Jespers Engineering har lagt i nästa växel

Jesper Johansson startade sitt företag 2010 men har mekat sedan barnsben. I december flyttade han sin verksamhet till nya lokaler och med den större kostymen ser han fram emot ännu mer mekarjobb.

– Det blev verkligen kanonbra det här, säger Jesper när han visar runt i de nya och rymliga lokalerna.
Helt nya är de förvisso inte men efter totalrenoveringen får man det intrycket. Och inte känns det som att man har hamnat i en verkstad inte. Ingen olja på golvet, ingen smuts på väggarna.
– Många förväntar sig att det ska se ut som i en bilverkstad men det blir inte riktigt på samma sätt. Men visst finns också likheter. Diagnosverktygen jag använder är precis likadana som i en bilverkstad, säger Jesper Johansson.

Före och efter renovering

När han bestämde sig för att det var dags för verksamhetsflytt kontaktade Jesper Johansson kommunens näringslivs- och utvecklingsenhet med Peter Bring i spetsen.
– Jag fick jättebra hjälp och är väldigt nöjd med det nya läget. Att lokalen vi hittade i princip bara var ett skal var nästan bara bra. Då kunde jag göra om den precis som jag ville. Och fördelen med att det ligger lite avsides är att jag inte behöver känna att jag stör någon. Motorcyklar låter ju ändå en del, säger han.
Utbildad MC-mekaniker
I de nya lokalerna kommer han att fortsätta att utföra service och reparationer på motorcyklar. Och gärna i ännu större omfattning än förut. Under lågkonjunkturen 2008 passade han på att utbilda sig till MC-mekaniker även om han sedan innan hade mycket kunskap och hade mekat i många år.
– Det blir väldigt mycket jobb på somrarna. Jag jobbar som reparatör på Meritor till vardags men har kunnat ta tjänsledigt på sommrarna för att ägna mig åt detta. De har varit väldigt tillmötesgående på jobbet, berättar Jesper.
– Sen blir man inte rik på att skruva hoj. Det är något man gör för att det är kul.
Omsättningen har han ingen jättekoll på. Det är hans fru som hjälper till med bokföring och ekonomiskötsel. Men den långsiktiga tanken är ändå att inom en inte alltför avlägsen framtid kunna leva på verksamheten.
– Högsäsongen är sommar men jag hoppas att få snurr på affärerna året om. Precis som många andra verkstäder har jag den servicen att jag fraktar hit hojen kostnadsfritt. Om man nu inte bor hur långt bort som helst. Egentligen går det att serva när som helst men de flesta kommer på det när solen tittar fram på vårkanten.
Service, reparation och reservdelar
Vill man ta sig till Jespers Engineering är det bara att ta sikte på motorcrossbanan. Platsen kallas för Vobbeltorpet och ligger mellan norra och mellersta infarten till Lindesberg, fast på andra sidan riksvägen.
– Butiken är öppen måndagar mellan 14-18 men jag är på plats betydligt mycket mer än så. Det är bara det att det kan vara svårt att skruva effektivt och sköta butiken samtidigt. Men man kan ringa och kolla läget om man vill komma en annan tid.

Butiksdelen, före och efter renovering

Butiken har ett brett sortiment med alla möjliga motorcykeldelar och Jesper servar motocyklar av alla märken.
– Men jag har valt att inte sitta på ett alltför stort lager men det är för att jag har så bra och snabba leverantörer. Om jag gör en beställning innan klockan fyra har jag i regel produkten dagen därpå.

Jespers Engineering hittar man på webbsidan www.jeppesengineering.se

– Jag kallade det Jeppes från början men när jag skulle registrera bolagsnamn fick jag inte kalla det Jeppes så då blev det Jespers i stället. Men Jeppes hänger väl kvar lite ändå.
Publicerad 15 januari 2013 klockan 07:42

Lina Hagström , 0735-95 30 30

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Fredrik Norman

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen

Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen. 
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.

10 juli 2026 klockan 09:37 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan är en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. Foto: Privat

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM

Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.

8 juli 2026 klockan 12:51 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”

För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Dr...

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten ...

Foto: Pressbild Axfood

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.

30 juni 2026 klockan 14:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Per Eriksson öppnar nu för att sälja Göransonska Gården. Foto: Camilla Lagerman

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.

29 juni 2026 klockan 16:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Det blir en sommar med Martin på sjön igen
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin ...
29 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. ...
26 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda mö...
23 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Timmy Lundegård

Krog utan serveringstillstånd i väntan på slutgiltig dom

Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.

9 juni 2026 klockan 12:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Grafik: Svenskt Näringsliv

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290

Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.

28 maj 2026 klockan 14:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp

Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptä...

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans ...

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har...

Verksamhetsansvarig Anna Lennartsdotter. Foto: Camilla Lagerman

Sista sommaren med S:t Mary

Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.

19 maj 2026 klockan 13:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026

Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg

Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin...

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik

Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband...

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen

Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och ...

Adam och Angelica. Foto: privat. Brunnstorps gård. Arkivbild, LindeNytt. Foto: Ida Lindkvist

De tar över bär- och grönsaksodlingen: ”Förälskade direkt”

I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.

23 april 2026 klockan 10:25 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nytt avtal underlättar för kommuninvånare med skadade bilar
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja ...
22 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

VA-arbete på industrirakan – Stafettgatan stängs delvis av
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär ...
22 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av ...
10 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-10

2026-03-25

2026-03-13

2026-03-09

2026-03-09

2026-03-04

2026-03-02

2026-02-27

2026-02-24

2026-02-20

2026-02-13

2026-02-12

2026-02-11

2026-02-10

2026-07-11 00:55