LIF Lindesberg studsade på lördagen tillbaka i Bergslagens Sparbank Cup. Laget visade upp en stor energi och sprang i den andra halvleken sönder det norska Postenliga-laget Lilleström. Segern skrevs till 32-24 efter bland annat nio mål av Jacob Nelson.
Den klara förlusten mot Önnered förbyttes på lördagen till segerscener för LIF Lindesberg. Med ett löpstarkt spel ryckte laget ifrån norska Lilleström i den andra halvleken. Slutresultatet blev imponerande 32-24, men framförallt var det attityden som LIF var nöjda med i efterhand.
– Igår tycker jag att vi inte håller den nivå som vi ska göra i fighting spirit och det var vi besvikna över. Prio ett är att hålla uppe energin och göra jobbet, det är det som ska känneteckna oss, säger Herman Arenvang efter segern.
LIF-tränaren valde att starta med Alexander Johnsson i målet. Den nye målvakten tackade genom att göra en fin första halvlek, med flera viktiga räddningar.
– Han kommer in mer och mera. Det kommer ta tid att lära känna vad han är bra på, dålig på och vart han vill ha skotten. Men man ser att kantskotten är han bra på och då kan vi spela taktiskt utifrån det.
”De hänger inte med”
Gällande lagets prestation var tränaren i synnerhet nöjd med avslutningen av den första halvleken och inledningen av den andra. Just det är viktiga sekvenser enligt Arenvang, som menar att LIF haft problem där tidigare.
Den här gången föll laget inte tillbaka i gamla synder. För i uddamålsunderläge visade Gustaf Ekström stort pondus och forcerade in 14-14 bara sekunderna före halvtid. När den andra halvleken sedan kom igång malde LIF ner Lilleström, något som hade sin förklaring.
– För att vi orkar mycket mer. Man ser på slutet av matchen att sista femton minuterna vinner vi med sju-åtta mål. Vi orkar på slutet och de hänger inte med, summerar Albin Järlstam segerrycket.
Hoppas avsluta cupen med en seger
Den unge talangen får alltmer speltid i det nya lagbygget. På lördagen tog han tillvara på det med att göra fem mål, varav flera iskallt från straffpunkten. Själv menar dock Albin att han har en lång väg kvar till den nivå han nå upp i.
Vinsten mot Lilleström innebär att LIF är ny tabelltvåa i Bergslagens Sparbank Cup. Imorgon avgörs lagets cupöde, då man ställs mot Elitserie-motståndet Ricoh. Klockan 14.00 drar matchen igång och Albin hoppas då kunna avsluta cuphelgen med ytterligare en seger.
– Det vore så klart skönt, men Ricoh är ett bra lag. Men vi har slagit dem förut och var nära förra året när de gick som tåget i Allsvenskan. Så det är inte omöjligt att vinna.
Matchfakta LIF Lindesberg-Lilleström:
Resultat: 32-24 (14-14)
Publik: 304
Mål LIF: Jacob Nelson 9, Albin Järlstam 5, Ricky Nordahl 4, Fatlum Ahmeti 3, Bashkim Gashi 3, Oskar Erixon 3, Sebastian Hammar 2, Karlo Seric, Jesper Jakobsson, Gustaf Ekström
Övriga resultat från Bergslagens Sparbank Cup:
Ricoh 30-21
Tabellen:
1 Ricoh 2 2 0 0 54-35 4
2 LIF Lindesberg 2 1 0 1 55-54 2
3 Önnered 2 1 0 1 51-53 2
4 Lilleström 2 0 0 2 38-56 0
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.