Foto: Jennie Larsson

Laila tar Meritor in i framtiden

Med sin breda erfarenhet inom Meritor både lokalt och i världen har Meritors nya platschef Laila Österholm siktet satt mot framtiden. ”Det är mycket konkurrens i vår branch så det gäller att vi gör det lite snyggare och lite smartare mot konkurrenterna, vi måste hela tiden vara medvetna om vad vi gör och välja det som tar oss framåt.”

Rötterna har Laila i trakten, då hon från början är uppvuxen i Nora, och sedan lågstadiet även bott i Frövi.
-Jag har också bott här i Lindesberg i 15 år, men har rätt så nyligen flyttat tillbaks till Frövi, till makens föräldrahem.

Vad gjorde du innan du började arbeta på Meritor?

-Innan jag började på Meritor, provade jag på lite olika saker bland annat på Bergslagens Bil på kontoret, men det var många år sedan! Det var ekonomi, siffror och produktion som jag fastnade för, men jag visste inte om jag skulle välja ekonomi eller teknik.
Laila har bland annat en kandidatexamen i ekonomi från högskolan i Örebro och en MBA från Handelshögskolan i Stockholm.
-Sedan har jag läst kurser i Västerås och på flera andra ställen. Förut fanns det inga utbildningslinjer som hade logistik, det kom först senare så jag plockade kurser.

-Jag har varit ställföreträdande fabrikschef i 10 år, för både Dan Johansson, Birgitta Ewerlöf och Tomas Bäckman, historiskt.
-Jag har jobbat med många olika saker inom Meritor och även jobbat i Europa som logistikchef för 3 fabriker, Lindesbergsfabriken, franska fabriken och italienska fabriken så jag har varit ikring rätt mycket, men i olika omgångar. när jag blev tillfrågad om den här rollen kändes det bra.

-Jag har varit mycket inom logistic området som (Supply Chain). Sedan har jag varit kvalitetschef här på Meritor i Lindesberg, och nu senast monterings- och målerichef  det gör att jag nu har erfarenhet inom både operations, kvalitet och logistik så nu har jag väldigt mycket bakgrund och nu känns det bra!

Hur ser framtiden ut för Meritor i Lindesberg?

-Det jag tänker om Lindesberg och Lindesbergsfabriken, är att vi tar sikte in i framtiden och att vi är en stor spelare i framtiden också som vi ju är idag, vi är nästan 1 000 anställda och vi påverkar väldigt många människor i vår näromgivning.
-Lindesbergsfabriken byggdes 1972 och sedan dess har vi kanske inte återinvesterat
fullt ut, mitt mål kommer vara att fortsätta där Tomas Bäckman har börjat, att förnya oss, förändra oss och förbättra oss hela tiden, och utmana våra konkurrenter runt om i världen!
-Det är mycket konkurrens
inom bilindustrins underleverantörer.
-Jag tror det ser bra ut för oss i framtiden, vi gör produkter till tunga lastbilar, i huvudsak till Volvos lastbilar, Volvo är ett starkt varumärke som säljer kvalitet, det är bra lastbilar och där är ju vi en
viktig del på bilen, så går det bra för Volvo så går det bra för oss. Volvo jobbar mycket med kvalitet, miljö, säkerhet och sådana frågor som gör att vi hoppas och tror att de fortsätter vara ett starkt namn.

-Just nu har vi en kraftig uppgång i volymer och har anställt drygt 70 personer sedan i januari, och vi söker hela tiden nya medarbetare till våra olika avdelningar.  Det kommer fortsätta vara höga volymer och bra försäljning ett bra tag framåt och det ger ju en väldigt rolig signal.
-Det är stor efterfrågan och inget är på lager utan vi gör allt på efterfrågan, eftersom varje enskild produkt ska gå till en speciell bil. En kund kan säga att den vill ha just en sådan här sorts lastbil, då är det 10 dagar som gäller för tillverkningen.
-Det börjar bli svårt att hitta personal, vi söker i Lindesberg, Örebro och i cirklar runt Lindesberg, vi har intervjuer i stort sett varje dag, men det är inte enkelt och vi har fått samma signaler från andra företag.
Diversitet är alltid bra! Gamla, unga, tjejer, killar och olika personligheter ger en bra dynamik.
Vi har alltid en öppen dialog om att vi vill ha blandad personal, det är en gammal tradition ända från Volvotiden. Vi är positivt inställda till alla människor.

Kör du en Volvo själv?

Ja, jag kör Volvo själv, det är lite tradition och lite tanke i det.

Publicerad 15 mars 2017 klockan 09:07

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Tacksamhet mitt i all oro

INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.

16 oktober 2025 klockan 14:26 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons


Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Föräldrar hämtade hem elever efter hotfullt budskap

Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vårdnadshavare har uppmanats att hämta hem sina barn från skolan – dock ej via skolledning utan på eget bevåg.
– Man har upptäckt ett hotfullt budskap som klottrats på en vägg. Vi är på plats och tar in uppgifter, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson på polisen i region Bergslagen.

14 oktober 2025 klockan 13:00 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Pappersbruket blir maträtt – orkestrerat av stjärnkocken Paul Svensson

Frövifors får en ny smakprofil när studenter vid Restaurang- och hotellhö...

Efter flytten – Lindesnickar’ns nya kurs kräver rejäla tag

I en ladugård från 1800-talet i Lysfalla har Lindesnickar’n Kenneth Andersson funnit...

Lindeföretaget ska bygga ett jättelager i Dalarna: ”Otroligt kul”

Det som började som en lokal byggfirma har vuxit till ett etablerat bolag med ...

Ardalan Shekarabi (S) och Elin Axelsson (S) besökte Baettr. Foto: Socialdemokraterna

Arbetslösheten i fokus när S-topp kom på besök

Örebro län har under hösten drabbats hårt av flera stora varsel, vilket nu hotar hundratals arbetstillfällen i länet. Situationen är särskilt oroande på mindre orter som exempelvis Guldsmedshyttan, där en nedläggning påverkar hela lokalsamhället. Tisdagen den 7 oktober besökte Ardalan Shekarabi, Socialdemokraternas arbetsmarknadspolitiska talesperson, företagsledningen på Baettr, för att lyssna till de lokala rösterna som nu står mitt i krisen.
– Det är människor med vanliga inkomster som får betala priset när regeringen saknar en plan för fler jobb och starkare tillväxt, säger han i ett pressmeddelande.

9 oktober 2025 klockan 11:18 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Charlotte Lundell tillsammans med fem nya ekipage. Foto: Camilla Lagerman

Charlotte utbildar hundar till Hemvärnet

Svenska Brukshundklubben är en frivillig försvarsorganisation som har i uppdrag av Försvarsmakten att utbilda patrullhundar till Hemvärnet. Varje år hålls ett antal kurser i landet, bland annat i Lindesberg, där Charlotte Lundell är kurschef tillsammans med sin Pandora som får agera instruktörshund.
– Hon tycker det är jättekul att åka iväg, men får inte göra så mycket, så när hon får vara med och visa blir hon väldigt stolt, skrattar Charlotte.

8 oktober 2025 klockan 13:58 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artistsläpp: Dessa gästar Lindesberg under Strålande Jul
Vid en pressträff på fredagsmorgonen presenterade Lindesbergs kommun artisterna till Strålande Jul, som spelas in i Lindesberg arena 25 november. ...
3 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Klart: Industritekniska programmet startas upp hösten 2026
Under cirka 1,5 år har industribranschen, tillsammans med Lindeskolan och Lindesbergs kommun, arbetat hårt för att kunna återstarta det ...
3 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges ...
2 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Martina Björck, Tom Persson (SD), Tomas Klockars (M), Markus Lundin (KD). Foto: Camilla Lagerman

Kommunen svarar på kritiken: ”Sitter med det här varje dag”

Kommunledningen i Lindesberg har fått ta emot kritik från både medborgare och andra politiker, gällande sitt arbete med nedläggningsdrabbade Baettr och varslande Billerud. På onsdagen kallade man därför till en pressträff för att redovisa hur man jobbar med frågorna.
– Att Guldsmedshyttan överlever efter att Baettr lämnar är det viktigaste för oss just nu, och att vi kan behålla kompetensen i regionen, säger Martina Björck, näringslivsansvarig på kommunen.

2 oktober 2025 klockan 13:20 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nu är den efterlängtade vårdcentralen i Storå invigd. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Idun vårdcentral invigdes under festliga former

Hundratals invånare anslöt till måndagens stora invigning av Idun vårdcentral i Storå, nu i privat regi med Mia Konradsson vid rodret. Tillsammans med hela personalstyrkan hälsade hon samtliga välkomna innan hon klippte det vita bandaget som idag fick agera band vid invigningen.
– Jag vill tacka för all hjälp vi har fått, och för förtroendet att vi får öppna en vårdcentral här, sade hon innan bandaget gick itu.

29 september 2025 klockan 17:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Snart premiär för Lindehörnan: ”Alltid varit hans dröm”

Onsdagen den 1 oktober premiäröppnar Lindehörnan i Kebabhusets gamla lokaler på ...

bildspel Solig Lindemarken blev välbesökt

Lindemarken är tillbaka i centrum för andra året i rad, och denna gången välkomnades både knallar och besökare av ett ...

Årets Näringslivsranking: Grannkommunerna klättrar – Lindesberg i botten

Under onsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av fö...

Sarbaz Qader och Nicole Hjertstedt med deras rullande frukostcafé i bakgrunden. Foto: Jennie Einarsson

Deras frukostcafé rullar in i Lindesberg

Arla morgonstund har italienska smaker i mund. Under torsdagsmorgonen slog ett helt nytt frukostcafé upp luckorna för första gången i centrala Lindesberg. Från en rullande foodtruck serverades varma italienska frukostmackor – något som lockade många nyfikna kunder under morgontimmarna.
– Vi är väldigt nöjda, det har rullat på riktigt bra för att vara första dagen, konstaterar Sarbaz Qader när LindeNytt stannar till på besök.

18 september 2025 klockan 13:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Billerud varslar – 90 tjänster försvinner lokalt

Billerud behöver minska sina kostnader med 800 miljoner kronor, vilket innebär att man nu varslar ...

Strålande Jul sänds från Lindesberg i år: ”Nu är vi kaxiga”

På bästa sändningstid med närmare en miljon tittare, klockan 20:00, på sjä...

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i ...

bildspel Rustas premiär lockade hundratals

Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals ...

JUST NU: Enormt tryck när Rusta öppnade idag

På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många ...

bildspel Rustar för köpfest – häng med in i nya varuhuset

I augusti förra året påbörjades gjutningen av bottenplattan till Lindesbergs nya Rustavaruhus. Nu, ...

Anna-Pia Bromander visar upp ett fårskinn från gården. Foto: Jennie Einarsson

Grillad lammkorv och fårmys när Bromanders gård bjuder in till Matresan: ”Väldigt omtyckt”

Det väntar en gastronomisk upplevelse kommande helg när 2025 års upplaga av Matresan arrangeras. För sjunde året i rad får besökare möjlighet att åka ut och hälsa på matproducenter, krögare och entreprenörer för att ta del av lokalt mathantverk. I den södra delen av Lindesbergs kommun – utanför Frövi – är man redo att ta emot besökare på Bromanders får- och rekreationsgård. Här finns möjlighet att gå en tipspromenad i fårhagen och, om vädret tillåter, kommer Anna-Pia Bromander att dra fram grillen.
– Om det inte blir regn kommer jag servera grillad lammkorv gjord på våra egna djur, berättar Anna-Pia.

3 september 2025 klockan 12:59 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Risk att kompetens och invånare lämnar kommunen efter nedläggningen av bruket
I oktober avbryter Baettr produktionen vid Guldsmedshytte Bruk, och därmed varslas samtliga anställda. Över 120 personer står nu till ...
2 september 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för tredje året i rad
För två år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna...
1 september 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Linde energi analyserar konsekvenserna av Baettrs nedläggning i Guldsmedshyttan
Under torsdagen förra veckan meddelade Baettr att man kommer att avveckla sin verksamhet i Guldsmedshyttan i oktober. Det kommunala elbolaget Linde ...
1 september 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-08-29

2025-08-29

2025-08-28

2025-08-28

2025-08-27

2025-08-21

2025-08-15

2025-08-13

2025-08-11

2025-08-05

2025-08-01

2025-07-31

2025-07-15

2025-07-14

2025-10-16 23:47