Lindesbergs handel kan kompletteras med ett köpcentra eller en galleria i framtiden. Detta är en av flera idéer som nämns av den arbetsgrupp som har fokus på näringslivet i den fördjupade översiktsplanen som Lindesbergs kommun arbetar med.-Handeln måste utvecklas! Ett köpcentra eller en galleria är en av många idéer som vi kommer att titta närmare på nu, berättar Peter Bring.
Lindesbergs handel har två stora konkurrenter att slåss mot: Örebro och E-handeln. Att bryta dessa trender är naturligtvis inte något man gör i en handvändning, men med ett längre perspektiv kan mycket göras till det bättre för att skapa mer handel och högre puls i centrum.
Just nu arbetas det med en fördjupad översiktsplan där arbetsgruppen för näringslivet har ett köpcentra som förslag bland mycket annat.
Arbetsgruppen, där bland andra Peter Bring figurerar, vill inte gärna slå på stora trumman och lova något i detta tidiga skede. Det här ligger i sin vagga och kommer arbetas med under en längre tid. Peter Bring bekräftar dock att man har med ett köpcentra eller galleria som en av flera tänkbara satsningar när man vill utveckla handeln i Lindesberg. Och det är inte tal om att lägga det utanför stan. En tänkbar plats är den stora parkeringsytan vid varuhallarna. Nuvarande parkeringsplats skulle i detta fall sänkas ned under mark som ett parkeringsplan direkt under köpcentrat.
Peter Bring berättar att arbetsgruppens utgångspunkt är dagens befintliga handel och utbud. Tanken är att förstärka detta med en kraftfull utveckling utan att släppa fram konkurrens som slår ut etablerade butiker. Med dylika satsningar skapar man nya mötesplatser för människor och med det ökar pulsen i centrum. Arbetsgruppen får stöd av enskilda butiksägare om att det är rätt väg att gå för att skapa mer liv och handel.
Handlarna tycker till:
-Det skulle vara ett riktigt lyft för stan. Jag är övertygad om att handel föder handel, så det är rätt tänkt att se över det här med ett köpcentra. Det skulle kunna skapa den puls som vi idag saknar, säger Bernt Viberg, Vibergs Sko på Kristinavägen.
-Ju fler butiker desto större attraktionskraft får stan och det ger färre orsaker åt folk att åka till Örebro och handla. Det är bra att man tar initiativ för att något skall hända, säger Thomas Eriksson på Euronics.
-Jag tycker att det är positivt. Handel föder handel, säger Helena Fernström, SkoShopen på Kungsgatan.
-Det vore riktigt roligt, bara man inte utarmar den handel vi har idag utan att man istället skapar mer handel åt alla. En sådan här satsning skapar ju dragningskraft till Lindesberg. Det ser jag bara som positivt, mycket bra, säger ICA-handlaren Per Eriksson.
UPPDATERAD. Personalen vid Cummins Meritor i Lindesberg har utrymts på grund av kraftig rökutveckling i avdelningen ”Smedjan”. Enligt SOS Alarm skall det i nuläget inte röra sig om en brand med öppna lågor.
– Det är stor rökutveckling och man har utrymt fabriken. Räddningstjänsten är på plats, kommenterar larmoperatör vid SOS Alarm.
Ingen ambulans är kallad till platsen. Larmet inkom strax före klockan 13 på tisdagen.
INSÄNDARE/DEBATT: I media skrivs oftast om de utmaningar som finns i förskola och skola. Ofta är de kopplade till elevens förutsättningar och skolans förmåga att möta dessa och samtidigt möjliggöra att barn och elever lär. Jag tror att alla inser att förskolans och skolans uppdrag är komplext.
INSÄNDARE/DEBATT: Beroende och skadligt bruk av alkohol och narkotika är ett växande samhällsproblem som kräver omedelbar och långsiktig uppmärksamhet. I Statens offentliga utredningar (SOU 2023:62) föreslås ett flertal åtgärder för att förbättra vård, stöd och forskning inom området. En central del av förslagen handlar om att säkerställa att kompetensförsörjningen inom vård och socialt arbete stärks, samt att forskningen får mer fokus och resurser. En myndighet ska fungera som en pådrivande kraft för att se till att dessa insatser blir både effektiva och hållbara. Men frågan om hur vi bäst hanterar beroendeproblematiken är inte enkel. Vi måste hitta en balans mellan att förebygga, behandla och samtidigt minska skadorna för dem som redan är drabbade.
De tre unga män i 20-årsåldern från Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland annat våldtäkt mot barn, omhäktades under fredagen. Samtliga är fortsatt misstänkta på sannolika skäl, vilket är den högre misstankegraden.
Redan en stund innan Mejks livsmedelsavdelning öppnade dörrarna på torsdagsförmiddagen köade nyfikna besökare utanför, spända på att få se Lindesbergs nyaste livsmedelsbutik. När klockan slog 10:00 fylldes butiken snabbt av köpsugna kunder som fyllde sina varukorgar.
– Många reagerade på att det var så stort, de hade förväntat sig att vår mjölkkyl skulle vara som en liten låda ungefär, så det är jättekul, säger vd Mikael Karlsson glatt.
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
På torsdag klockan 10:00 slår Mejk upp portarna till sin helt nya livsmedelsavdelning. En yta om 1500 kvadratmeter som kommer rymma allt ifrån frukt och grönt, mejeri, djupfryst, bröd, till torrvaror med mera.
– Det känns väldigt roligt och spännande, säger vd Mikael Karlsson.
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.