Lördagen den 17 maj kan man få uppleva en yster kodans då Sverkesta gård i Fellingsbro bjuder in till kosläpp. Förutom kosläppet bjuder medarrangören Arla på mjölk och bulle och för den som vill finns en tipspromenad att gå.
I närheten av Ullersäter ligger mjölkgården Sverkesta Gård som i år tillsammans med Arla bjuder in alla intresserade till årets kosläpp. Arla arrangerar sedan flera år tillbaka evenemang i Sverige när korna släpps ut till sommarbete. I år har 12 gårdar i landet bjudit in allmänheten till skådespelet.
Sverkersta gårds ägare, Tina och Berndt Morling, köpte gården redan 1968 och har sedan dess utvecklat den. Nu finns det 70 mjölkkor på gården som ska få komma ut på grönbete lördagen den 17 maj. Sedan sommaren 2007 finns ytterligare aktiviteter på gården, Resturang Magasinet med utrymme för konferens samt Farmersgolf.
Gården öppnar klockan 10.00 på lördag och korna släpps ut klockan 11.00. Förutom att titta på kosläppet kan besökarna gå en tipspromenad och fika då det bjuds på mjölk och bulle. För att delta på kosläppet måste man göra en föranmälan på Arlas hemsida. Där kan man också hitta en vägbeskrivning till gården.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.