LIF Lindesberg studsade på lördagen tillbaka i Bergslagens Sparbank Cup. Laget visade upp en stor energi och sprang i den andra halvleken sönder det norska Postenliga-laget Lilleström. Segern skrevs till 32-24 efter bland annat nio mål av Jacob Nelson.
Den klara förlusten mot Önnered förbyttes på lördagen till segerscener för LIF Lindesberg. Med ett löpstarkt spel ryckte laget ifrån norska Lilleström i den andra halvleken. Slutresultatet blev imponerande 32-24, men framförallt var det attityden som LIF var nöjda med i efterhand.
– Igår tycker jag att vi inte håller den nivå som vi ska göra i fighting spirit och det var vi besvikna över. Prio ett är att hålla uppe energin och göra jobbet, det är det som ska känneteckna oss, säger Herman Arenvang efter segern.
LIF-tränaren valde att starta med Alexander Johnsson i målet. Den nye målvakten tackade genom att göra en fin första halvlek, med flera viktiga räddningar.
– Han kommer in mer och mera. Det kommer ta tid att lära känna vad han är bra på, dålig på och vart han vill ha skotten. Men man ser att kantskotten är han bra på och då kan vi spela taktiskt utifrån det.
”De hänger inte med”
Gällande lagets prestation var tränaren i synnerhet nöjd med avslutningen av den första halvleken och inledningen av den andra. Just det är viktiga sekvenser enligt Arenvang, som menar att LIF haft problem där tidigare.
Den här gången föll laget inte tillbaka i gamla synder. För i uddamålsunderläge visade Gustaf Ekström stort pondus och forcerade in 14-14 bara sekunderna före halvtid. När den andra halvleken sedan kom igång malde LIF ner Lilleström, något som hade sin förklaring.
– För att vi orkar mycket mer. Man ser på slutet av matchen att sista femton minuterna vinner vi med sju-åtta mål. Vi orkar på slutet och de hänger inte med, summerar Albin Järlstam segerrycket.
Hoppas avsluta cupen med en seger
Den unge talangen får alltmer speltid i det nya lagbygget. På lördagen tog han tillvara på det med att göra fem mål, varav flera iskallt från straffpunkten. Själv menar dock Albin att han har en lång väg kvar till den nivå han nå upp i.
Vinsten mot Lilleström innebär att LIF är ny tabelltvåa i Bergslagens Sparbank Cup. Imorgon avgörs lagets cupöde, då man ställs mot Elitserie-motståndet Ricoh. Klockan 14.00 drar matchen igång och Albin hoppas då kunna avsluta cuphelgen med ytterligare en seger.
– Det vore så klart skönt, men Ricoh är ett bra lag. Men vi har slagit dem förut och var nära förra året när de gick som tåget i Allsvenskan. Så det är inte omöjligt att vinna.
Matchfakta LIF Lindesberg-Lilleström:
Resultat: 32-24 (14-14)
Publik: 304
Mål LIF: Jacob Nelson 9, Albin Järlstam 5, Ricky Nordahl 4, Fatlum Ahmeti 3, Bashkim Gashi 3, Oskar Erixon 3, Sebastian Hammar 2, Karlo Seric, Jesper Jakobsson, Gustaf Ekström
Övriga resultat från Bergslagens Sparbank Cup:
Ricoh 30-21
Tabellen:
1 Ricoh 2 2 0 0 54-35 4
2 LIF Lindesberg 2 1 0 1 55-54 2
3 Önnered 2 1 0 1 51-53 2
4 Lilleström 2 0 0 2 38-56 0
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.