Deklaration är ett aktuellt ämne just nu. Kanske deklarerar man för första gången, eller så ska flera olika avdrag göras. Bergslagens Sparbanks VD Cecilia Jeffner bidrar här med sina bästa råd och tips för en smidig deklaration.
Det råder just nu deklarationstider och det var alldeles nyligen som man kunde se efter hos Skatteverket hur vida man skulle få pengar tillbaka eller det mindre roliga alternativet kvarskatt. Och det är just kvarskatt den vanligaste frågan handlar om hos Bergslagens Sparbank när deklarationer ska göras: varför får jag kvarskatt?
– Att du får kvarskatt kan ha flera orsaker. Din arbetsgivare kan ha dragit för lite skatt under året vilket leder till att du får kvarskatt. Om du har fler än en arbetsgivare eller pensionsutbetalare samtidigt kan skatteavdraget bli för lågt. Den utbetalare som betalar den högsta inkomsten, huvudutbetalaren, ska göra skatteavdrag enligt skattetabell, medan de andra utbetalarna ska göra avdrag med 30 procent, berättar bankens VD Cecilia Jeffner.
– Och du som har fonder och investeringssparkonto, ska betala skatt på en schablonintäkt. På denna schablonintäkt dras det ingen preliminärskatt på vilket betyder att det är stor risk att det blir kvarskatt på dessa belopp. Både skatten och schablonintäkten är dock ifyllda på din deklaration så du ser hur mycket du ska betala, fortsätter Jeffner.
Äger du dessutom en fastighet ska en fastighetsavgift eller fastighetsskatt betalas.
– Detta är inkomster som inte skattetabellerna tar hänsyn till. Därför kan det hända att ditt skatteavdrag blir för lågt. För att undvika kvarskatt kan du antingen begära ändrad beräkning av preliminär A-skatt, så kallad jämkning, hos Skatteverket eller begära att huvudutbetalaren gör ett förhöjt skatteavdrag, förklarar Cecilia.
– Ett annat tips är självklart att spara till din förmodade kvarskatt så att utgiften inte känns så märkbar när väl skattebeskedet kommer.
Också när det gäller pensionssparande har Cecilia handfasta råd.
– Avdraget för pensionssparande är högst 1.800 kr för inkomståret 2015. För 2016 är avdraget slopat helt. Det är ändå viktigt att spara till sin pension i t.ex. ett investeringssparkonto eller kapitalförsäkring.
För reseavdrag gäller följande:
– Du kan göra avdrag för kostnad för resor till och från arbete, dock enbart för det som överstiger 10.000 kr, berättar Cecilia.
Att kunna deklarera elektroniskt är också en fördel.
– Om du inte redan har BankID så är ett tips att skaffa det. Med BankID kan du på ett säkert sätt legitimera dig elektroniskt, bland annat hos Skatteverket men också Försäkringskassan och banken med flera. BankID finns både för datorn och mobilen. Smidigt, enkelt och säkert!
Och om man nu har turen att få tillbaka en summa pengar?
– Får du tillbaka pengar så är mitt tips att spara dem. Det är ju faktiskt pengar som du har klarat dig utan och nu har chans att spara dem till både framtida oförutsedda kostnader, något som vi kallar buffertspar, eller kanske en dröm; sägen en resa, bil eller nytt boende. Lycka till!, avslutar Jeffner.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.