Tjejfesten i Guldsmedshyttans ishall, Råsshallen, återuppstår. Så löd budskapet i slutet av 2012. Men med endast ett par veckor kvar ser det ut som att festen tvingas stanna i graven.- Den här veckan blir avgörande om vi kan köra eller inte och för att underlätta har vi beslutat att sätta in bussresor mellan Lindesberg och festen så att fler kan ta sig dit, förklarar Håkan Einarsson, Vasselhyttans Taxi & Buss.
Biljettförsäljningen har inte gått som arrangören hade hoppats på och därför sitter man nu i en situation där man inom de närmaste dagarna måste fatta ett beslut om festen skall genomföras eller inte. Tjejfesten arrangeras fredag 31 maj och till dags dato har endast knappt 200 biljetter sålts.
– Vi kan inte köra festen med så få gäster, det håller inte ekonomiskt. Vi skulle behöva ett par hundra till för att vara på det säkra, förklarar arrangören Håkan Einarsson.
Han understryker dock att man envist jobbar för att det skall bli fest i hallen den sista maj.
– Intresset verkar ju ändå finnas, för det är många som har kontaktat oss om festen och sagt att de vill gå, men det är inte lika många som väljer att köpa sin biljett. Problemet är att vi behöver veta nu i denna vecka om vi har tillräckligt med gäster för att det skall gå att genomföra det här utan att vi måste ta en för stor förlust, säger Håkan och tillägger:
– I ett sista försök har vi beslutat att sätta in bussar mellan Lindesberg och Tjejfesten så att fler har möjlighet att ta sig dit och hem. Kanske att det kan bli avgörande för om vi kan fullfölja festplanerna eller tvingas ställa in det hela.
– Vi får se om det lossnar nu i veckan, säger en hoppfull Håkan Einarsson.
Fotnot: Om festen ställs in kommer de som har köpt biljett att få sina pengar åter.
VästeråsIrsta gästade arenan under onsdagskvällen och bjöd upp till en jämn kamp. Trots ständiga ledarskiften under matchens gång, kunde inget av lagen komma till kritan och spela in något större avgörande. Trots fem straffmål från Axel Magnusson och en storspelande Simon Ongeri i målet, fick båda lagen dela på poängkakan.
Under en webbsänd lägesrapport på tisdagseftermiddagen informerade smittskyddsläkare Gunlög Rasmussen, hälso- och sjukvårdsdirektör Jonas Claesson samt vaccinsamordnare Inger Nordin Olsson om det aktuella coronaläget, som just nu dessvärre ser ut att gå åt fel håll igen.
Lindlövens IF ger alla som vill, chansen att se onsdagens hemmamatch mot Grums, genom HockeyEttans sändning utan kostnad. Detta när föreningen, för fjärde året i rad, väljer att hylla sin stora eldsjäl Ernst Röös.
– Han har på ett eller annat sätt, hjälpt till med allt som han kan bidra med, berättar Henry Nordlund.
Det blev en stor förlust, när LIF Lindesberg gästade tabellfyran Amo under söndagen. De tekniska felen avlöste varandra, medan Amos målvakt såg till att LIF inte fick någon utbetalning, när avsluten väl kom. När slutsignalen väl närmade sig, hade LIF minskat poänggapet från ett tolvmålsunderläge till en tiomålsförlust.
UPPDATERAD. Polishuset och delar av kvarteret spärrades på fredagsmorgonen av för allmänheten sedan man hittat ett misstänkt farligt föremål placerat vid polisstationen i Lindesberg. En person, en man i 60-årsåldern, är gripen misstänkt för blåljussabotage i samband med detta.
– Mannen greps i anslutning till platsen, säger Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Nu är det snart dags för ungdomarna i Lindesbergs kommun att söka ferieplats för sommaren, och i år kan unga få pröva på att driva eget företag som feriejobb.
– Kanske har någon ungdom en idé som den vill pröva eller ett intresse av att få lära sig mer om hur det är att driva eget företag? säger Zila Conejeros, enhetschef på arbetsmarknadsenheten, Tillväxtförvaltningen, i ett pressmeddelande.
UPPDATERAD. En lastbil har åkt av riksväg 68 och kört in i ett träd, enligt tidiga uppgifter från SOS Alarm och polisen i region Bergslagen. Olyckan inträffade vid 21-tiden på tisdagskvällen mellan Morskoga och Hägernäs. Enligt uppgifter från polisen råder det halka i området.
– Vi är på väg till platsen. Det jag har nu är att den åkt av vägen och krockat med ett träd. Skadeläget är oklart just nu, säger Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Från ett sjumålsunderläge i halvleksvilan, till en fyramålsseger. När den andra halvleken spelades igång, hade Rimbo svårt att ta sig förbi, LIF Lindesbergs uppskruvade spel. Hela 23 mål spelades in i den andra halvleken, där ett lättat LIF kunde räkna in två nya poäng.
– Det här var en riktig ”måstematch” som vi bara skulle vinna, säjer Asso Eliassi.