Höjdpunkten på hela judoåret knackar på dörren. Imorgon öppnar Frövi Judo upp sin Judofestival, något som lockar gäster från både när och fjärran. Under tre dagar kommer Lindesberg Arena att stå värd för träningspass, seminarier och många lekfulla aktiviteter.
Klockan 17.00 imorgon checkar de första gästerna in i Lindesberg. Alla är de här för att viga en hel helg åt Frövi Judos stora Judofestival. Aktiviteterna böjar redan på fredagskvällen med träning, något som kryddas med föreläsningar under lördagen och söndagen.
– Det blir tre väldigt spännande seminarier för de vuxna. Festivalen kommer att hålla en röd tråd, där det handlar mycket om att skapa möjligheter att träna tillsammans, berättar Björn Nyberg som är huvudansvarig för arrangemanget.
Bland de föreläsare som man i år lockat till sig finns två internationella ansikten. En av dessa är Ulrich Klocke, en meriterad tränare som publicerat böcker och arbetat med judons mångfald. Han får även sällskap av Wolfgang Biedron som är verksam i Sundsvall, Sveriges största judoklubb.
Ytterligare ett seminarium kommer att hållas av Ida Lindgren och Malin Nordin. Duon driver ett stort projekt med fokus på damjudon, något man fått erhålla pris för.
– De har arbetat med ett projekt som handlar mycket om samarbete mellan klubbar i samma distrikt för att få ut mer av träningen. Det är en annorlunda syn i de här moderna tiderna. De har blivit väldigt uppmärksammade för det och de kommer hit för att berätta om sitt projekt, säger Nyberg.
Stort fokus på kringaktiviteter
Utöver seminarierna kommer givetvis mycket att kretsa kring själva judoutövandet. Åldersklasserna är uppdelade i vuxen, ungdom och barn och kommer att ha flera pass om dagen.
Men Frövi Judos största fokus vilar kanske på alla kringaktiviteter. Paddling, klättervägg, hinderbana och judofitness är några exempel på vad gästerna kan sysselsätta sig med. Precis som förra året avslutar man dessutom festivalen med ett gladiatorspel för de yngre.
– Det är därför som vi kallar det för Judofestivalen. För att det är mer än bara ett träningsläger, förklarar Björn Nyberg.
– Vi försöker också att utnyttja vår fina arena på alla sätt och vis. Våra aktiviteter kommer att vara både inne i Arenan och utomhus runt omkring. Bland annat så kommer vi att arrangera löpning runt sjön varje morgon.
Totalt räknar man från Frövi Judos sida på 300-350 deltagande under festivalen. Uppemot 300 av dessa är tillresta gäster, där en stor grupp kommer från Åland. Städer som Vilhelmina, Göteborg och Stockholm är andra dragplåster på besöksfronten.
– Det är väldigt bra spridning och det är så klart extra kul. I Stockholm har det här verkligen fastnat sedan deras första besök. De trivs här, de tycker väl det är skönt att komma ut till grönsakerna haha, skrockar Nyberg som rankar Judofestivalen som Frövis största evenemang.
– Det är väldigt positivt för oss och det kommer så många härliga människor. Vi tog ett beslut i Frövi Judo för länge sedan om att vi inte ville tvinga folk att sälja lotter och annat. Vi vill istället göra det som vi är bra på, och det är att syssla med judo och arrangera evenemang.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.