På lördag kan Isabella Jansson Wiklund bli landets yngsta kusk att ta emot pris som Årets Kusk. En av hästarna som Isabella vann med under året var Sweet Breeze som från årsskiftet står i stallet utanför Lindesberg. Foto: Timmy Lundegård
Isabella kan bli landets yngsta Årets Kusk
Det är inte ofta som en juniorkusk blir nominerad till ett större pris på travgalorna. Efter en segerrik säsong som landets segerrikaste kusk under 18 år, så har det nu inträffat för Isabella Jansson Wiklund. På lördag har 17-åringen möjligheten att bli landets första juniorkusk till att mottaga priset som Årets Kusk när Fornaboda har sin travgala i Örebro.
– Det är ju väldigt mäktigt att ens vara nominerad, säger Isabella.
Under fjolåret så hade 17-åriga Isabella Jansson Wiklund en toppsäsong på tävlingsbanan. Fjolårssäsongen var Isabellas andra år bakom varmbloden, där hon körde in sex segrar på 41 körda lopp vilket resulterade till totalt 216 000 inkörda kronor.
Inom travsporten så klassas ungdomar under 18 år som juniorkuskar, vilket gör att man enbart får köra specifika juniorchanslopp utan spel. Juniorloppen är placerade runt om i landet, där Isabella blev landets segerrikaste juniorkusk. Resultaten är goda och på lördag så har Isabella dessutom chansen att mottaga priset för Årets Kusk, när Örebro och Fornaboda har sin gemensamma travgala. Som pristagare så skulle hon bli landets yngsta, kanske någonsin, om en sådan titel.
– Man är mycket mer begränsad än vad de äldre kuskarna är. De får köra flera olika lopp än vad jag får köra. På så sätt så är det ju inte många juniorer som blir nominerade till Årets Kusk, så det är ju väldigt mäktigt att ens vara nominerad, säger Isabella som skulle bli stolt över ett sådant pris.
– Det hade ju varit otroligt stort och det skulle varit väldigt häftigt att få göra det som junior. Det skulle visa att även vi juniorer kan lyckas. Så det hade varit kul, inte bara för min del utan även för andra juniorer.
Isabella är van att ta emot priser. På lördag är hon nominerad till sin kanske största titel, Årets Kusk, på Fornabodas travgala i Örebro. Foto: Timmy Lundegård
Som juniorkusk så får man fördelen med att starta tjugo meter före sina rutinerade konkurrenter. Denna fördel finns i juniorloppen för att ungdomarna under 18 år ska få en större chans att bli uppsatta av olika tränare. Trots detta så är det ett begränsat antal juniorlopp per år. Där finns det både plus och minus enligt Isabella.
– På ett sätt så är det negativt eftersom man inte får köra så mycket, på grund av att man är begränsad till att köra vissa enstaka lopp. Till 2024 har travförbundet begränsat det till att man bara får köra juniorloppen under breddloppsdagar, vilket gör att mängden hästar försvinner. Har man, som vi har just nu, en häst med över 500 startpoäng så får jag ju inte köra den i lopp.
– Samtidigt så är det väldigt bra för att man har förmånerna och man kan komma in i det hela på ett sätt. När man får de här fördelarna så blir det att fler vill sätta upp en som kusk. Då får man också chansen med flera hästar, vilket gör att man kanske får någon tränare som vill sätta upp en som kusk i framtiden.
Stallets egna Marjons Djinni är en av hästarna som Isabella har kört under 2023. Foto: Timmy Lundegård
Trots de olika vinklarna så blev Isabella segerrikast av landets samtliga juniorkuskar. Sex segrar blev årsresultatet där resorna blev långa för att köra lopp. Förutom styrningar på Fornaboda och Örebro så gick resorna hela vägen som till Vaggeryd, Bollnäs, Åby och Kalmar.
– Vill man köra de här juniorloppen så finns det ju bara ett fåtal lopp i månaden. Då blir det så att vill jag köra, då måste jag åka. Det är något som man får göra om man verkligen vill köra lopp, avslutar Isabella.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Nu skall bron över järnvägen renoveras. Foto: Lindesbergs kommun
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 24 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta ...
LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...