade runt om i landet, där Isabella blev landets segerrikaste juniorkusk. Resultaten är goda och på lördag så har Isabella dessutom chansen att mottaga priset för Årets Kusk, när Örebro och Fornaboda har sin gemensamma travgala. Som pristagare så skulle hon bli landets yngsta, kanske någonsin, om en sådan titel.

– Man är mycket mer begränsad än vad de äldre kuskarna är. De får köra flera olika lopp än vad jag får köra. På så sätt så är det ju inte många juniorer som blir nominerade till Årets Kusk, så det är ju väldigt mäktigt att ens vara nominerad, säger Isabella som skulle bli stolt över ett sådant pris.

– Det hade ju varit otroligt stort och det skulle varit väldigt häftigt att få göra det som junior. Det skulle visa att även vi juniorer kan lyckas. Så det hade varit kul, inte bara för min del utan även för andra juniorer.

Isabella är van att ta emot priser. På lördag är hon nominerad till sin kanske största titel, Årets Kusk, på Fornabodas travgala i Örebro. Foto: Timmy Lundegård

Som juniorkusk så får man fördelen med att starta tjugo meter före sina rutinerade konkurrenter. Denna fördel finns i juniorloppen för att ungdomarna under 18 år ska få en större chans att bli uppsatta av olika tränare. Trots detta så är det ett begränsat antal juniorlopp per år. Där finns det både plus och minus enligt Isabella.

– På ett sätt så är det negativt eftersom man inte får köra så mycket, på grund av att man är begränsad till att köra vissa enstaka lopp. Till 2024 har travförbundet begränsat det till att man bara får köra juniorloppen under breddloppsdagar, vilket gör att mängden hästar försvinner. Har man, som vi har just nu, en häst med över 500 startpoäng så får jag ju inte köra den i lopp.

– Samtidigt så är det väldigt bra för att man har förmånerna och man kan komma in i det hela på ett sätt. När man får de här fördelarna så blir det att fler vill sätta upp en som kusk. Då får man också chansen med flera hästar, vilket gör att man kanske får någon tränare som vill sätta upp en som kusk i framtiden.

Stallets egna Marjons Djinni är en av hästarna som Isabella har kört under 2023. Foto: Timmy Lundegård

Trots de olika vinklarna så blev Isabella segerrikast av landets samtliga juniorkuskar. Sex segrar blev årsresultatet där resorna blev långa för att köra lopp. Förutom styrningar på Fornaboda och Örebro så gick resorna hela vägen som till Vaggeryd, Bollnäs, Åby och Kalmar.

– Vill man köra de här juniorloppen så finns det ju bara ett fåtal lopp i månaden. Då blir det så att vill jag köra, då måste jag åka. Det är något som man får göra om man verkligen vill köra lopp, avslutar Isabella.

Publicerad 13 mars 2024 klockan 14:14

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Energiklapparna för 2025 är utdelade. Foto: Camilla Lagerman

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.

17 december 2025 klockan 19:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Camilla Lagerman

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4

Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.

17 december 2025 klockan 15:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4

Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till ...

Rotarys insamling uppe i 110 000 kronor – ikväll tänds Lindesberg igen

Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert ...

OpenArt Links länkar samman kommunerna – Lindesberg med i jubileumssatsningen

Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem g...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Ungdom påkörd på övergångsställe – förare misstänkt för brott

En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.

15 december 2025 klockan 19:44 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

Nya avgiftshöjningar väntar – så mycket höjer Linde energi elnätsavgifterna

Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.

15 december 2025 klockan 14:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Rusning efter capricebiljetter – snudd på slutsålt
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan - men ...
15 december 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Konstverket ”Fallen Rocks” invigs i Lindesberg
Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, Fallen Rocks, som har funnit sin plats på ...
15 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Två till sjukhus efter brand i villa i natt
Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en villabrand med kraftig rökutveckling. Tv...
15 december 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.

13 december 2025 klockan 18:20 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Motorburet Luciatåg spred ljus i Frövi

Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.

12 december 2025 klockan 18:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: På jakt efter tomtetåget i Nora

Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men s...

Malin Dahl prisades för sitt arbete med film i Örebro län

Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en hö...

Man i 35-årsåldern dömd för misshandel och barnfridsbrott

Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, ...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Lindesbergs äldre förtjänar trygghetsboenden nu!

INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.

12 december 2025 klockan 11:59 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Solsting presenterar komplett line-up – Mimikry huvudakt

Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala ...

Artikel innehåller bildspel Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka

Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra ...

Grillköket gör det igen – skänker julmat till behövande

För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av ...

Hovrätten skärper straffet för 40-årig man – döms till tre års fängelse

I februari föll tingsrättens dom mot en 40-årig man, hemmahörande i ...

Behåll Vedevågsskolan – kommunen har allt att vinna och barnen mest av alla

INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den ...

Wajih klipper till förmån för Barncancerfonden – igen

På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela ...

Foto: Camilla Lagerman

Insatsen i Storå: Mannen släppt – misstankarna kvarstår

Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.

9 december 2025 klockan 11:31 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Rotary skapade julglädje – stödjer två lokala hjälpinsatser
Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med musikalisk guldkant av Kulturskolan Garnalias musikelever. ...
9 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Beslutet: Vedevågs skola läggs ned
Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring Vedevågsskolans framtid. ...
8 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kvinna misstänkt för grovt rattfylleri
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som ...
8 december 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-07

2025-12-06

2025-12-05

2025-12-05

2025-12-05

2025-12-05

2025-12-05

2025-12-04

2025-12-04

2025-12-04

2025-12-04

2025-12-17 20:35