En 34-årig man greps i natt av polisen sedan han misshandlat och våldtagit sin före detta flickvän. Misshandeln var mycket brutal och med anledning av det så har polisen rubricerat händelsen som dråpförsök och våldtäkt.
Misshandeln ägde rum i den 33-åriga kvinnans bostad i centrala Lindesberg. Kvinnan låg och sov när mannen tog sig in i bostaden via ett fönster, uppger polisen.
Enligt uppgift påbörjade mannen den mycket brutala misshandeln i hennes sovrum. Kvinnan försökte att fly, men våldsmannen hann i fatt henne och fortsatte misshandeln utomhus innan han drog henne tillbaka in i bostaden igen. Flera personer blev vittnen till händelsen och larmade polisen.
Mannen greps relativt odramatiskt i kvinnans sovrum vid 1-tiden i natt. På grund av att han var berusad så har man ännu inte hållit förhör med honom, förhören inleds först senare på onsdagen.
Kvinnan fördes till USÖ i Örebro för vård. Där konstaterades att hon har fått svåra skador, dock ej livshotande. Örebropolisens vakthavande befäl, Jens Heide, uppger att hon troligtvis kommer att få lämna sjukhuset redan idag.
”Hon hade inga kläder på sig”
En av grannarna som slog larm berättar för LindeNytt om händelsen:
-Vi hörde kvinnans skrik när hon sprang ut från huset med den här mannen efter sig. Hon hade inga kläder på sig och ropade förtvivlat efter hjälp. Det är så väldigt hemskt och otäckt, att något sådant här får ske.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.