På fredagen tog LIF Lindesbergs HandballCamp slut, ett läger som lockat över 80 ungdomar den senaste veckan. Först ut var elitcampen som utbildade spelarna både i träning men också hur man lever som gymnasieelev.
Varje sommar arrangerar LIF Lindesberg sin populära HandballCamp. De två senaste åren hade ungdomscampen vuxit sig tillräckligt stort för att täcka två lägerperioder, ett koncept som man fortsatte med i år. Om än med en viss twist.
– I år valde vi att lägga en så kallad elitcamp före den ordinarie campen. Det är för ungdomarna födda 2001-02, men vi har haft klart mest 02:or. Det passar ju perfekt, för det gör att vi får chansen att visa upp allt vi har här och allt vi kan erbjuda på idrottscollege, berättar Erik Bååk från LIF Lindesberg.
För samtidigt som spelarna födda 2001 påbörjar sina gymnasiestudier till sensommaren har 02:orna på sig till nästa år att välja vart de ska studera. LIF har därför i många år sett sin HandballCamp som det bästa skyltfönstret för handbollsgymnasiet. Med elitcampen har klubben dessutom valt att spetsa till utbildningen på lägret än mera.
Bodde på elevhemmet: ”Tvättat sin egen tvätt, lagat sin egen mat”
Sommarens HandballCamp startade fredagen 28:e juli, då elitcampen drog igång. De 22 spelarna representerade många klubbar och hade ursprung i Borlänge, Ludvika, Västerås, ÖSK, Schweiz och även en grupp flickspelare från Norge. Lägret pågick mellan fredag till tisdag och ungdomarna bodde på Lindeskolans elevhem. Där var Erik Bååk ansvarig för att utbilda dem hur allt fungerar.
– Man kan säga att det har varit en kombination av handboll och organisering. De har haft sina träningspass. Sen har jag hjälpt dem att tvätta sin egen tvätt, laga sin egen mat och fått dem att förstå att de själva måste passa tiderna. Det är sånt som kommer att förväntas av dem när de ska studera på egen hand på gymnasienivå, förklarar Bååk.
Elitcampen följdes sedan upp av den ordinarie campen, med totalt 60 anmälda handbollsspelare. Lägret löpte på mellan tisdag och fredag och ungdomarna har både tränat och tävlat med varandra. Ledarstyrkan har varit bred på den totalt åtta dagar långa HandballCampen och bland annat har Mikael Martinsson, Herman Arenvang, ”Jocke” Bååk, Niklas Jansson, IFK Skövdes Pål Ahlmark och LIF:s A-lagstränare Tobias Pettersson haft träningspass.
– Det är kul att de får se många ansikten och ta in olika idéer, men det finns en orange linje i allt som vi gör. All träning har utgått från den modell som vi har inom LIF och på handbollsgymnasiet, betonar Erik Bååk.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.