När TV4:s Kalla Fakta för några år sedan avslöjade det omfattande fusket i verkstadsbranschen var det givet att något var tvunget att ske. Lösningen blev en ny certifiering och branschstandard för alla bilverkstäder i landet, där man som verkstad måste uppfylla en lång rad krav för att bli godkänd. Bland de första i landet att bli Godkänd Bilverkstad är Kallernäs Bil & Maskin i Lindesberg.
När Martin Fagerström startade Kallernäs Bil & Maskin för ca 10 år sedan var det som en bisyssla han bedrev i garaget hemma i Kallernäs medan han var anställd på Meritor. Med tiden ökade antalet kunder och med det även behovet av större lokaler. Till en början löste han det med att bygga om en loge hemma på gården, där han lyckades få in en lyft, till skillnad från domkraften han hittills hade arbetat med. Men när även den lösningen blev för liten tog han steget och flyttade företaget till Lindesberg, där de fortfarande huserar 5 år senare.
– Det var ett bra val att flytta, men det var många sömnlösa nätter ett tag. Jag backade faktiskt ur, men då var det för sent att ångra sig, och det var tur! berättar Martin.
Nu 5 år senare har man ökat personalstyrkan från 2 till 5, med en sjätte på väg in under sommaren, dessutom har man mer än fördubblat sin arbetsyta och har nu 5 lyftar totalt. Under året har man även som en av de första i landet certifierat sig till Godkänd Bilverkstad, som är statens nya kontrollstämpel för bilverkstäder, och Motormännens Riksförbunds nya branschstandard.
– Vi blev nr 13 i Sverige att bli godkända, och då är det ungefär 2000 bilverkstäder totalt, även märkesverkstäder. Det var en hel del pyssel ett tag med utbildningar och nya arbetssätt, men nu är det färdigt och det känns jätteskönt att vi är klara. Alla verkstäder ska vara godkända innan slutet av 2019 är det sagt, så att vi blev färdiga så tidigt är superskönt, säger Martin.
Den nya certifieringen innebär en hel del kontroller för att säkerställa att arbetet är fackmannamässigt utfört, bland annat kommer MRF att kontrollera varje mekaniker 2 gånger per år, och sedan ska Martin utöver det göra egna kontroller, något som han själv tar med ro:
– När de var här och kontrollerade oss inför certifieringen hade vi inga anmärkningar alls, och det är ju jättebra att det är någon utomstående som talar om att vi gör rätt.
Förutom certifieringen har man hunnit med en del annat också, numera är man även auktoriserade att släcka besiktningstvåor åt kunder och dessutom godkända för att fylla på AC-gas.
– Sedan årsskiftet har vi hunnit med att släcka tvåor på 100 bilar totalt. Innan körde vi bilarna till besiktningen åt kunderna som en tjänst, men det tog ungefär 4-5 timmar i veckan. Så det här är mycket smidigare, både för oss för kunden, förklarar Martin.
Ungefär 15 bilar passerar igenom verkstaden varje dag, vilket medför en hel del jobb, inte minst under sommarhalvåret.
– Det är nu det är som mest att göra, så fort det blir varmt börjar telefonen ringa nästan oavbrutet, men om det regnar så brukar det vara lite lugnare. I början arbetade jag dygnet runt, numera jobbar jag i snitt 13 timmar om dagen, så det är inte så mycket, säger han med ett skratt och fortsätter:
– Min familj är vana vid att jag jobbar mycket, min fru är väldigt förstående tack och lov, men nu försöker jag verkligen att vara ledig på helgerna åtminstone. men jag är sådan, jag gillar att jobba.
Hur ser framtiden ut, om du får önska?
– Jag vill inte att verkstaden ska bli jättestor, för jag vill ändå kunna behålla kontrollen. Men jag vet att jag har svårt att släppa saker till andra, så det är väl kanske det som är drömmen, att kunna vara ledig och koppla av, skrattar han.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala medier. Nu går Tempo i Storå ut med ett lugnande besked: Daimstruten kommer att fortsätta finnas kvar i butikssortimentet, men under en annan tillverkare.
– Nu när det är ute i nyheterna kan jag meddela att Daimstruten inte kommer att försvinna, informerar butiksägaren Dennis Norström.