Försäsongen gick på söndagen vidare för LIF Lindesberg via seger mot HK Country. Slutsiffrorna skrevs till 30-29, något som satte punkt för LIF:s fyra dagar långa träningsläger på västkusten. Den brandgula truppen vänder nu hem till Lindesberg där man nästa helg står värd för Bergslagen Sparbank Cup.
På söndagseftermiddagen klev LIF Lindesberg in till sin tredje träningsmatch inom loppet av bara sju dagar. HK Country stod för motståndet och matchen spelades i Skövde, med avkast 15.00. Träningsmötet utvecklade sig till en jämn fight, men där LIF satt i förarsätet större delen av matchen.
I halvtid var det brandgul ledning med 15-13 och även i andra halvlek höll övertaget i sig. Framåt levererade flertalet spelare, även målvakten Sébastien Ehnevid som skrev in sig i målprotokollet. Den goda utdelningen gav slutligen seger för LIF, som vann med de knappa siffrorna 30-29. Vinsten över det nyligen nedflyttade Country var dock inget som imponerade.
– Handbollsmässigt skulle jag vilja säga att det var en ganska dålig match. Det har ju flera förklaringar. Dels har vi ett långt träningsläger bakom oss, det gjorde att det var många trötta ben och huvuden. Men jag tycker ändå att vi genomför matchen på ett godkänt sätt, summerar LIF-tränaren Tobias Pettersson.
LIF har under de senaste fyra dagarna befunnit sig i Strömstad på läger. Laget reste dit i torsdags och spelade på fredagen mot norska Halden, något som alltså följdes upp av ny fight idag mot Country. Utöver de två matcherna har samlingen ägnats åt träning och även varit ett sätt att svetsa samman den brandgula truppen.
– Det har varit givande på många sätt. Att komma ihop som grupp är alltid bra, sen har vi fått chansen att träna väldigt många handbollspass. Flera bitar har fallit på plats både truppmässigt och handbollsmässigt, det känns riktigt bra, berättar Joakim Bååk.
Spelar cup på hemmaplan nästa helg
Den normalt sett framträdande niometersspelaren fanns inte med på planen mot Country. Tillsammans med Jacob Nelson stod ”Jocke” över matchen, samtidigt som juniorerna Axel Rämhed och Karl Zetterlund fick chansen att visa upp sig. Dessutom testade LIF ett nytt ansikte i form av Linus Olausson, som noterades för fyra mål.
Så här långt in på försäsongen har Tobias Pettersson roterat runt på gott om spelare. Det är ett medvetet val av tränaren, som velat spela in sin trupp. Tre träningsmatcher är nu avverkade och bland LIF-spelarna hittar handbollsrytmen alltmer tillbaka.
– Ja, man börjar så sakteliga att komma in i det. För många av oss var Bodö den första handbollsmatchen på väldigt länge, förklarar ”Jocke” Bååk och utvecklar sig.
– Konditionen hos oss är bra, men just handbollskondition är väldigt specifik med många starter och stopp. Nu börjar matchtempot att komma mer och mer. Men det finns mycket mer att hämta innan vi har fått allting på plats.
Försäsongen går med andra ord vidare för LIF, som kommande vecka ställs inför nya utmaningar. Till helgen arrangerar klubben sin årliga turnering Bergslagen Sparbank Cup. Gästande lag är RP Linköping och Guif, två lag som LIF spelar mot i Arenan fredag respektive söndag.
– Det känns som att det bör bli två bra matcher med motstånd på en lagom nivå. Guif är en något tuffare uppgift, RP inte fullt lika tuff, konstaterar Tobias Pettersson.
Matchfakta HK Country-LIF Lindesberg:
Resultat: 29-30 (13-15)
Mål LIF: Jesper Nilsson 5, Jesper Jakobsson 4, Linus Olausson 4, Oskar Erixon 4, Bashkim Gashi 4, Sebastan Hammar 4, Axel Rämhed 2, Karlo Seric, Gustaf Ekström, Sébastien Ehnevid
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.