Under hela torsdagen kommer politiker och tjänstemän att sammanträda i ett stort budgetmöte för att bemöta den krissituation som uppstått i ekonomin. Stort underskott väntas, och bedömare räknar med cirka 30 miljoner kronor back. Det enda som är positivt med kommunens situation är att såväl politiker som tjänstemän verkligen insett att något drastiskt måste göras omgående.
Kommunens politiker måste nu finna nya sätt att spara pengar på. Och det räcker inte med att nagga lite i kanten, det krävs grovrensning och försäljning av bolag, menar Mats Lagerman, som är en av politikerna som redan dagen innan hunnit bläddra igenom luntan för att skapa sig en översiktsbild av det ekonomiska läget. Han berättar nu att han kommer att framföra sin syn på pengaslukande verksamheter inom kommunhuset som måste ses över.
-Jag ifrågasätter vissa verksamheter i kommunhuset som kostar mycket pengar helt i onödan och som gjort det under lång tid. Bland annat gäller det it-avdelningen. Jag menar inte att de är onödiga, men dessa verksamheter måste faktiskt styras och utvecklas inom de ramar som är möjliga, inte som det varit nu, säger Lagerman.
En annan utveckling i kommunen som Lagerman sett som tämligen märklig är att antalet anställda ständigt ökar, trots att kommunens befolkning minskar under samma tid.
-Jag tycker kommunen ska stå för service, inte sysselsättning. Under en femårsperiod har antalet kommunanställda ökat från 1605 till 1838. Samtidigt har vi alltså tappat ca 500 invånare i kommunen.
Ekonomikrisen i kommunen beror på att de tidigare pengarna, en skänk från ovan – skattebidrag från staten, uteblir. Enligt Lagerman har dagens krisläge länge lurat i kulisserna, men hållits gömda just med bidragspengar.
-Vi har inte varit herre i vårt eget hus. Ständigt beroende av andra rika kommuner var det här väntat. Och nu ska vi försöka vända på situationen. Det går, men då krävs rejäla tag. Bland annat tycker jag energibolaget bör säljas. Vi är en av ganska få kommuner som fortfarande har ett kommunalt energibolag. Sedan krävs alltså en rejäl granskning av verksamheterna. Vi bör storrensa och städa bort 40 miljoner kronor för att klara det här. Det går, det är jag övertygad om, säger Mats Lagerman.
Mer om hur torsdagens budgetmöte utvecklar sig kommer senare.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.