Fem mål gjordes på Lindlövens räkning vilket räckte till seger på hemmaisen. Foto: Hasse Persson
Jonsson poänghjälte efter förlängningsseger
Lindlövens årliga publikdragare Enkronasmatchen blev ännu en gång en lyckad tillställning. Matchmässigt så såg det länge ut som att det skulle bli förlust för hemmalaget, som låg under inom den tredje periodens slutminuter. Kvitteringen kom där hemmalagets poänghjälte Isak Jonsson, som varit involverad i samtliga av Lindlövens fem mål, säkrade segern i ett förlängningsspel.
Med fri entré till fredagens match inom HockeyEttan så samlades över 600 personer i Lindehov när Surahammar gästade Lindlöven på isen. Trots nya regler gällande medtagande av väskor verkar allt gått bra till, trots att publiksiffran höll sig större än vanligt.
Från läktaren skulle publiken dessutom tjäna stort på den fria entrén. Redan i den första perioden bjöds det på rejäla målskördar, där hemmalaget inledde starkast. Tobias Sjökvist och Isak Jonsson hjälpte varandra till varsitt mål och rivstartade med 2-0 efter matchens första fyra minuter.
Trots en reducering kunde Lindlövens inlånade och välbekanta spelare, Jesper Broeng, sätta dit hemmalagets tredje mål. Surahammar reducerade kvickt i periodens slutminuter och fick även till en kvittering innan matchens första avblåsning.
Lindlövens tidigare spelare, Jesper Broeng, lånades in till hemmatruppen under fredagens match. Foto: Hasse Persson
Efter en målrik period med minimala utvisningar, så tog matchen en vändning inom de nästkommande tjugo minuterna. Utvisningsbåset fick flera besök under perioden, där det istället blev stelt i målburarna även om skotten höll sig till ett högt antal. Med halva perioden avklarad så fick Surahammar övertag om ledningen, efter ett mål i powerplay.
Bortalaget bytte målvakt inför den tredje perioden, vilket såg ut att vara segeravgörande när slutminuterna närmade sig. Med två återstående minuter fick Lindlöven ta chansen med att spela utan målvakt, vilket gav Isak Jonsson en kvitteringsmöjlighet i sista spelminuten. Skottet kom och så även målet som tvingade till sig säsongens första förlängningsspel för Lindlövens del.
Surahammar hade med sig en egen hejarklack på läktaren. Foto: Hasse Persson
Redan innan förlängningsspelet så var Isak Jonsson hemmalagets matchhjälte. Vid samtliga fyra målen har forwarden varit involverad som målgörare eller assist och därmed innan avgörandet blivit Lindlövens storspelare. Detta gjorde matchens sista mål ännu mer välförtjänt när poänghjälten avgjorde matchen för egen maskin i förlängningsspelet med 5-4.
Halva serien är nu avklarad där Lindlöven ligger bra till som trea i tabellen. Nu väntar en veckas vila innan HockeyEttans andra seriehalva väntar med ett besök hos välbekanta Borlänge HF.
Resultat Lindlöven-Surahammars IF
Slutresultat: 5-4 (3-3, 0-1, 1-0, 1-0) Skott: 51-31 (16-11, 13-13, 18-5, 4-2) Publik: 615 personer
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Hades de Vandel vinner Bergslagsloppet 2025 efter en rejäl styrkeduell mot Castor The Star. Vinnartiden blev snabba 10,4, bara en tiondel från banrekordet som sattes 2020. Foto: Anneli Lundegård
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Jag har, som medborgare i Lindesberg, lämnat in ett formellt medborgarförslag till kommunfullmäktige. Förslaget är enkelt: att en extern och oberoende part ska genomföra en fullständig granskning av hur kommunen hanterar jäv och intressekonflikter, samt att ta fram nya, skärpta regler som förbjuder vänskapskorruption.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.
Vad gör en tradition – hur blir den till och hur överlever den? Ibland kan man tro att det bara behövs en något galen idé och lite människor som känner för att utveckla den för att något ska växa till en tradition. Det var ungefär det som hände i Ullersäter för dussinet år sedan.
– Jag får nog säga att jag är skyldig till det, säger Christofer Kärrdahl, som är sekreterare i Ullersäters bygdegårdsförening som står för arrangemangen kring det populära UllerMuller.
– Det var jag och två grannar som fick för oss att vi skulle ta traktorerna med oss och åka till Nostalgibyn och det var väl kul, fortsätter han.
Årets Drömjobbare redo att testa sina vingar
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får ...
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro Tingsrätt. De ständigt stigande matpriserna och inflationen uppges vara orsaken till beslutet.
Anwar Ghoubari och Elin Olofsson välkomnar till Sommarboden. Om några få dagar kommer man resa ett 27 lvadratmeter stort tält på platsen. Foto: Jennie Einarsson
Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu hittat en tillfällig lösning över sommaren för att kunna fortsätta verksamheten. Ett lokalt företag har erbjudit sig att sponsra med ett större inhägnat tält, och därmed flyttar nu Sommarboden in i Elin Olofssons villaträdgård på Östermalmsvägen 1 i Lindesberg.
– Det här är ett socialt hus, och jag tänker att nu ska det verkligen användas, säger Elin entusiastiskt.
En villa i Guldsmedshyttan blev i december 2024 totalförstörd i en brand. Idag, onsdag, fick räddningstjänsten rycka ut till samma adress igen – då en ny brand upptäckts i det idag obebodda huset.