Jimmy Persson från Fellingsbro siktar på att slå världsrekord med sin Audi. Foto: Camilla Lagerman
Jimmy siktar mot världsrekord med sin specialbyggda Audi
I 15 månader har Jimmy Perssons Audi S2 stått i garaget hos PPF i Avesta, där en totalförvandling av den tidigare gula fyrhjulsdrivna dragracingbilen har pågått. Under söndagen transporterades kraftpaketet till Lindesberg, där den nu kommer att stå tills banpremiären på lördag i Emmaboda.
– Mitt långsiktiga mål är att, inom ett par år, slå världsrekordet med fyrhjulsdriven Audi, säger Jimmy.
Jimmy Persson från Fellingsbro är mannen bakom den numera vita Audin, vars motor endast kan beskrivas som ett rent muskelpaket. Efter 15 månader hos proffsen PPF i Avesta är det enda som återstår av den ursprungliga bilen dess tak, stolpar och baklucka.
– Resten är kol- och glasfiber för att hålla nere vikten så mycket som möjligt. Med bara 5 bultar kan jag lyfta av hela karossen. Vi har i princip inte köpt en enda grej, allt är specialbyggt, förklarar Jimmy.
Efter två tävlingssäsonger med Audin i sin ursprungliga form, kände Jimmy och hans team att det var dags att tänka om, och nytt, för att komma vidare.
– Vi kom ingenvart, det gick inte att åka fortare än vad vi redan gjorde. Vi ville ha en automatlåda och en riktig bakaxel, som andra dragracingbilar har. Men problemet med en Audi är att du kan inte sätta på en automatlåda, för då snurrar bakaxeln åt fel håll, berättar Jimmy.
Specialbyggd motor som ska generera mycket hästkrafter. Foto: Camilla Lagerman
Efter mycket klurande och testande kom man dock fram till en lösning som fick bilen att göra det man ville, nämligen att snurra de olika stora hjulen åt rätt håll. Dessutom har man tunat in växellådan, som är självlärande, vilket innebär den kommer växla snabbare och snabbare ju mer Jimmy kör med den.
– Vi hittade en bakdiff från en stel framaxel som kom från en amerikansk jeepvariant, sedan vände vi den uppochner för att få den att snurra rätt håll. Det tog över ett år innan vi visste att hjulen skulle snurra, så vi har jobbat mycket med utväxlingen för att få den att fungera. Men nu är den provad i bromsbänken, så teoretiskt fungerar den, skrattar han.
På lördag blir det premiär för monsteraudin i Emmaboda. Foto: Camilla Lagerman
Det är just det där med teoretiskt som man ska komma ihåg, för det är faktiskt så att Jimmy inte har kört bilen en enda centimeter ännu. Premiären blir i Emmaboda på lördag, inför publik.
– Jag brukar normalt vara jättenervös, men nu är jag mest taggad, för ingen vet hur det kommer gå.
Även om det fortfarande är ett oskrivet blad exakt hur fort Jimmys monstruösa Audi kommer att gå, finns en målsättning som inte går av för hackor – nämligen att slå världsrekord. Något som han verkligen har satsat allt för att nå.
– Jag sålde huset och även tomten där vi skulle bygga nytt hus, för att kunna satsa. Mitt långsiktiga mål är att, inom ett par år, slå världsrekordet med fyrhjulsdriven Audi. Först ska vi se att den fungerar, sedan går vi efter det svenska rekordet. Går bilen som vi har tänkt är det absolut inom räckhåll. Men jag vågar inte satsa för hårt från början, jag ska försöka vara lite smart för en gångs skull, skrattar han.
Premiäråket för Jimmys Audi blir i Emmaboda på lördag, men han kommer inte låta hemmapubliken gå miste om den helt världsunika bilen.
– Jag satsar på att köra i tävlingen Bergslagens Snabbaste här i Linde, det var så länge sedan jag körde hemma så det ska bli riktigt kul, avslutar han.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Det blir en sommar med Martin på sjön igen
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin ...
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.