LIF Lindesberg, handbollslaget som halkade in i elitserien på ett bananskal, har blivit något av årets överraskning i serien. Laget har gång på gång visat att Lindesbergs handbollslag är starkt och håller elitserieklass. Nu vill LIF Lindesberg göra en sista kraftsatsning för att hålla sig kvar även nästa säsong.
Inför slutspurten av elitserien vill handbollslaget nu få ut allt av spelarnas kapacitet. För att lyckas med detta krävs bland annat tidigarelagda resor vid bortamatcherna. Det är direkt avgörande om spelarna är utvilade vid matcherna, menar lagledare Henrik Arenvang, och berättar om ett nytt stödprojekt som ska fungera som ”lönekassa” åt spelarna, en ersättning för förlorade inkomster.
-Vi har ju inte riktigt samma förutsättningar som topplagen har. Därför hoppas vi kunna göra det möjligt att ersätta spelarna ekonomiskt för förlorade inkomster när vi har bortamatcher, säger Henrik.
Senaste matchen mot Lugi är ett exempel på hur viktigt vilan inför matcher är efter långa resor.
-Det hade inte gått vägen annars. Nu kunde vi åka ner till Lund en dag tidigare än normalt och det innebär ordentligt med sömn, sedan lätt träning och två mål mat. Då spelar vi på topp och det ger resultat också, konstaterar Henrik.
Detta är modellen LIF Lindesberg nu vill spela efter. På föreningens hemsida finns idag ett formulär utlagt åt alla som önskar ge ett bidrag för att hålla laget kvar i elitserien. Det är dessa sponsorpengar man ska använda till att få till stånd en slags lönekassa.
-Bidragen kommer att öronmärkas särskilt för det här. Jag vill egentligen inte räkna i kronor, utan i hur många människor och företag som stöttar oss genom detta projekt. Jag hoppas verkligen vi kan genomföra det här och kan få spela de sista 10 matcherna med utvilade spelare. Då har vi en bra chans att hålla oss kvar, säger Arenvang.
Vill du hjälpa handbollen? Direktlänk till LIF Lindesbergs hemsida>>
Personalen vid Cummins Meritor i Lindesberg har utrymts på grund av kraftig rökutveckling i avdelningen ”Smedjan”. Enligt SOS Alarm skall det i nuläget inte röra sig om en brand med öppna lågor.
– Det är stor rökutveckling och man har utrymt fabriken. Räddningstjänsten är på plats, kommenterar larmoperatör vid SOS Alarm.
Ingen ambulans är kallad till platsen. Larmet inkom strax före klockan 13 på tisdagen.
INSÄNDARE/DEBATT: I media skrivs oftast om de utmaningar som finns i förskola och skola. Ofta är de kopplade till elevens förutsättningar och skolans förmåga att möta dessa och samtidigt möjliggöra att barn och elever lär. Jag tror att alla inser att förskolans och skolans uppdrag är komplext.
INSÄNDARE/DEBATT: Beroende och skadligt bruk av alkohol och narkotika är ett växande samhällsproblem som kräver omedelbar och långsiktig uppmärksamhet. I Statens offentliga utredningar (SOU 2023:62) föreslås ett flertal åtgärder för att förbättra vård, stöd och forskning inom området. En central del av förslagen handlar om att säkerställa att kompetensförsörjningen inom vård och socialt arbete stärks, samt att forskningen får mer fokus och resurser. En myndighet ska fungera som en pådrivande kraft för att se till att dessa insatser blir både effektiva och hållbara. Men frågan om hur vi bäst hanterar beroendeproblematiken är inte enkel. Vi måste hitta en balans mellan att förebygga, behandla och samtidigt minska skadorna för dem som redan är drabbade.
De tre unga män i 20-årsåldern från Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland annat våldtäkt mot barn, omhäktades under fredagen. Samtliga är fortsatt misstänkta på sannolika skäl, vilket är den högre misstankegraden.
Redan en stund innan Mejks livsmedelsavdelning öppnade dörrarna på torsdagsförmiddagen köade nyfikna besökare utanför, spända på att få se Lindesbergs nyaste livsmedelsbutik. När klockan slog 10:00 fylldes butiken snabbt av köpsugna kunder som fyllde sina varukorgar.
– Många reagerade på att det var så stort, de hade förväntat sig att vår mjölkkyl skulle vara som en liten låda ungefär, så det är jättekul, säger vd Mikael Karlsson glatt.
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
På torsdag klockan 10:00 slår Mejk upp portarna till sin helt nya livsmedelsavdelning. En yta om 1500 kvadratmeter som kommer rymma allt ifrån frukt och grönt, mejeri, djupfryst, bröd, till torrvaror med mera.
– Det känns väldigt roligt och spännande, säger vd Mikael Karlsson.
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.