I LindeNytts påsktävling är alla vinnare – i dubbel bemärkelse. Samtliga bidrag var minst lika bra, därför låter vi helt sonika alla deltagare prisas som vinnare idag.
LindeNytts traditionella Påskäggsjakt uteblev den här påsken med anledning av situationen landet befinner sig i. Istället öppnade vi lite snabbt för en variant, som dessutom gav chansen att skicka en digital hälsning till nära och kära, som man just nu inte kan vara just detta – nära. I bildspelet ovan presenteras vinnarna – vilket råkar vara samtliga, som nu har priser att hämta ut från våra tävlingssponsorer Lågprisvaruhuset Mejk, Energikällan och Krydda Restaurang & Bowling.
Ett stort tack till samtliga deltagare och våra sponsorer. Nästa påsk hoppas vi naturligtvis kunna genomföra den mycket uppskattade Påskäggsjakten enligt sedvanligt manér.
Ta hand om er i påsk.
//Redaktionen
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.