På fredagen tog LIF Lindesbergs HandballCamp slut, ett läger som lockat över 80 ungdomar den senaste veckan. Först ut var elitcampen som utbildade spelarna både i träning men också hur man lever som gymnasieelev.
Varje sommar arrangerar LIF Lindesberg sin populära HandballCamp. De två senaste åren hade ungdomscampen vuxit sig tillräckligt stort för att täcka två lägerperioder, ett koncept som man fortsatte med i år. Om än med en viss twist.
– I år valde vi att lägga en så kallad elitcamp före den ordinarie campen. Det är för ungdomarna födda 2001-02, men vi har haft klart mest 02:or. Det passar ju perfekt, för det gör att vi får chansen att visa upp allt vi har här och allt vi kan erbjuda på idrottscollege, berättar Erik Bååk från LIF Lindesberg.
För samtidigt som spelarna födda 2001 påbörjar sina gymnasiestudier till sensommaren har 02:orna på sig till nästa år att välja vart de ska studera. LIF har därför i många år sett sin HandballCamp som det bästa skyltfönstret för handbollsgymnasiet. Med elitcampen har klubben dessutom valt att spetsa till utbildningen på lägret än mera.
Bodde på elevhemmet: ”Tvättat sin egen tvätt, lagat sin egen mat”
Sommarens HandballCamp startade fredagen 28:e juli, då elitcampen drog igång. De 22 spelarna representerade många klubbar och hade ursprung i Borlänge, Ludvika, Västerås, ÖSK, Schweiz och även en grupp flickspelare från Norge. Lägret pågick mellan fredag till tisdag och ungdomarna bodde på Lindeskolans elevhem. Där var Erik Bååk ansvarig för att utbilda dem hur allt fungerar.
– Man kan säga att det har varit en kombination av handboll och organisering. De har haft sina träningspass. Sen har jag hjälpt dem att tvätta sin egen tvätt, laga sin egen mat och fått dem att förstå att de själva måste passa tiderna. Det är sånt som kommer att förväntas av dem när de ska studera på egen hand på gymnasienivå, förklarar Bååk.
Elitcampen följdes sedan upp av den ordinarie campen, med totalt 60 anmälda handbollsspelare. Lägret löpte på mellan tisdag och fredag och ungdomarna har både tränat och tävlat med varandra. Ledarstyrkan har varit bred på den totalt åtta dagar långa HandballCampen och bland annat har Mikael Martinsson, Herman Arenvang, ”Jocke” Bååk, Niklas Jansson, IFK Skövdes Pål Ahlmark och LIF:s A-lagstränare Tobias Pettersson haft träningspass.
– Det är kul att de får se många ansikten och ta in olika idéer, men det finns en orange linje i allt som vi gör. All träning har utgått från den modell som vi har inom LIF och på handbollsgymnasiet, betonar Erik Bååk.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt för detta år var att även personer med funktionsnedsättning kunde vara med och tävla, vilket lockade den lokala judotalangen Amanda Orrbo och hennes tävlingspartner Elin Kämpe. Resultatet blev ett välförtjänt silver för duon, som endast besegrades av ett isländskt par.