Lennart Hedberg är Lindesbergs nya utvecklingschef efter Åke Ström. Idag, måndag, gör han sin första arbetsdag i tjänsten.
 
            Ja, det blev alltså Lennart Hedberg, tidigare museichef, som fick äran att styra skeppet fortsättningsvis. Den nya utvecklingsenheten är, som vi tidigare berättat, ett mycket mer omfattande koncept som bygger på att få saker och ting att hända i mycket högre grad. Klara riktlinjer, konkreta förslag och ett slutdatum för när det ska vara fixat.
Lennart Hedberg är mycket glad att han fått förtroendet att arbeta med, för kommunen, så viktiga frågor.
När det handlar om utvecklingsfrågor, då är folkets röst guld värd. Detta kommer den nya utvecklingsenheten ta vara på. Bland annat bildas nu en ekonomisk förening, en samverkan mellan kommunen, föreningsliv, näringsliv och organisationer. Redan från start är följande med i föreningen: Arvin Meritor, Bergslagens Sparbank, Egeryds, Företagarna i Lindesberg, LIF Lindesberg, Köpmannaföreningen, Lindesbergs lasarett, Lindlövens IF, Svenska kyrkan samt Vestas Casting. Här är man också väldigt tydlig med att bjuda in fler medlemmar.
Föreningens målinriktning är att såväl kläcka idéer som att utveckla dem till verklighet. 
Idag gör alltså Lennart sin första dag. Vi träffar honom på enhetens kontorslandskap beläget mitt i centrum på Kristinavägen.
Ganska snart påpekar han att utvecklingsenheten har varit alldeles för ”okänt”, trots att det ligger så centralt.
-Det är många som inte har en aning om att vi befinner oss här, det måste bli ändring på det, säger han.
Och man märker snart den röda tråden: allt måste vara tydligare, mer konkret och inget ska ske bakom lykta dörrar. Öppenhet mot folket, det är en strävan Lennart har i sitt arbete.
-Vi måste vara öppna och samtidigt lyhörda för förslag. Det är oerhört viktigt att föra en dialog med invånarna och låta alla vara med och göra Lindesberg till en trevligare, vackrare och bättre plats att leva och bo på, förklarar Lennart.
En av de viktigare frågorna han gärna pekar på är ungdomarna.
-Här måste vi jobba ordentligt. En av idéerna är ett projekt vi kallar ”Ung i Lindesberg” där vi kommer låta ungdomar vara med och forma Lindesberg, säger Lennart.
Syftet med projektet är naturligtvis att försöka vända trenden, att vi tappar unga människor. Som det varit i många herrans år, så har befolkningen bara blivit äldre och äldre. Ungdomarna är framtiden.
-Det är inget unikt för Lindesberg, många kommuner kämpar med det här. Men det måste göras något åt det, det är dags nu. Det får inte låta så här: ”När jag gått klart skolan så drar jag härifrån direkt”.
 
	    
    
        Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
    
 
    
        Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
    
 
    
        Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
    
 
    
        Med anledning av Allhelgonahelgen blir det inte en vanlig fotokrönika denna fredag.
    
 
    
        I morgon, torsdag, väntar en dag full av skapande och spel på Lindesbergs bibliotek för höstlovslediga barn. Här finns bland annat möjlighet att tillverka egna stickers och halloweenmasker med hjälp av dataprogram och en speciell sorts skrivare. Dessutom kommer det att finnas professionell hjälp av Frederica Patriarca från Italien, som är Character Designer och Concept Artist.
– Frederica brinner för design och ville gärna ge barnen en möjlighet att få visa upp sin kreativitet, berättar initiativtagare Anwar Ghoubari från föreningen ABF Makerspace.
    
 
    
        Det befarade underskottet på cirka 100 miljoner kronor för 2024 blev tillslut ett nollresultat, tack vare ett överskott från tidigare års resultat samt ökade utdelningar från bolagen. Enligt den senaste prognosen har vinden vänt, och Lindesbergs kommun ser nu ut att gå mot ett plusresultat igen.
– Det känns jättebra att vi är på rätt väg, men vi måste fortsätta jobba, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
    
 
    
        Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.
    
 
    
        Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.