Terminsavslutning igår för Frövi Judo innebar fullt hus och en uppskattad möjlighet för det yngre att få möta sina idoler och förebilder i en kamp på mattan. Den fantastiska judolokalen i Lindesberg Arena med makalös utsikt över Lindessjön kryllade av nyblivna SM-medaljörer och många yngre kommande medaljörer gjorde sitt bästa för att kasta någon av de än så länge mer meriterade kollegorna.
Som uppvärmning hade man en judodans som de yngre deltagarna klarade galant trots att det var första gången man fick pröva på den. Till avslutning var det givetvis diplomutdelning som klarades med samma bravur.
Frövi Judoklubb har haft ett fantastiskt uppsving i och med flytten till Lindesberg. Tack vare judogymnasiet och att många stannar i Lindesberg efter avslutad skolgång så håller tränarna riktigt hög klass.
– De som går på judogymnasiet har som en del av sin ledarutbildning att vara hjälpledare i någon av barngrupperna, så barnen jag tränar tror att det är vardagsmat för alla att ha SM-medaljörer som tränare, säger Carin Hamnlund som tillsammans med Peter Andersson är en av de anställda instruktörerna på judogymnasiet.

Carin som själv har en drös nationella och internationella medaljer berättar att det även finns fler barn som tränar i olika judogrupper men som redan har haft sina avslutningar.
– De yngsta som vi har i treårs och sexårsgrupper tränar tillsammans med sina föräldrar så de är inte med här idag. Vi har även ett par grupper utlokaliserade till Örebro och Ställdalen, berättar Carin vidare.

Judolokalens betydelse och de fantastiska tränarna verkar vara ett lyckat koncept för en förening i stark frammarsch som har cirka 200 medlemmar, varav 150 barn och ungdomar i verksamheten.
– Judon är ju van att vara en källarsport där vi oftast hamnar längst ner i någon bunker, så det här är otroligt fina lokaler som gör det kul för alla inblandade. Men det är ju en väldigt kul och allsidig träning också säger Hamnlund.

Att ha flera sporter samlade i en arena är något som blir till gagn för många sporter och skapar ett intresse menar judogymnasiets grundare Björn Nyberg.
– Jag tror att det gör att fler upptäcker nya sporter och kanske hittar den sport som passar bäst. I pausen mellan en handbolls eller volleybollmatch är det många som kikar in på judon genom de stora fönstren som vetter in mot judolokalen. På väg från en gymnastik eller judoträning ser någon en handbolls eller volleybollträningen nere i stora salen och kanske blir intresserad. Det är lätt att snacka om hur mycket det kostar, men arenan ger och kommer ge mycket positivt tillbaka, säger Björn Nyberg.

Det är nog något hockeykillarna i Lindlöven kan intyga om när de en timma efter judons avslutning staplar ut från judolokalen, efter ett tufft pass med svenske mästaren i etthundrakilosklassen Viktor Carlsson. Arenan ger samarbete mellan fler klubbar än de som på daglig basis befinner sig där.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt för detta år var att även personer med funktionsnedsättning kunde vara med och tävla, vilket lockade den lokala judotalangen Amanda Orrbo och hennes tävlingspartner Elin Kämpe. Resultatet blev ett välförtjänt silver för duon, som endast besegrades av ett isländskt par.