Det var ett blåklätt LIF Lindesberg som befann sig i Linköping under lördagskvällen där årets sista match inom Allsvenskan väntade, trots problem under matchens gång för Lindes del så slutade det med en överlägsen seger.
Förra matchen mot RP Linköping slutade med en överlägsen seger på hemmaplan där LIF spräckte 40-målsgränsen och bjöd hemmapubliken på hela 45 mål, revanschsuget var därför högt hos motståndarlaget från Linköping när det under lördagskvällen var deras tur att stå för det Allsvenska arrangemanget och årets sista match inom Handbollsallsvenskan.
I matchens inledande skede inledde LIF Lindesberg i det första anfallet och spelade med det in två relativt enkla mål signerat Herman Bosson och Axel Magnusson, LIF-målvakten Marcus Mattsson var i sitt esse och visade upp sig med två imponerande räddningar mellan målen.
Med en till synes stabil ledning hos det, för dagen blåklädda, LIF Lindesberg så gjorde RP Linköping ett försök att ta sig in i matchen, något de även lyckades med och där Linde-laget pressades till en time-out med 7-7 på poängtavlan.
Efter time-outen började lagen att byta mål med varandra men efter ett lyckat anfall för Linde-laget där Linuz Andersson, efter en snygg passning från Herman Bosson, ändrat ställningen till 9-10 så föll Lindes målvakt Marcus Mattsson ihop i målområdet och fick dessutom bäras ut från planen på bår där Robert Mjörnander fick hoppa in som ersättare.
Halvleken fortsatte och trots att motståndarlaget tog över ledningen med 12-11 så var LIF snabbt tillbaka i ledningen och drog även undan med denna innan halvleksvilan väntade.
Inför den andra halvleken så bjöd LIF Lindesberg på en rejäl utklassning där de med 14 minuter in i halvleken hade spelat upp sig i en vass 10-målsledning, trots ett lugnare spel av Linde-laget så höll de upp ledningen och matchen slutade med en enkel seger för LIF Lindesberg.
Resultat RP Linköping-LIF Lindesberg
Slutresultat: 34-45 (16-21)
Publik: 223 personer
Målgörare: Max Broman (10), Fatlum Ahmeti (9), Herman Bosson (6), Jesper Nilsson (5), Albin Järlstam (5), Algot Hane (3), Karl Zetterlund (2), Linuz Andersson (2), Axel Magnusson (1), Fabian Lindholm (1), Filip Ottosson (1)
Matchens Lirare: Fatlum Ahmeti
Nästa bortamatch: Lördagen 18:e januari vs Amo HK i Amokabel Hallen med matchstart kl. 15.00
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.