Övervakningen på Lindbackaskolan har gett resultat enligt Elizabeth Falk, rektor på Lindbackaskolan. Foto: Camilla Lagerman
Kameraövervakningen har redan gett effekt
Sedan Lindbackaskolan togs i bruk höstterminen 2021, har det under skoltid förekommit upprepade fall av skadegörelse i lokalerna, varför Barn- och utbildningsnämnden fattade beslut 15 augusti 2022 om att införskaffa kameraövervakning som en åtgärd mot problemen. Strax innan jullovet monterades kamerorna upp och redan nu kan man se en klar effekt av detta förklarar Elizabeth Falk, rektor på Lindbackaskolan.
– En effekt av kameraövervakningen är att vi faktiskt har kunnat identifiera några som har saboterat och därför kunnat adressera räkningen till rätt person, berättar hon.
Ett 20-tal kameror monterades upp i Lindbackaskolan strax innan julledigheten och redan efter ett par veckor så kan man ana en förändring.
– Vi har haft den lugnaste terminsstarten på länge. Det har inte varit så mycket rent sabotage sen vi satt upp kamerorna så det har varit en lyckad satsning, men det är ju bara en liten del av av arbetet med att få trygghet och studiero, förklarar Elizabeth Falk.
I flera fall har man även från övervakningsfilmen kunnat identifiera personer som fått ta ansvar för konsekvensen av sina handlingar.
– En effekt av kameraövervakningen är att vi faktiskt har kunnat identifiera några som har saboterat och därför kunnat adressera räkningen till rätt person.
Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Elizabeth har fått en hel del positiva reaktioner från eleverna själva när det kommer till kameraövervakningen.
– Man tycker att det är bra att vi försöker få stopp på sabotaget, de allra flesta tycker såklart att det är jättetråkigt att vi måste ta bort möbler som är mjuka och sköna för att ersätta dem med något som man inte kan ha sönder lika lätt. Det är en liten grupp som förstör för alla och det är klart att de allra flesta börjar tröttna, förklarar Elizabeth och tillägger att en fråga som dykt upp är huruvida man sitter och tittar i kamerorna på eleverna.
– Vi förklarat att för elever och vårdnadshavare att vi endast tittar på filmen om det är så att det har inträffat något och då är det enbart skolledningen och vaktmästarna som kan göra det. Vi sitter inte och övervakar eleverna på något sett, förklarar hon.
En annan effekt är att buset flyttat sig till utrymmen i Lindbackaskolan som inte kan kameraövervakas på grund av att allmänheten har tillträde till dessa och således omfattas av andra regler.
Elizabeth Falk, rektor på Lindbackaskolan. Foto: Camilla Lagerman
– De är medvetna om var det inte finns några kameror och har flyttat sig dit. Tyvärr har vi haft tre brandlarm sedan terminsstarten som har utlösts av att man rökt e-cigaretter även kallat vape på toaletterna.
För varje utryckning som brandkåren behöver göra i onödan finns risken att skarpa larm blir lidande. Varje falsklarm kostar även skolan omkring 6000 kr, och man har nu gått ut i klasserna för att informera om vilka konsekvenser detta kan få.
– Vi har pratat med alla elever om hur viktigt det är att vi får stopp på det här så att det inte händer en olycka utifrån att Räddningstjänsten inte kunnat åka på ett riktigt larm när de har varit hos oss. Det blir en form av blåljussabotage, någon skulle kunna bli skadad i samband med detta och det vill ingen ha sitt på sitt samvete, menar Elizabeth.
Känslan i dagsläget är att man är på rätt väg med det arbete som man gör för att få kontroll över skadegörelsen.
– Det är det sammanlagd arbetet som har gjort att det har blivit en lugn start, vi är jättemånga vuxna som finns här och bryr oss. Det är viktigt att eleverna ser att vi är faktiskt här för deras skull. Det känns absolut som att vi på rätt väg, vi har tydlig plan, avslutar Elizabeth.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den kreativa förskoleklassen på Löa Friskola är i final igen. Foto: Annette Alexandre
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.