Hon kliver in till sitt blott andra SM-slutspel – det första som lagkapten. På söndag är det Elsa Arrestad som leder Lindesberg Volley ut för lagets kvartsfinalduell med Svedala. Jakten på SM-guldet ska ta sin början och Elsa ger i en intervju med LindeNytt sina tankar.
Äntligen har det blivit dags för slutspel. Börjar pulsen hos Lindesberg Volley att stiga nu?
– Ja, absolut! Det är stor skillnad på att spela en slutspelsmatch och att spela en i serien. Det känns som att det är mycket mer på allvar nu, kan man säga.
Ni avslutade Elitserien som fyra, trots en mycket stark vårspurt med sju vinster på de åtta sista matcherna. Vad ger du er grundserie för betyg som helhet?
– Vi har haft våra uppgångar och våra nedgångar. Vi har också haft mycket skador i laget som tyngt oss och som gjort det svårare för oss, utan dem hade vi legat på en högre plats i tabellen. Men allt som allt tycker jag att vi gjort en bra grundserie. Det har gått uppåt för oss, så jag tror att det blir mycket bättre nu till slutspelet.
Ja, för spelmässigt har det blivit allt bättre. Vad beror det på?
– Jag tror att vi har fått spela ihop oss mycket mer, det tog en lång tid att göra det. Vi har hittat varandra och fått in ”Margie” (Marjorie Giordano), som är en stark spelare i vårt lag. Hon kom in med mycket erfarenhet och stabilitet och det tror jag att vårt lag behövde.
Yes, ni har fått in både ”Margie” och Agné Zakarauskaite Landin, två väldigt rutinerade spelare som vet hur det är spela de stora matcherna. Vad kommer det att betyda för laget i slutspelet?
– Väldigt mycket trygghet tror jag. Också erfarenhet. Sen blir det ju mer spelare på träningarna och bättre kvalitet där, så allt blir bra helt enkelt.
Nu väntar alltså kvartsfinal mot Svedala. Ni möttes för bara två veckor sedan, vad minns du från den matchen och hur ser du på dem som motståndare?
– Den matchen gjorde vi det väldigt bra. Vi spelade bra i alla moment, samtidigt som de kanske inte gjorde sin bästa match för säsongen. Men vi vet hur Svedala spelar och Svedala vet hur vi spelar. Det kanske gäller att byta lite taktik mot sist, göra något nytt och röra om.
Borta förlorade ni mot dem i höstas och Teemu Sarna har varnat för Svedalas hemmaspel. Blir det tufft att inleda just på skånsk mark nu på söndag?
– Ja, det tror jag verkligen. Svedala kommer vara väldigt revanschsugna och vi kommer att få en tuff match. Men vi är också väldigt laddade på att ta hem den här matchen.
Vad tror du kommer att bli avgörande för hela matchserien?
– Vi är ändå två lag som ligger på en rätt så jämn nivå. Det ligger nog därför mycket i det mentala och i detaljerna.
Drömmen måste ju ändå vara SM-guld, även om vägen dit är lång. Hur ser du på era chanser att ta er ända fram?
– Absolut kan vi gå hela vägen, så känner jag. Lätt är det inte och om vi vinner över Svedala får vi troligtvis spela semifinal mot Engelholm. Det blir ju svårast tänkbara. De matcherna kommer i så fall att bli väldigt tuffa att spela, men jag tror absolut att vi kan ta hem det.
Så spelas kvartsfinalen:
19/3 15.00 Svedala-Lindesberg
22/3 19.00 Lindesberg-Svedala
26/3 19.00 Lindesberg-Svedala
Ev. 28/3 19.00 Svedala-Lindesberg
Ev. 30/3 19.00 Lindesberg-Svedala
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!