Ett steg närmare bostadsbygge. Länsstyrelsen avslår den överklagan av bygglovet som inkom för en månad sedan. Arkivfoto: Fredrik Norman
Klagande fick avslag på överklagan
Länsstyrelsen har inte funnit anledning att upphäva bygglovet för de två flerfamiljshusen som planeras byggas vid Strandskolan. Detta meddelar länsjuristerna Anna Mia Johansson och Björn Pettersson, som igår beslutade att avslå den överklagan av bygglovet som inkommit.
I slutet av mars skulle bygglovet ha vunnit laga kraft – men i elfte timmen inkom ett överklagande som därmed hamnade hos Länsstyrelsens jurister för granskning. Den klagande anförde att de i bygglovet redovisade byggnadsvolymerna inte stämmer överens med den text som står i planbeskrivningen. Länsjuristerna menar att detta inte kan läggas till grund för ett avslag av bygglovsansökan.
”Planbeskrivningen är inte något juridiskt bindande dokument, utan ett hjälpmedel för att underlätta förståelsen av gällande detaljplan”
”Av planbeskrivningen framgår att illustrationen av hur exploateringen av fastigheten Gåsen 7 kommer att se ut är det förslag som vann arkitektuppdraget och att detta förslag följer planens bestämmelser gällande volymer, höjd och gestaltningskriterier. Bygglovshandlingarna visar att det nu sökta bygglovet helt och hållet följer denna illustration och planbestämmelser.”
Syskonfastigheterna till Strandskolan ”håller måttet” anser Länsstyrelsen.
Länsjuristerna anser att både utformning och placering av byggnaderna tar hänsyn till stadsbilden och inte står i strid med bestämmelserna om anpassning till omgivningen i Plan- och bygglagen.
Roger Sixtensson, VD LIBO/FALAB, är försiktigt positiv efter beskedet med hänvisning till att Länsstyrelsens beslut kan överklagas till högre instans: Mark- och miljödomstolen.
– Det vore väldigt tråkigt om fler överklaganden kommer, för det drabbar bara hyresgäster, kommuninvånare och Lindesbergs utveckling. Vi har fortsatt stort behov av nya bostäder, säger Sixtensson.
Han påpekar att vissa anser att nyproducerade lägenheter är för dyra, men gång på gång har det visat sig att den högre hyran en nyproducerad lägenhet innebär, inte alls avskräckt hyresgästerna.
– Visst, det är inte alla som har ekonomi att bo i en nyproducerad lägenhet med hög standard, men det finns ändå ganska många som har det och vill bo så också. Och när dessa lämnar sina äldre lägenheter så blir ju dessa lediga för andra att ta över. Det skapar en flyttkarusell, något vi alla gynnas av eftersom vi får fler att stanna kvar på orten och i kommunen, avslutar Roger Sixtensson.
Fotnot: Bygget av de nya bostäderna kommer tidigast påbörjas hösten 2017.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Gunilla Pöchhacker och Marie Selander från Företagarna Bergslagen överlämnade checken till Tomas Klockars (M). Foto: Företagarna
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Willhelm Sundman, oppositionsråd
Liberalerna Örebro län. Daniel Andersson, kandidat till kommunfullmäktige i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman. / Privat
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, ...
Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda...
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Sista sommaren med S:t Mary
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man ...
Bildextra: JA-Galan 2026
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.