”Jocke” igång med LIF: ”Kommer att kännas i hjärtat”

LIF Lindesberg rivstartar den här helgen sin försäsong. Laget är för tillfället i Arboga för ett läger, innan man på söndag träningsspelar hemma mot Guif. Inför sin comebacksäsong i LIF berättar Joakim Bååk om uppladdningen och sina tankar.

På söndag inleder LIF Lindesberg sitt träningsspelande för den här sommaren. Men redan nu har laget på allvar startat upp sin försäsong. Truppen samlades åter efter uppehållet förra måndagen och idag styrde man mot Arboga för ett tre dagar långt läger. På schemat står träningar, genomgångar och stugboende vid Herrfallets camping invid Hjälmaren.

– Vi har vetat om att vi skulle iväg en längre tid, sen blev det att vi åkte hit. Men det är en bra hall och en fin camping. Så det är absolut inget att klaga på, säger Joakim Bååk om att vara i Arboga.

Lindesbergs-sonen är som bekant åter tillbaka i brandgult, efter att ha spenderat många år i Elitserien. 27-åringen trivs uppenbart med att vara hemma igen och att hitta sin plats i laget har inte varit några problem. Flera av spelarna känner han sedan tidigare, samtidigt som han sett de yngre ”springa runt i blöjor i halvtid i Stadsskogsskolan”. Men att vara hemma innebär även att lära sig ett nytt spel och på fredagskvällen höll LIF det första av tre träningspass i Arboga.

– Framförallt var det försvarsspelet som vi var inne mycket på ikväll med 3-2-1-systemet. Det är bra att kunna spela in det tidigt, så att alla får sätta ramarna och lära hitta varandra i försvaret. Sen vad det blir för system på match får vi se, men det kan vara bra att kunna variera lite, menar ”Jocke”.

Du fick träna väldigt mycket försvar här idag. Är det tänkt att du kommer att användas där när säsongen drar igång?
– Ja, jag hoppas på att göra tillräckligt bra ifrån mig för att få spela försvar. Jag spelade mycket försvar det senaste halvåret i Hammarby. Så det har jag förhoppningar om att få göra här i LIF också.

”Känns spännande inför säsongen”

Med till Arboga har LIF i det närmaste fullt manskap. Kvar hemma i Lindesberg lämnades en sjuk Jacob Nelson, men i övrigt är samtliga spelare på plats för träningslägret. Utöver de ordinarie namnen finns dessutom en kvartett ur juniorlaget med för att få testa på miljön i A-laget. Även om LIF-truppen är väl sammansvetsad sedan tidigare är det uppskattat att få åka iväg ett par dagar på annan ort.

– Jag tror framförallt att det är nyttigt att få komma iväg som grupp och stänga ute allt annat. Tränar gör vi ju hemma också, så det är inget revolutionerande. Utan det är just det här att få vara ihop på kvällarna och kunna ha tid att diskutera igenom hur vi vill uppträda mot varandra. Det är alltid viktigt, poängterar ”Jocke” som är positiv kring sitt nya lag.

– Jag tycker vi har en härlig grupp och ett bra ”go”. Alla är med och bidrar, så det känns spännande inför säsongen.

Vägen mot den Allsvenska säsongen börjar även på allvar den här helgen för LIF. Lägret i Arboga bjuder för lagets del på ett träningspass fredag, två på lördagen och teori under söndagen. Vid sidan av det läggs mycket tid på gemensamma aktiviteter och ”Jocke” berättar att man försöker skapa en god gruppkänsla. På söndag väntar sedan färd tillbaka till Lindesberg för hemmamöte med Guif, en match som vänsternian ser fram emot.

– Ja, det ska bli roligt. Sen får jag se hur mycket jag för egen del kan medverka. Jag har lite problem med en axel just nu och vi vill inte ta några risker.

Bara spelat bortamatcher i Arenan

Söndagens hemmamatch med Guif är med andra ord i farozonen för hemvändaren. Men inte alltför långt fram i tiden väntar både större och viktigare utmaningar. ”Jocke” berättar att den 19:e september blir ett speciellt datum. Anledningen till det stavas LIF-Rimbo Roslagen i den Allsvenska premiären. En match som blir vänsternians första riktiga i Arenan, där han tidigare bara spelat bortamatcher.

– Det blir den första tävlingsmatchen och då går man på ordentligt i alla dueller. Även om träningsmatcherna är viktiga så blir det en annan sak när serien startar. Så det är väl framförallt den första seriematchen som jag ser fram emot väldigt mycket, det är något som kommer att kännas i hjärtat, säger ”Jocke” och fortsätter.

– Just nu vill jag bara bli frisk i min axel, så att jag kan börja träna ordentligt igen. Men jag längtar väldigt mycket till premiären. Det ska bli roligt att se vad vi kan åstadkomma.

Tillsammans med den övriga spelartruppen har ”Jocke” snart hållit igång med träningen i två veckor. Seriepremiären är mer än en månad bort i tiden och det är inte nu som laget ska vara som bäst. Men trots det måste frågan ändå ställas till hemvändaren; hur är det egentligen med dagsformen?

– Formen är väl ungefär det man kan förvänta sig att den ska vara vid den här tidpunkten. Man är väl lite tung i kroppen och det ska man vara nu, för snart lägger vi på mer speed. Det är meningen att känna sig lite trött och man har varit med så många år så man oroar sig inte.

Publicerad 7 augusti 2015 klockan 23:57


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Det norska kallblodet, Brenne Viktor, gästade Fornabodas säsongspremiär och imponerade rejält med ett nytt banrekord för 3-åriga kallblod. Foto: Anneli Lundegård

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.

1 maj 2026 klockan 18:19 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.

27 april 2026 klockan 09:16 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under...

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare...

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till...

Roderick Bergkvist och Hannez Eriksson med sin medaljskörd. Saknas på bilden gör Amir Naoum. Foto: Camilla Lagerman

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.

8 april 2026 klockan 12:18 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.

6 april 2026 klockan 23:49 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. ...
5 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsä...
5 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger ...
4 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.

2 april 2026 klockan 21:45 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Bild från gårdagens mål av Isak Jonsson. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.

31 mars 2026 klockan 22:48 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från ...

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till ...

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”

WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men ...

Det var en stor segerglädje på både planen och på läktaren när LIF Lindesberg stod som segrare av kvalspelet mot Anderstorp. Nu väntar slutkvalet mot ett av fyra potentiella motståndare från Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.

25 mars 2026 klockan 23:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven är klara för semifinal!

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross

Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas ...

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”

För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för ...

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från ...

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel

Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. ...

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett ...

Det blev succé på hemmaplan för LIF Lindesberg där fyra av föreningens åtta anmälda lag får segerjubla som finalvinnare. Här syns de vinnande P14 och P16-lagen. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg

För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.

2 mars 2026 klockan 12:20 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket...
1 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där ...
28 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde ...
26 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-26

2026-02-25

2026-02-23

2026-02-22

2026-02-22

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-19

2026-02-13

2026-02-09

2026-02-08

2026-02-04

2026-02-01

2026-05-12 19:08