Efter två raka förluster tog LIF Lindesberg en härlig seger på onsdagskvällen. Hemma mot Tyresö var det länge jämnt, men en stark slutkvart avgjorde till brandgults fördel. LIF vann med siffrorna 30-26 och tog två viktiga poäng.
Med två raka förluster bakom sig gick LIF Lindesberg för revansch på onsdagskvällen. Inför 1012 åskådare tog man emot Tyresö, i en match som öppnade målglatt med god utdelning åt båda håll. Lagen följdes länge åt innan LIF med tre snabba mål kunde gå ifrån till 11-8.
Övertaget blev dock kortvarigt, då gästerna lika snabbt hämtade upp till tolv lika. Ställningen var sedan fortsatt jämn ända in i halvlekens slutminut. Där fick Jacob Nelson sista ordet och med sitt 15-14 tog han LIF in till vilan med knapp ledning.
– Vi förvaltar inte ledningen bra, vi missar något läge och de kan kontra på oss. Vi leder ändå med ett i paus, men det hade kunnat vara mer, säger Herman Arenvang om den första halvleken.
I andra halvlek dröjde det sedan inte länge innan Tyresö både kvitterade och gick förbi. Med sju minuter spelat valde därför Arenvang att korrigera laget, något som gjorde att Niklas Jansson fick ge plats åt Sébastien Ehnevid mellan stolparna. Med den rutinerade målvakten som siste utpost fick LIF ett tydligare grepp om Tyresö-attackerna och man kunde äta sig tillbaka målmässigt.
Den starka defensiven tog laget upp i ledning och med kvarten kvar kopplade man greppet. Inom loppet av fem minuter gick LIF från 21-21 till 25-21. Avståndet krympte sedan till ett mål och en viss oro infann sig, men med en utvisning på Tyresö och ett straffmål av Oskar Erixon avgjorde LIF. Gustaf Ekström avslutade målskyttet i slutsekunderna och segern skrevs till 30-26.
”Nu är vi tillbaka på spåret igen”
– Det var skönt och det som var bra är att vi spelar en bra handboll. Det hänger ju ihop, att både spela bra och att kunna vinna, summerar Arenvang vinsten.
Efter förluster mot både Önnered och VästeråsIrsta var vinsten mot Tyresö efterlängtad i LIF-lägret. Tränare Arenvang förklarar vad man gör bättre i förhållande till matchen mot Västerås.
– Vi är tuffare och aggressivare i försvarsspelet. Tyresö har gjort över 30 mål i varje match, nu håller vi dem till 26 och det är bra. Sen är vi lugna i anfallsspelet, lite mer metodiska än vad vi varit i de två senaste matcherna. Även när vi har problem och är i underläge så jobbar vi oss igenom, säger Arenvang och ger beröm till sina spelare.
– ”Barre” (Bashkim) är riktigt bra och han har en hög procent. Karlo Seric och Jesper Jakobsson är också riktigt bra i mittblocket, framförallt i andra halvlek. ”Jocke” Bååk kan inte skjuta så hårt med sin axel, men han ger ett lugn till de andra och är taktiskt slipad. Sen är Sébastien Ehnevid riktigt bra när han kommer in i mål.
I och med vinsten klättrar LIF upp på åtta inspelade poäng, vilket ger en fjärdeplats i en haltande tabell. Laget får nu chansen till att slicka sina sår efter ett tätt matchande. LIF möter härnäst Warta söndag nästa helg, en utmaning som Arenvang ser hoppfullt på.
– Det är en match som vi har goda möjligheter att vinna. Nu är vi tillbaka på spåret igen.
Matchfakta LIF Lindesberg-Tyresö:
Resultat: 30-26 (15-14)
Publik: 1012
Mål LIF: Bashkim Gashi 6, Oskar Erixon 5, Jesper Nilsson 5, Gustaf Ekström 4, Fatlum Ahmeti 3, Jacob Nelson 3, Jesper Jakobsson 2, Sebastian Hammar, Joakim Bååk
Övrigt resultat från Allsvenskan:
Vinslöv-IFK Ystad 23-32
Tabellen från Svensk Handboll:

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.