I förra veckan kunde vi berätta att Lindesbergs grundskolor halkar efter många andra skolor i landet i sin undervisning. Anledningen till de sämre resultaten beror nästan helt uteslutande på att en grupp elever har bristande matematikkunskaper. Cirka 20 procent beräknas halka efter i ämnet, vilket är högt och därmed ett allvarligt problem. För att komma tillrätta med saken har en kommission skapats med folk från skolvärlden. En av de som nu ska vända på den neråtgående trenden inom matematiken är Jan Lignell på Lärareförbundet.
-Vi har precis påbörjat arbetet och har just fått alla handlingar på bordet. Någon direkt bedömning kan jag därför inte ge idag, förklarar Jan Lignell.
Han berättar vidare:
-Under 90-talet ökade kraven på eleverna och kunskaperna i matematik, samtidigt minskade skolans resurser. Det är den grundläggande orsaken till det här problemet. Det kanske mest anmärkningsvärda är att till exempel Nora och Ljusnarsberg lyckats vända på trenden medan Lindesberg fortsatt dala, säger Jan Lignell.
Trots Lindesbergsskolornas dåliga resultat de senaste åren finns det hopp, menar Lignell.
-Ja, jag är hoppfull. Det kommer att krävas ett rejält engagemang för att vända på det här, och det är något som vi i kommissionen nu ska arbeta fram. Jag är positiv, det här går att ordna, kommenterar Jan Lignell.
I slutet av förra veckan upptäcktes en väska vid polisstationens bakgård – i vilken man hittade ett misstänkt farligt föremål: en påse innehållande ett pulver som ej kunde identifieras på plats. Polishuset och delar av kvarteret spärrades av i väntan på att föremålet skulle tas om hand och förvaras på ett säkert sätt i väntan på att Nationella Bombskyddet hämtade föremålet och tog med det för analys. Nu har beskedet kommit – att det rörde sig om ett helt ofarligt vällingpulver.
– Ärendet kommer nu att läggas ner och den person som tidigare misstänktes för brott är inte längre misstänkt, uppger förundersökningsledare vid Örebropolisen som handlägger ärendet.
Den pågående pandemin och vaccinationen mot covid-19 har blivit ett nytt sätt för bedragare att försöka lura människor på deras besparingar. Därför varnar nu polisen för vaccinationsbedrägerier och uppmanar allmänheten att vara vaksam och att informera anhöriga om vad man ska tänka på.
Bäst av två matcher mot Värnamo. Det är förutsättningarna, när Linde Volley går in för SM-slutspelets inledande åttondelsfinal. Med ett utvecklande spel på planen och en stark spelarform, står Lindelaget laddade mot säsongens tuffaste uppgift.
– Vi är redo för att gå vidare, säjer Ida Larsson.
Sportlovets sista dag visade sig från sin allra bästa sida, med strålande solsken och varma vindar, något som uppskattades av barnen som under helgen tillbringade dagarna på Reidarsgården i Lindesberg för att mysa med gårdens alla djur.
Fyra förluster inom de senaste fem matcherna, är Lindlövens aktuella facit när Vårserien närmar sig sitt slut. Nitton minuter efter matchens första nedsläpp, kunde Lindlöven spela in 0-1. En ställning som snabbt ändrade sig till 2-1, inom loppet av fyra minuter på isen. Uppkommande matcher är nu viktiga, för att slippa återkval.
Som tidigare har rapporterats, spärrades polishuset och delar av kvarteret av på fredagsmorgonen sedan man upptäckt en mystisk väska placerad på baksidan av polisstationen. Kort därefter kunde polisen gripa en misstänkt person i närområdet som kunde knytas till denna väska. Nu uppger polisen att föremålet i väskan tagits om hand och förvaras på en säker plats i väntan på att nationella bombskyddet tar hand om det.
– Jag kan inte gå in på detaljer just nu, men det här rör sig inte om något explosivt ämne i alla fall, men det kan vara hälsofarligt om det hanteras på felaktigt sätt, säger Lars Hedelin vid polisen.
Region Örebro län ser nu en svag ökning när det gäller smittspridningen av covid-19. Av totalt knappt 7 000 analyserade prover förra veckan var antalet positiva fall 450. Det kan jämföras med 390 fall veckan innan. Dessutom har man för närvarande brist på vaccin, detta meddelar regionen i ett pressmeddelande under tisdagen.
Någon gång mellan fredag och lördag har inbrottstjuvar härjat vid ishallen Lindehov i Lindesberg. Enligt polisen skall man ha tagit sig in i den länga som nyttjas av Samhällsbyggnad Bergslagen, där man bland annat kunde konstatera att tjuvarna stulit en bil.
– Bilen kunde spåras via GPS. Den hittades parkerad på en plats i Frövi, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.