Övervakningen på Lindbackaskolan har gett resultat enligt Elizabeth Falk, rektor på Lindbackaskolan. Foto: Camilla Lagerman
Kameraövervakningen har redan gett effekt
Sedan Lindbackaskolan togs i bruk höstterminen 2021, har det under skoltid förekommit upprepade fall av skadegörelse i lokalerna, varför Barn- och utbildningsnämnden fattade beslut 15 augusti 2022 om att införskaffa kameraövervakning som en åtgärd mot problemen. Strax innan jullovet monterades kamerorna upp och redan nu kan man se en klar effekt av detta förklarar Elizabeth Falk, rektor på Lindbackaskolan.
– En effekt av kameraövervakningen är att vi faktiskt har kunnat identifiera några som har saboterat och därför kunnat adressera räkningen till rätt person, berättar hon.
Ett 20-tal kameror monterades upp i Lindbackaskolan strax innan julledigheten och redan efter ett par veckor så kan man ana en förändring.
– Vi har haft den lugnaste terminsstarten på länge. Det har inte varit så mycket rent sabotage sen vi satt upp kamerorna så det har varit en lyckad satsning, men det är ju bara en liten del av av arbetet med att få trygghet och studiero, förklarar Elizabeth Falk.
I flera fall har man även från övervakningsfilmen kunnat identifiera personer som fått ta ansvar för konsekvensen av sina handlingar.
– En effekt av kameraövervakningen är att vi faktiskt har kunnat identifiera några som har saboterat och därför kunnat adressera räkningen till rätt person.
Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Elizabeth har fått en hel del positiva reaktioner från eleverna själva när det kommer till kameraövervakningen.
– Man tycker att det är bra att vi försöker få stopp på sabotaget, de allra flesta tycker såklart att det är jättetråkigt att vi måste ta bort möbler som är mjuka och sköna för att ersätta dem med något som man inte kan ha sönder lika lätt. Det är en liten grupp som förstör för alla och det är klart att de allra flesta börjar tröttna, förklarar Elizabeth och tillägger att en fråga som dykt upp är huruvida man sitter och tittar i kamerorna på eleverna.
– Vi förklarat att för elever och vårdnadshavare att vi endast tittar på filmen om det är så att det har inträffat något och då är det enbart skolledningen och vaktmästarna som kan göra det. Vi sitter inte och övervakar eleverna på något sett, förklarar hon.
En annan effekt är att buset flyttat sig till utrymmen i Lindbackaskolan som inte kan kameraövervakas på grund av att allmänheten har tillträde till dessa och således omfattas av andra regler.
Elizabeth Falk, rektor på Lindbackaskolan. Foto: Camilla Lagerman
– De är medvetna om var det inte finns några kameror och har flyttat sig dit. Tyvärr har vi haft tre brandlarm sedan terminsstarten som har utlösts av att man rökt e-cigaretter även kallat vape på toaletterna.
För varje utryckning som brandkåren behöver göra i onödan finns risken att skarpa larm blir lidande. Varje falsklarm kostar även skolan omkring 6000 kr, och man har nu gått ut i klasserna för att informera om vilka konsekvenser detta kan få.
– Vi har pratat med alla elever om hur viktigt det är att vi får stopp på det här så att det inte händer en olycka utifrån att Räddningstjänsten inte kunnat åka på ett riktigt larm när de har varit hos oss. Det blir en form av blåljussabotage, någon skulle kunna bli skadad i samband med detta och det vill ingen ha sitt på sitt samvete, menar Elizabeth.
Känslan i dagsläget är att man är på rätt väg med det arbete som man gör för att få kontroll över skadegörelsen.
– Det är det sammanlagd arbetet som har gjort att det har blivit en lugn start, vi är jättemånga vuxna som finns här och bryr oss. Det är viktigt att eleverna ser att vi är faktiskt här för deras skull. Det känns absolut som att vi på rätt väg, vi har tydlig plan, avslutar Elizabeth.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
De tre närvarande från Ramsbergs Ryttarkamrater som emottog priset är från vänster Inger Zanders, Margareta Sundman och längst till höger Carina Lundkvist. Foto: Anna Hedrén
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.