Lördagen den 17 maj kan man få uppleva en yster kodans då Sverkesta gård i Fellingsbro bjuder in till kosläpp. Förutom kosläppet bjuder medarrangören Arla på mjölk och bulle och för den som vill finns en tipspromenad att gå.
I närheten av Ullersäter ligger mjölkgården Sverkesta Gård som i år tillsammans med Arla bjuder in alla intresserade till årets kosläpp. Arla arrangerar sedan flera år tillbaka evenemang i Sverige när korna släpps ut till sommarbete. I år har 12 gårdar i landet bjudit in allmänheten till skådespelet.
Sverkersta gårds ägare, Tina och Berndt Morling, köpte gården redan 1968 och har sedan dess utvecklat den. Nu finns det 70 mjölkkor på gården som ska få komma ut på grönbete lördagen den 17 maj. Sedan sommaren 2007 finns ytterligare aktiviteter på gården, Resturang Magasinet med utrymme för konferens samt Farmersgolf.
Gården öppnar klockan 10.00 på lördag och korna släpps ut klockan 11.00. Förutom att titta på kosläppet kan besökarna gå en tipspromenad och fika då det bjuds på mjölk och bulle. För att delta på kosläppet måste man göra en föranmälan på Arlas hemsida. Där kan man också hitta en vägbeskrivning till gården.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, Fallen Rocks, som har funnit sin plats på grönområdet vid Strandpromenaden bakom badhuset. Konstverket består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint, och är skapat av den danska konstnären Veronika Geiger.