En spelare som genomgående varit en av Lindesbergs absolut bästa spelare under säsongen är Kaisa Wallin. Kan föreställa mig att det måste vara oerhört frustrerande att vara motståndare till Kaisa. Vart man än försöker hitta en yta för att dunka ner sina anfall så står allt som oftast Kaisa där och tar emot bollarna
Behöver jag nämna hur viktig liberon är för att vända spelet och snabbt komma till anfall. När det nu vankas semifinal ser Kaisa fram mot en jämn matchserie.
– Engelholm är ett lag som är väldigt strukturerade och disciplinerade. Likt vårt lag så jobbar de mycket med scouting av motståndarlaget. Jag tror att det kommer bli tuffa och jämna matcher, tuffare än mot Sollentuna, säger Kaisa Wallin.
En sak som är säker är att Engelholm fick en lite enklare resa i kvartsfinalen än Lindesberg, Engelholm vann med 3-0 medan Lindesberg packade ihop efter fyra matcher. Alltså ett par extra dagar för Engelholm att fokusera på och sikta mot semifinalen, men det behöver inte betyda någon fördel.
– Man växer som lag att spela tuffa matcher och det kan även vara nyttigt att förlora någon match på resan fram. Förluster gör att man vill ta revansch och prestera bättre, speciellt en sådan match som vi förlorade mot Sollentuna efter att vi har haft full kontroll på matchen och ledde med 2-0 i set.

Jag fascineras lite över Kaisas förmåga att hålla en sådan hög nivå i spelet trots att hon missat både en hel del träningar och matcher under säsongen.
– Jag har haft samma situation i två år. Jag jobbar heltid och har även pluggat måndagar så ibland har det blivit för mycket vilket inneburit att jag inte har kunnat vara med hela tiden. Jag ger alltid 100% på det jag gör, det är nog nyckeln till att det har gått så bra. Volleyboll är mycket ett mentalt spel.
Att vara libero i volleyboll handlar mycket om servemottagning och att stå på rätt plats och ta emot motståndarnas projektiler från deras hårt slående anfallare. Delvis så handlar det om scouting, att veta var motståndarnas anfallare helst slår bollarna, delvis om ett samarbete med det egna lagets block, att täcka upp lediga ytor.
– Spelförståelse är a och o för en libero, att kunna läsa spelet. Jag har fått höra från flera tränare och människor runt volleybollen att jag spelar bäst när jag inte tänker. I försvaret så är även samarbetet viktigt, alla har sin roll och måste ta sin yta. Jag kan inte gå in och spela försvar framför någon annan.
_540.jpg)
Även om det inte är lätt att jämföra olika upplagor av ett lag så är det intressant att höra Kaisas känslor jämnfort med guldsäsongen.
– Vi har haft en mycket tuffare resa den här säsongen. Vi har haft motgångar med skador och förändringar på ledarsidan som gjort att vi fått anpassa laget till rådande förutsättningar. Det har varit mer att förändra, men i takt med utmaningarna växer man både som människa och som lag.
Kaisa har två guld sedan tidigare, ett med Katrineholm och ett med Lindesberg men inte helt oväntat fyller hon gärna på med ett till hemma i prisskåpet.
– Jag är jättetoksugen på ett tredje guld. Det är klart att man har delmål men det stora målet är att stå som segrare i finalen. Det är en fantastisk känsla att spela inför en fullsatt Lindesberg Arena och stå som segrare i säsongens sista match, säger Kaisa Wallin.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.