Jesper Johansson startade sitt företag 2010 men har mekat sedan barnsben. I december flyttade han sin verksamhet till nya lokaler och med den större kostymen ser han fram emot ännu mer mekarjobb.
– Det blev verkligen kanonbra det här, säger Jesper när han visar runt i de nya och rymliga lokalerna.
Helt nya är de förvisso inte men efter totalrenoveringen får man det intrycket. Och inte känns det som att man har hamnat i en verkstad inte. Ingen olja på golvet, ingen smuts på väggarna.
– Många förväntar sig att det ska se ut som i en bilverkstad men det blir inte riktigt på samma sätt. Men visst finns också likheter. Diagnosverktygen jag använder är precis likadana som i en bilverkstad, säger Jesper Johansson.

Före och efter renovering
När han bestämde sig för att det var dags för verksamhetsflytt kontaktade Jesper Johansson kommunens näringslivs- och utvecklingsenhet med Peter Bring i spetsen.
– Jag fick jättebra hjälp och är väldigt nöjd med det nya läget. Att lokalen vi hittade i princip bara var ett skal var nästan bara bra. Då kunde jag göra om den precis som jag ville. Och fördelen med att det ligger lite avsides är att jag inte behöver känna att jag stör någon. Motorcyklar låter ju ändå en del, säger han.
Utbildad MC-mekaniker
I de nya lokalerna kommer han att fortsätta att utföra service och reparationer på motorcyklar. Och gärna i ännu större omfattning än förut. Under lågkonjunkturen 2008 passade han på att utbilda sig till MC-mekaniker även om han sedan innan hade mycket kunskap och hade mekat i många år.
– Det blir väldigt mycket jobb på somrarna. Jag jobbar som reparatör på Meritor till vardags men har kunnat ta tjänsledigt på sommrarna för att ägna mig åt detta. De har varit väldigt tillmötesgående på jobbet, berättar Jesper.
– Sen blir man inte rik på att skruva hoj. Det är något man gör för att det är kul.
Omsättningen har han ingen jättekoll på. Det är hans fru som hjälper till med bokföring och ekonomiskötsel. Men den långsiktiga tanken är ändå att inom en inte alltför avlägsen framtid kunna leva på verksamheten.
– Högsäsongen är sommar men jag hoppas att få snurr på affärerna året om. Precis som många andra verkstäder har jag den servicen att jag fraktar hit hojen kostnadsfritt. Om man nu inte bor hur långt bort som helst. Egentligen går det att serva när som helst men de flesta kommer på det när solen tittar fram på vårkanten.
Service, reparation och reservdelar
Vill man ta sig till Jespers Engineering är det bara att ta sikte på motorcrossbanan. Platsen kallas för Vobbeltorpet och ligger mellan norra och mellersta infarten till Lindesberg, fast på andra sidan riksvägen.
– Butiken är öppen måndagar mellan 14-18 men jag är på plats betydligt mycket mer än så. Det är bara det att det kan vara svårt att skruva effektivt och sköta butiken samtidigt. Men man kan ringa och kolla läget om man vill komma en annan tid.
Butiksdelen, före och efter renovering
Butiken har ett brett sortiment med alla möjliga motorcykeldelar och Jesper servar motocyklar av alla märken.
– Men jag har valt att inte sitta på ett alltför stort lager men det är för att jag har så bra och snabba leverantörer. Om jag gör en beställning innan klockan fyra har jag i regel produkten dagen därpå.
Jespers Engineering hittar man på webbsidan www.jeppesengineering.se
– Jag kallade det Jeppes från början men när jag skulle registrera bolagsnamn fick jag inte kalla det Jeppes så då blev det Jespers i stället. Men Jeppes hänger väl kvar lite ändå.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.