Lennart Hedberg är Lindesbergs nya utvecklingschef efter Åke Ström. Idag, måndag, gör han sin första arbetsdag i tjänsten.
Ja, det blev alltså Lennart Hedberg, tidigare museichef, som fick äran att styra skeppet fortsättningsvis. Den nya utvecklingsenheten är, som vi tidigare berättat, ett mycket mer omfattande koncept som bygger på att få saker och ting att hända i mycket högre grad. Klara riktlinjer, konkreta förslag och ett slutdatum för när det ska vara fixat.
Lennart Hedberg är mycket glad att han fått förtroendet att arbeta med, för kommunen, så viktiga frågor.
När det handlar om utvecklingsfrågor, då är folkets röst guld värd. Detta kommer den nya utvecklingsenheten ta vara på. Bland annat bildas nu en ekonomisk förening, en samverkan mellan kommunen, föreningsliv, näringsliv och organisationer. Redan från start är följande med i föreningen: Arvin Meritor, Bergslagens Sparbank, Egeryds, Företagarna i Lindesberg, LIF Lindesberg, Köpmannaföreningen, Lindesbergs lasarett, Lindlövens IF, Svenska kyrkan samt Vestas Casting. Här är man också väldigt tydlig med att bjuda in fler medlemmar.
Föreningens målinriktning är att såväl kläcka idéer som att utveckla dem till verklighet.
Idag gör alltså Lennart sin första dag. Vi träffar honom på enhetens kontorslandskap beläget mitt i centrum på Kristinavägen.
Ganska snart påpekar han att utvecklingsenheten har varit alldeles för ”okänt”, trots att det ligger så centralt.
-Det är många som inte har en aning om att vi befinner oss här, det måste bli ändring på det, säger han.
Och man märker snart den röda tråden: allt måste vara tydligare, mer konkret och inget ska ske bakom lykta dörrar. Öppenhet mot folket, det är en strävan Lennart har i sitt arbete.
-Vi måste vara öppna och samtidigt lyhörda för förslag. Det är oerhört viktigt att föra en dialog med invånarna och låta alla vara med och göra Lindesberg till en trevligare, vackrare och bättre plats att leva och bo på, förklarar Lennart.
En av de viktigare frågorna han gärna pekar på är ungdomarna.
-Här måste vi jobba ordentligt. En av idéerna är ett projekt vi kallar ”Ung i Lindesberg” där vi kommer låta ungdomar vara med och forma Lindesberg, säger Lennart.
Syftet med projektet är naturligtvis att försöka vända trenden, att vi tappar unga människor. Som det varit i många herrans år, så har befolkningen bara blivit äldre och äldre. Ungdomarna är framtiden.
-Det är inget unikt för Lindesberg, många kommuner kämpar med det här. Men det måste göras något åt det, det är dags nu. Det får inte låta så här: ”När jag gått klart skolan så drar jag härifrån direkt”.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.