Från och med i mars är det slutjammat på Kungsgatan. Då har nämligen Stig Reitan flyttat sin musikaffär ”Jam” till Örebro centrum. Butiksägaren själv anser flytten som nödvändig för att få bättre lönsamhet samt mer tid över för familjelivet.
Etableringen av Jamkedjan har absolut inte varit dålig. Men Stig är ändå inte helt nöjd, det går att få bättre lönsamhet och med detta finns så mycket mer som lockar, berättar han.
-Jag är absolut ingen ensamvarg och att arbeta själv i en butik innebär stora påfrestningar rent mentalt. Eftersom jag är övertygad om att kunna fördubbla omsättningen bara genom att flytta till Örebro, så kommer det finnas utrymme för fler anställda. Det gör att arbetet blir mycket roligare samt att jag kan ägna mycket mer tid åt min familj, min fru och mina barn, säger Stig.
Själv säger han sig vara en rastlös själ som gärna strävar efter nya utmaningar. Detta är också en orsak till att Jam satsar på nytt i en större stad.
-Ja, eller jag vet inte om det handlar om utmaningar. Men jag är rastlös och vill förnya mig, prova på något nytt. I Örebro ser jag möjligheterna att göra det.
Men flyttplanerna har inte enbart varit av godo. De få kunder som fått veta att butiken ska flyttas har mött Stig med både ris och ros.
-Och jag förstår dem. Jag känner mig lite som en förrädare och svikare. Dessutom har jag varit mycket engagerad i att få handeln att stanna i Linde – och när jag själv går åt andra hållet, så är det klart att folk reagerar, säger han.
Tidigare fanns planer om att skapa en liten filial i Lindesberg när butiken flyttas. Men då denna lokal inte längre finns att tillgå har den idén helt lagts till handlingar.
-Men jag har en ny idé: De som vill ha något från butiken, vad som helst… t ex nya strängar, kan ringa mig så tar jag med det Lindesberg när jag åker hem för dagen, avslutar han.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.