Från och med i mars är det slutjammat på Kungsgatan. Då har nämligen Stig Reitan flyttat sin musikaffär ”Jam” till Örebro centrum. Butiksägaren själv anser flytten som nödvändig för att få bättre lönsamhet samt mer tid över för familjelivet.
Etableringen av Jamkedjan har absolut inte varit dålig. Men Stig är ändå inte helt nöjd, det går att få bättre lönsamhet och med detta finns så mycket mer som lockar, berättar han.
-Jag är absolut ingen ensamvarg och att arbeta själv i en butik innebär stora påfrestningar rent mentalt. Eftersom jag är övertygad om att kunna fördubbla omsättningen bara genom att flytta till Örebro, så kommer det finnas utrymme för fler anställda. Det gör att arbetet blir mycket roligare samt att jag kan ägna mycket mer tid åt min familj, min fru och mina barn, säger Stig.
Själv säger han sig vara en rastlös själ som gärna strävar efter nya utmaningar. Detta är också en orsak till att Jam satsar på nytt i en större stad.
-Ja, eller jag vet inte om det handlar om utmaningar. Men jag är rastlös och vill förnya mig, prova på något nytt. I Örebro ser jag möjligheterna att göra det.
Men flyttplanerna har inte enbart varit av godo. De få kunder som fått veta att butiken ska flyttas har mött Stig med både ris och ros.
-Och jag förstår dem. Jag känner mig lite som en förrädare och svikare. Dessutom har jag varit mycket engagerad i att få handeln att stanna i Linde – och när jag själv går åt andra hållet, så är det klart att folk reagerar, säger han.
Tidigare fanns planer om att skapa en liten filial i Lindesberg när butiken flyttas. Men då denna lokal inte längre finns att tillgå har den idén helt lagts till handlingar.
-Men jag har en ny idé: De som vill ha något från butiken, vad som helst… t ex nya strängar, kan ringa mig så tar jag med det Lindesberg när jag åker hem för dagen, avslutar han.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.