Duvor, kajor och kråkor har för vana att hålla till nära människor, gärna mitt i stans livligaste områden. Orsaken är helt enkelt att vi människor erbjuder såväl mat som husrum för dessa små invånare. Men husfriden varar inte för evigt. Det ser Leif Linder från Lindesberg till.
Han samt två herrar till vid namn Leif Johannesson och Bo Ragnarsson har nämligen jakträtt på kommunens marker i stadsmiljö. Ständigt får de uppdrag att skjuta av beståndet av så kallade skadefåglar.
Senaste uppdragsgivaren är Bergslagens Sparbank på Kristinavägen som önskat hjälp med att bli av med duvor. Uppgiften har Leif Linder fått att utföra. I två omgångar har han varit ute med sitt gevär och gjort vad som göras skall. Hittills har det resulterat i ett 30-tal fåglar, men det är bara en droppe i havet, menar Linder själv.
-Jag skulle kunna hålla på med det här på heltid, så mycket fåglar finns det. Och det kommer hela tiden nya. Problemet vid banken är att de bygger bo under taket, berättar han.
Och där det bor fåglar finns det fågelskit – i mängder. Det drabbar även folket på stan eftersom det förr eller senare hamnar på gångbanan nedanför bankhuset.
Klurig jakt
Med specialammunition i sitt gevär ger han sig upp på fastighetens tak för att kontrollera om jakten kan genomföras. Det räcker nämligen med att duvorna flyger till grannfastigheten för att allt måste ställas in.
-Jag har inte jakträtt på annat än kommunens mark, alltså får jag inte skjuta duvan om den flyger till fastigheten på andra sidan gatan.
Att jaga med skarpladdat vapen i centrum kräver såväl rätt utrustning som rätt tänkande. Det är inte bara att skjuta och se glad ut med vilket vapen som helst.
-Senast jag var ute fick jag ställa in. Det var helt enkelt för mycket folk nere på Strandpromenaden då. Jag försöker hela tiden skjuta så att skotten ska hamna nere i sjön om det skulle råka missa. Så, det är inte bara att skjuta inte. Det ligger på mitt ansvar om något skulle ge fel, säger Leif.
Ammunitionen Leif och de andra jaktherrarna använder sig av vid stadsjakt är framtagen för jakt på mycket små avstånd till ”villebrådet”. Kulan går inte ens igenom en stenplatta. Därför krävs planering vid jakten för att en kula inte ska dimpa ner i andra änden av stan på en bil eller ännu värre – en människa.
Det är ännu oklart om uppdragsgivaren är nöjd med jakten hittills eller om fler omgångar krävs för att stävja problemet vid Bergslagens Sparbank.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.