Läge att ta rygg på landslaget

Når man upp till sin högsta nivå, då går det att betvinga även storheterna. LIF Lindesberg besegrade Önnered och kanske, kanske är det trots allt befogat att fortsätta hoppas på kvalspel till våren.

Förra veckans klassiska krönikeliknelse om David och Goliat, den blev ganska passande i slutändan. För jösses så bra Sverige pressade storfavoriten Frankrike i VM-kvartsfinalen (även om det i slutändan blev förlust med några ynka bollar) och jösses så starkt LIF Lindesberg stod upp mot serieledarna Önnered från Göteborg i söndagens hemmaseger (30-25).

David pressade Goliat i det ena fallet och besegrade jätten i det andra. Gott så. Men i slutändan blir det ändå Goliat som vinner skulle jag vilja påstå.

Frankrike fick jubla över ett VM-guld på hemmaplan (högst välförtjänt, vilken handboll de spelade!) och jag har svårt att tro att en bortaförlust mot LIF Lindesberg ska bekomma Önnered i det långa loppet. Förmodligen kommer göteborgarna att fortsätta ånga på i toppen av den allsvenska tabellen.

Men för underdogsen var det här matcher som tände ett hopp. Sverige gjorde spelmässigt en mycket bättre turnering än vad någon hade kunnat förvänta sig på förhand och kunde känna sig stolta över insatsen efter kvartsfinalförlusten mot värdnationen. Drömmarna och förhoppningarna inför kommande mästerskap växte genast. Kan föredömligt lugne förbundskaptenen Kristján Andrésson fortsätta bygga vidare på VM-insatsen tillsammans med sitt unga och hungriga landslag ser framtiden väldigt ljus ut. Svenska landslagshandboll kanske är på väg upp ur anonymiteten (nåja) igen.

För brandgult gjorde insatsen mot Önnered naturligtvis ungefär samma sak. Laget hittade tillbaka till sitt bästa spel mot den bästa av motståndare. Då blev det två poäng in på kontot. Två poäng som i alla fall gör att drömmen om att få återuppleva ett häftigt kvalspel kan få leva vidare.

Det är sex poäng upp och det återstår tio omgångar av serien. Det är naturligtvis inte en omöjlighet för LIF att ta sig hela vägen upp till en kvalplats. Men ska det lyckas krävs det att laget, just likt det svenska landslaget, träffar sin högsta nivå många gånger i rad. En gång är ingen gång, man måste upprepa insatsen mot Önnered flera gånger i rad. Då kan det gå vägen.

Förutsatt att Varberg och Tyresö börjar hacka lite. För handen på hjärtat, jag har väldigt svårt att se att Önnered, OV Helsingborg och Amo, bortsett från någon enstaka bump in the road här och var, ska tappa koncepten så pass att de dalar under kvalstrecket. Det är på Varberg (som just nu innehar den sista kvalplatsen) och Tyresö som jakten står.

En liten gnista hopp är tänd, laget har visat vad det verkligen är kapabelt till i sina bästa stunder och ingenting kunde naturligtvis passa bättre än att det är just Tyresö som väntar som motståndare till helgen.

Det är läge för LIF Lindesberg att ta rygg på landslaget.

Apropå ta rygg, klubbarna har ju träffats och diskuterat förutsättningar för att onödiga matchkrockar inte ska bli en realitet i framtiden, men på söndagen spelade Lindlöven och LIF Lindesberg hemma samtidigt igen. Att två så vassa matcher som ett derby mot Kumla och en toppmatch mot Önnered spelas samtidigt i Lindesberg är naturligtvis inte bra, men att man är problemet på spåren ser jag som ett gott tecken. Där borde kanske idrotten i Halmstad ta rygg.

Om man tycker att matchkrocken i Lindesberg var tung vad ska man då säga om att matcherna HK Drott-Amo och Halmstad-Tyringe (precis samma serier som det är tal om i Linde dessutom)? I Halmstad spelades båda matcherna samtidigt, i samma arena!

Det är nog läge att börja snacka samarbete även där.

Publicerad 31 januari 2017 klockan 10:26

Mikael Mjörnberg , 070-299 38 29 , sport@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter

Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.

26 februari 2026 klockan 15:59 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Ifjol blev det hemmaseger i P16-klassen efter förlängningsspel mot Årsta AIK HF. Till helgen har LIF Lindesberg åtta lag med chans till repris. Arkivfoto: Timmy Lundegård

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup

Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.

26 februari 2026 klockan 11:20 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan

Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för ...

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen

Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan ...

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF

Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp ...

Arvid Björkman, Ture Sander och Theo Lagerman hade en rolig dag på isen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung

Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.

22 februari 2026 klockan 14:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

LIF Lindesbergs landslagsdebutant Benjamin Stolth. Foto: LIF Lindesberg

LIF-talangen uttagen till U18-landslaget: ”Jätteroligt”

Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.

20 februari 2026 klockan 13:44 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande ...
20 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort n...
20 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

IFK Lindesbergs damer laddar för kval till högsta futsalligan
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens h...
19 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Foto: IFK Lindesberg

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små

Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.

13 februari 2026 klockan 11:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Frövi judo

Artikel innehåller bildspel 7 nya svenska mästare för Frövi judo efter helgens SM

7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.

9 februari 2026 klockan 18:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg överlägsna mot poänglösa tabelljumbon

Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF ...

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch

En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång...

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais

Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade infö...

Asso Eliassi blev hemmalagets bästa målskytt efter tio fullträffar mot tabellens nästjumbo. LIF Lindesberg är nu bara tre poäng bakom tabellettan och har god chans att gå tillbaka till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek

Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.

25 januari 2026 klockan 19:39 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven

Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda ...

Artikel innehåller bildspel Rekordsumma för LIF Lindesbergs Publikkrona: ”Jättetacksamma”

LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var ...

Fri entré när det är dags för den årliga Publikkronan

LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av ...

Artikel innehåller bildspel Årets första hemmamatch ger tre poäng

Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för f...

Artikel innehåller bildspel Plexikampen är igång för Guldsmedshytte SK

I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en ...

LIF Lindesberg går ut hårt efter julledigheterna. Med totalt 75 gjorda mål i matchen står LIF Lindesberg för 42 av dessa. En siffra som är lagets största för säsongen gällande gjorda mål. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Målrikt på hemmaplan när handbollsserien vänder

Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.

6 januari 2026 klockan 18:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stor finalglädje när Klubbteamet Cup avgjordes: ”Fantastiskt kul”
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 ...
4 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Det nya året rivstartar med futsal i arenan
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka...
1 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning ...
31 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-29

2025-12-17

2025-12-13

2025-12-10

2025-12-07

2025-12-06

2025-12-03

2025-12-02

2025-12-01

2025-11-24

2025-11-23

2025-11-22

2025-11-20

2025-11-17

2026-02-28 00:02