En fullmatad judohelg är över i Arenan. Sedan i torsdags har landslaget varit på plats och haft både fystester och riksrandori. Frövi Judos Peter Andersson summerar nu en lyckad helg, med uppemot 250 gäster.
På söndagseftermiddagen avslutades helgens stora riksrandori i Lindesberg Arena. Sist ut på lägret var ett två timmar långt judopass, där utövarna fick ren sparringträning. Förmiddagen hade även bjudit på en kortare träning och så har hela helgen sett ut.
– Ja, full fart har det varit! Vi har haft riksrandori här, det har varit ett kadett- och juniorlandslagsläger som startade i torsdags, berättar Peter Andersson från Frövi Judo.
Redan i torsdags anlände alltså de första gästerna till Lindesberg. Landslaget genomförde då sina tester, med fys i gymmet på torsdagen och explosivitet i judohallen och ute på Loppholmarna under fredagen. Fystesterna har sedan följts upp av ett riksrandori, något som är en form av träningsläger för atleterna.
– Igår och idag har det varit enbart fokus på judon. Då är det ett rent sparringläger. Ingen teknikträning alls, utan det handlar bara om att få träna mot varandra, förklarar Peter.
”Det här är efterlängtat för alla”
Riksrandorin täcker, som namnet gör gällande, hela landet och under helgen har Sveriges judoblickar därför riktats mot Lindesberg. Lägret inriktade sig på kadetter och juniorer, men även många ledare fanns med. Frövi Judo räknar med att 250 gäster bott i staden och vistats i Arenan de senaste dagarna.
– De flesta har varit här så många gånger nu. Så det börjar att bli lite av rutin och det är skönt. Mat äter de på stan och boende sker på hotell, vandrarhem, stugorna vid golfbanan och de som inte får plats där sover i skolsalarna. Det funkar bra, säger Peter.
Ja, konceptet med ett judoläger i Lindesberg är väl inkört vid det här laget. Två gånger per år står man värd för landslagets riksrandori. Den här träffen i augusti följs upp av en ny i januari och Peter Andersson berättar tanken bakom den uppdelningen.
– Vi startar upp alla säsonger med det här lägret. Det är många som behöver den här matchningen, speciellt med tanke på att de ska tävla om en månad. Så det här är efterlängtat för alla.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.