I fredags offentliggjordes att artisten Tommy Körberg kommer att medverka i 2018 års Caprice. Dagen efter offentliggörandet släpptes biljetterna – en lördag som arrangören aldrig kommer att glömma. Det blev nämligen en rusning utan dess like efter biljetter.
– Bara på lördagen såldes 2800 biljetter och nu är vi redan uppe i 3500 sålda. Det finns bara 400 biljetter kvar. Det är helt sjukt! Helt fantastiskt roligt, kommenterar Roland Hellsing, ordförande för Manskören Harmoni.
När man förra året sålde 2000 biljetter på en vecka, så var det något man aldrig varit i närheten av att få uppleva tidigare. En rusning i dess rätta bemärkelse. Den rekordförsäljning överskuggas dock enormt av fenomenet som uppstod vid biljettsläppet i lördags.
När midnattsklockan var slagen hade hela 2800 biljetter sålts. Idag, onsdag, har man sålt strax över 3500 biljetter och det lutar åt lapp på luckan inom kort. Endast 400 plåtar återstår.
Roland Hellsing med övriga i Manskören Harmoni, har svårt att ta in det här.
– Det är helt sjukt! Helt fantastiskt roligt! Det är verkligen en rusning utan dess like, vi har lite svårt att fatta vad som händer, skrattar Hellsing.
Till viss del tror man att affischnamnet Körberg har skapat tryck.
– Jag tror nog att Tommy Körbergs namn gör sitt, men sedan har vi ju sett på senare år att många vill säkra sin biljett och att man därför tidigt ser till att göra så också. Kombinationen här tror jag är vad som orsakat den här jätterusningen efter biljetterna, kommenterar Roland Hellsing.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
Klockan 12.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där två fribiljetter till den stora Vårfesten stod på spel. Deltagandet var otroligt högt och de flesta svarade också rätt på tävlingsfrågan.
INSÄNDARE/DEBATT: Att den kvarvarande minoriteten i Lindesbergs kommun redan från början kändes skakig i sitt styre har vi redan sagt. Det tog inte mer än knappt ett och ett halvt år innan Lpo lämnade samarbetet och sedan även Liberalerna några månader senare. Är Sverigedemokraterna näst på tur att lämna?
Med påsken runt hörnet väntar en mängd roliga aktiviteter för hela familjen. Här finns möjlighet att prova på allt från att göra eget papper av äggkartonger till att utmana vänner och släkt i ett fartfyllt rutschbanerace.
LindeNytt har sammanställt de aktiviteter som hittills kommit till vår kännedom.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa en blandning bilder som jag fotograferat under den gångna veckan. Det börjar röra på sig ute i naturen. Fåglar har börjat bygga bon och skyddar sina revir. Däggdjuren har börjat visa sig ute på öppna marker för att äta upp sig efter vintern. Det är en väldigt fin tid ute i naturen nu. Högtid för mig som naturfotograf.
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi är mycket förvånade över att ledamöter i BUN missat information och diskussioner som förts i nämnden men även i andra forum när det gäller Vedevågsskolan. På decembermötet i BUN, på beredande möte, delade ordförande ut yrkandet som nu i mars kom upp som ett ändringsyrkande till liggande förslag. Detta för att partierna skulle ha möjlighet att diskutera yrkandet. Förslaget är alltså känt sedan länge.
I november 2024 beslutades det att Mia Konradsson, genom företaget Konradsson och Bäck Primärvård AB, skulle ta över driften av vårdcentralerna i Storå och Frövi. I slutet av januari i år invigdes även den efterlängtade Freya vårdcentral i Frövi. Nu meddelar Mia Konradsson att det också finns en preliminär tidsplan för när hon kommer att ta över rodret för Storå vårdcentral – datumet är satt till 1 oktober 2025.
– Det är väldigt roligt, man får verkligen en fantastisk position att påverka primärvården väldigt konkret, säger Mia Konradsson till LindeNytt.