I månadsskiftet mars/april kommer Libo, Lindesbergsbostäder, gå ut och informera alla de som anmält sitt intresse att köpa en tomt i området Lindesby. Som vi kunde berätta i onsdags har ärendet nyligen tagits upp i nämnden och där klubbats för godkännande då inga invändningar mot projektets exploatering av området inkommit. Detta innebär att den som vill kan bygga så snart tjälen går ur marken, förklarade planarkitekt Hans Johansson tidigare.
På Lindesbergsbostäder har man nu alla intresseanmälningarna samlade. Sammanlagt rör det sig om cirka 25 st. Samtliga ses som mycket seriösa intressenter, uppger Libos vd Stefan Eriksson som snart kommer gå ut och informera dessa om priser och övriga detaljer.
-Så snart vi har alla detaljer klara så kommer vi kontakta dessa personer, det sker om cirka en månad. Sedan får vi se om några väljer att hoppa av i samband med det, det kan alltså ge andra hopp om en tomt i området, förklarar Stefan.
Idag finns sammanlagt 15 tomter, dessa är i storleksordningen 1300-2000 kvadratmeter.
Hur prisbilden ser ut är en detalj man väntar på. Förhoppningen är att priset ska hamna på en bra nivå och ge många chansen att fullfölja sina planer. Marknadsmässiga priser är viktigt, menar Stefan Eriksson.
-I första hand måste det täcka de omkostnader som finns, men det ska väl inte innebära att prisbilden blir alltför hög ändå.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.