”Vi utbildar våra ungdomar till arbetslöshet” säger Björn Nordén, verksamhetsledare för Jobb I Västerås. Med det menar han att dagens ungdom inte får en tydlig vägledning i sitt utbildningsval. Istället för att välja en utbildning som efter avslutade studier ger ett jobb, så följer ungdomen idag strömmen och går rakt ut i arbetslösheten.
Björn Nordéns stenhårda kritik riktar sig mot alla vuxna; journalister, politiker, föräldrar och skolledare, alla får sin beskärda del av sleven.
– Det måste tas ett vuxenansvar, vi kan inte låta en hel generation gå ut i arbetslösheten understryker Nordén.
Björn Nordén är sedan 2008 verksamhetsledare för Jobb i Västerås, ett arbetsmarknadsprojekt med strategisk kompetensförsörjning som syfte. Jobb i Västerås är en ekonomisk förening som vill skapa Sveriges bästa arbetsmarknad. Idag har man 35 medlemsföretag vars anställda utgör ungefär halva arbetsmarknaden i Västerås.
Just i dagarna pågår en förstudie i Örebro län för att se om det finns möjlighet att starta ett liknande projekt för att här i länet öka ungdomarnas arbetsmarknadskunskaper. Genom ökad kunskap och förståelse för hur man i framtiden ska bli en del av en arbetsmarknad ska projektet få fler ungdomar att välja utbildningar som leder till ett jobb när studierna avslutats.
Kompetensglappet på arbetsmarknaden har bara blivit större och större menar Björn Nordén. Förr var behovet stort efter barnskötare, vårdbiträden och gymnasieingenjörer. Idag söker man specialistsjuksköterskor, förskollärare och ingenjörer med högskolekompetens.
– Det har hänt något, en akademisering av samhället, menar han.
Och det här är det ingen som gjort något åt.
– Idag får ungdomarna reda på via media vad man ska bli för något, och då vill alla bli programledare och nagelskulptriser, fortsätter han.
Idag står massor med ungdomar arbetslösa samtidigt som stora delar av arbetsmarknaden har ett skriande behov av arbetskraft, men med andra kompetenser och kunskaper än många har som nyss lämnade skolan.
– Vi har ett kompetensglapp i Sverige idag, inte ett arbetskraftsproblem, säger Nordén.
Ett problem som Nordén pekar på är att ungdomar många gånger väljer skola och utbildning utefter vad kompisarna valt eller vilka faciliteter, som till exempel egen dator, skolan erbjuder, istället för att göra ett eget val utifrån målet med utbildningen.
– Vi utbildar våra ungdomar till arbetslöshet idag eftersom ingen gör ett medvetet val, säger han.
Han ger ett exempel från Västerås där man fortsätter att utbilda barnskötare trots att man inte längre anställer några. Idag är kompetenskravet högre och man behöver vara förskolelärare för att bli anställd.
Istället menar Björn Nordén att det är nödvändigt med att öka ungdomarnas arbetsmarknadskunskaper och att hjälpa till med att styra och föra ungdomarna mot en anställningsbarhet.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.