Handboll och amerikansk fotboll kan lära mycket av varandra. Detta menar LIF Lindesberg och Örebro Black Knights, som under helgen var på träningsläger i Lindesberg. Klubbarna möttes då upp för att diskutera fördelarna med ett samarbete och även testa på motpartens idrott.
Under helgen som gick befann sig Örebro Black Knights i Lindesberg. Det amerikanska fotbollslaget, som varit i SM-final tre säsonger i rad, installerade sig i konstgräshallen och höll där en rad träningspass.
Den två dagar långa samlingen var startpunkten för lagets nya försäsong, dit Aaron Fiddler ansluter som ny head coach. Valet att lägga campen just i Lindesberg var en del i Black Knights arbete för att sprida den amerikanska fotbollen i regionen. Med en nystartad division 2-serie där lagen spelar med reducerad trupp och enklare regelbok hoppas man att sporten kan få spridning.
– Just nu är Västerås, Karlskoga och Eskilstuna det närmaste vi har ett motståndarlag. Vi vill rikta oss mot Kumla, Lindesberg, Nora och liknande, berättar Black Knights klubbchef Jimmy Palmborg och utvecklar.
– De kan låna utrustning och annat av oss och spela som Black Knights Lindesberg eller Black Knights Kumla. Då får man en egen liga här och lagen behöver inte resa så långt för att spela.
På den här punkten kommer även handbollen in i beräkningen. Black Knights har den senaste tiden scoutat LIF Lindesberg och kommit fram till att lagen arbetar på ett liknande vis, både tekniskt och taktiskt. Jimmy Palmborg förklarar att den fysiska profilen passar väl i såväl handboll som amerikansk fotboll.
– Du har spelare som är stora och starka, sen har du andra som är små och snabba. Man ska ha liknande talanger med att kunna kasta, hoppa, springa och ta dueller.
”Det finns mycket att lära”
Som ett led i denna upptäckt valde klubbarna därför att mötas upp i Lindesberg under helgen. Från LIF:s sida fanns målvakten och kontorets alltiallo Sébastien Ehnevid på plats, samtidigt som Black Knights representerades av klubbchef Palmborg och head coach Fiddler. Parterna delade med sig av sina respektive verksamheter och hittade många fördelar med ett samarbete.
– I Sverige är amerikansk fotboll inte så stort, men träningsmässigt är den mer utvecklad än handboll. Man arbetar mycket med ”special coaches” och analyserar allting med video. Vi kan lära oss mycket av strukturen och även de fysiska förberedelserna, konstaterar ”Sebban” och får medhåll från Black Knights-lägret.
– Jag tror att det finns mycket att lära. Vi var och tittade på matchen i Örebro förra veckan. Det var ett häftigt tempo och allt var så intensivt, det är något som vi vill ha i vårt spel, berättar Aaron Fiddler.
Head coachen har tecknat ett femårigt avtal med Black Knights. Där är tanken att Fiddler ska få en roll som liknar den som Herman Arenvang har inom LIF, med uppdrag dels inom A-laget och dels på den planerade gymnasieprofilen.
De två klubbarnas struktur påminner helt klart om varandras och båda hoppas kunna dra nytta av det. Som ett första test på vad samarbetet kan innebära lånade LIF ut ”Sebban” och linjespelaren Karlo Seric till Black Knights avslutande pass på campen. Målvakten var framförallt fascinerad över den dedikation som genomsyrade hela träningen.
– Där kan vi hämta mycket ifrån. Att spela med fullt fokus varje gång som du kliver in till en övning, förklarar ”Sebban”.
– I handbollen ger man 95 % och tänker att det är okej, för det är lång match och man ska orka hela vägen. Men i den amerikanska fotbollen ger vi 110 % i varje moment och det är nyckeln, fyller Palmborg i.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.