Mats Lagerman, lod, är en av få politiker i Lindesberg som är trött på kommunens återkommande förluster och vill få en ändring till stånd.
År ut och år in redovisas negativa siffror i vår ekonomi. Men, inget konkret görs för att vända denna negativa trend som äter ett allt större hål i kommunens ekonomi. –De är jävligt barnsligt naiva när de fortsätter att hoppas och tro, som man gjort hittills, att allt ska ordna sig i slutändan. Det måste ske en ändring nu, säger Mats Lagerman, som vill göra rejäla besparingar i kommunen. I de senaste prognoserna kan man redan se ett underskott på 8-10 miljoner till årsslutet, detta trots att man i höstens budgetförhandlingar lovordade budgetförslaget som skulle ge en budget i balans. –Med tanke på den första prognosen så kan vi göra det lätt för oss och säga: ”vad var det vi sa!” Budgetarbetet i kommunen följer ett otidsenligt mönster som kort kan sammanfattas med att: år ut och år in har ett förväntat och önskat resultat uteblivit. I stället är verkligheten att kommunens ekonomi är utsatt för ett fritt fall, menar Mats.
”De tyngsta åren med nedskärningar förefaller vi ha bakom oss” (Bengt Björnemalms ord) är ingalunda något nytt påbud eller påstående.
-Historien har visat sig vara milt uttryckt bedräglig. Den kommer säkert visa sig vara gångbar även framledes…? Ett fortsatt otidsenligt, förväntat och tomtelikt önskande kommer förmodligen ligga till grund för kommunens framtid, där man dessutom gärna tillgodoräknar sig den ena tomtesäcken efter den andra…innan den har landat.
Lods förslag kräver politiskt mod
Budgetramarna för 2001 bör och kan i första hand minskas med
30 miljoner, för 2002 med 40 miljoner och för 2003 med 50 miljoner kronor. Det går, men det krävs ett sjusärdeles arbete och politiskt mod, vilket jag är tveksam till att de stora partierna har, konstaterar Mats.
Fullmäktige ”beslutade” att invånarantalet upphör att minska?
-En obehaglig verklighet är att kommuninvånarna inte har hörsammat det beslut som fullmäktiges majoritet har bestämt, nämligen att människorna inte flyttar från oss, och att de så fort som möjligt sätter igång att föröka sig, tillägger Mats Lagerman.
Trots att man har ”beslutat” att invånarantalet upphört att minska,
så har vi redan blivit 47 personer färre i år.
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.