Jens stadsodling fick växande effekt

Det är egentligen ett tätt hyresområde på Hagaberg, där det för några år sedan inte fanns tillstymmelse av några bär eller andra lite roligare växtligheter än gräs och några intetsägande buskar. Men så fick Jens Råberg tag i en spade, och med hjälp av framförallt barnen som också bor på området, och idag kan man se fram emot sådant som björnbär, blåbär, plommon och jordärtskockor, samt äta både mynta, smultron och rabarber. Nu har de dessutom fått mottagit Ungdomens Naturstipendium.

– Före 2011 hade jag aldrig pratat med en granne, det är mycket roligare att bo här nu, inleder Jens Råberg som tagit initiativet till att få bostadsområdet att grönska. Runt Jens flockas barnen, de vill gärna vara med och hjälpa till, några provsmakar smultronen som blivit varmt röda.

– Jag startade det här för att jag känner att man ska kunna producera mat med lite klimatpåverkan. Jag började 2011, men då frågade jag inte om lov, och det gick inte bra. Det jag grävde ner blev uppryckt, så jag gav upp, säger Jens.

Historien hade kunnat få sitt slut där, men tack vare att flera barn undrade var växterna tagit vägen förstod Jens att det fanns ett intresse. Han bestämde sig för att återigen testa, och den här gången kontaktade han först hyresvärden som gav klartecken.
– Jag sa till kompisar att jag inte kunde odla på grund av att jag bor i ett hyresområde, men de sa att det kan du visst, konstaterar Jens och så rätt de fick.


Många olika sorter

Jens visar runt på gården. Bland annat har det planterats runt fotbollsplanen och lekplatsen som står centrerat på gården. Det är blåbärstry, rabarber, vinbär, björnbär, jordärtskockor, mynta, oregano, vindruvsrankor, physalis, äppel- och plommonträd, libbsticka, ja, listan kan göras väldigt lång.
– Jag försöker att ha så mycket som möjligt ätbart och flerårigt, det ska vara så lite jobb med det som möjligt om jag till exempel flyttar. Min strategi är att ha så mycket som möjligt så de inte hinner äta upp allt innan det mognat.

10 år gamla Sara Guled brukar vara med och hjälpa Jens, så även idag. Hon berättar:
– I framtiden kommer det att bli bättre och finare för vi jobbar så bra. När vi började 2011 var det inte så bra, men efter några år blev det bättre. Vi hjälper varandra och är hjälpsamma, och det är bra. Jag tycker att det här är bra, alla tycker om bär, de är goda, och jag tycker bäst om blåbär!

– Jens odlar bra, jag trodde faktiskt inte att Jens var så bra!, tillägger hon glatt.

”Ytterst få som förstör något med flit!”

En sandlåda som hyresvärden ville avlägsna från gården överläts till plantering, och Jens har fyllt den med vinbär, pumpa, rabarber, vallmo och blåklint.
– En del har jag satt under kanten, jag tänker att det inte är så sannolikt att någon sätter ner foten precis innanför. Det är lite psykologi och beteende, ler Jens.

– Men det är ytterst få som förstör något med flit!

Den omfattande odlingen har kostat få kronor då Jens är en hejare på att återbruka, såsom ett gammalt trasigt skärp som numer hjälper ett av träden att stå stabilt. Dessutom har man fått mycket till skänks, och mossan som ligger runtom planteringarna för att hålla ogräs borta, det är sådant som villaägare brutit upp och slängt.
– Det ska vara så billigt som möjligt, och inte gå åt fler prylar.

Nu vann de dessutom Ungdomens Naturstipendium, en prissumma på 10 000 kronor. En del av den summan använde grannarna till en utflykt.
– Vi använde det till att åka till Järleån, där lekte vi, grillade och håvade småkryp, säger Jens och avslutar med brett leende:

– Nu har jag fått in fleråriga växter i alla bäddar, så nu har jag inte tänkt odla upp några fler stora ytor!

Publicerad 9 juli 2015 klockan 16:19

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Gänget som ska göra festen möjlig. Foto: Camilla Lagerman

Nytt samarbete ger Lindesberg en egen Oktoberfest

LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.

18 september 2026 klockan 15:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Räven!

FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.

18 september 2026 klockan 14:49 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Kommunen varnar för bluff-SMS och falska P-böter

Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit...

Billerud flaggar för lukt och buller

Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhå...

Rösterna är räknade i regionvalet

Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går ...

Foto: Jennie Einarsson

Alla röster har räknats

Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.

17 september 2026 klockan 08:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för fjärde året i rad

För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.

16 september 2026 klockan 15:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Många incidenter även i Lindesbergs kommun
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som fö...
16 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Våg av förtids- och utlandsröster försenar rösträkningen
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort...
15 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Förhandlingar inledda om vilka som ska styra regionen
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta ...
15 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tom Persson (SD), Elin Axelsson (S). Foto: Camilla Lagerman/Socialdemokraterna

S och SD tappar varsitt mandat: ”I dagsläget känns det ovisst”

Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).

14 september 2026 klockan 15:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Den första uppsättningen av Bergslagens spektakelteater - Smidda planer i Löa hytta. Foto: Kicki Nilsson, Icon Photography/Bergslagsspelen

10 år av spektakel ställs ut i ”mycket fin” lada

Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.

14 september 2026 klockan 14:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Preliminärt valresultat: Stor framgång för LPO

Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förä...

Nu går Sverige till val – LindeNytt följer utvecklingen

UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. ...

Hur följer du valet? Uppdatera oss!

Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Ny budgetform för minskad barn- och ungdomsbrottslighet

INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.

12 september 2026 klockan 16:47 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Du kan välja att stoppa nedmonteringen av Lindesbergs lasarett!

INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i...

Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att ...

Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus

REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta ...

Den friske har tusen önskningar – den sjuke har bara en

INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att ...

FotoFredag: Molndramatik

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen - särskilt...

Vad vill Moderaterna med barn och utbildning i Lindesberg?

INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag ...

Foto: Jennie Einarsson

Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet

Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.

11 september 2026 klockan 08:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas ...
10 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Får vi kvar ett Akutsjukhus i Lindesberg om läkarutbildning inte kan erbjudas?
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts ...
10 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade...
8 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-08

2026-09-08

2026-09-08

2026-09-07

2026-09-07

2026-09-04

2026-09-04

2026-09-04

2026-09-03

2026-09-02

2026-09-02

2026-09-01

2026-09-01

2026-09-01

2026-09-19 12:10