Det var nu en vecka sedan Engelholm korades som svenska mästarinnor i volleyboll och snart två sedan Lindesbergs elitseriesäsong tog slut för denna gång. Medan både herr- och damlandslaget laddar för fullt inför deras sommarutmaningar så tittar vi tillbaka på den Linde-säsong som varit för att se vilka punkter som bör lyftas fram.
I oktober skrev jag en krönika som diskuterade de förhoppningar jag hade inför Elitserien 2014/15. Linde hade då haft en väldigt framgångsrik försäsong och laget såg ut att kunna gå riktigt långt. Man hade dock endast några veckor innan förlorat Sara Malmlöv och för mig kändes det då som att Lindes chanser till guldmedalj rök tillsammans med Sara. När jag ser tillbaka på det hävdandet så tror jag inte att det var helt korrekt. Jag skulle nog fortfarande vara beredd att hävda att Lindes chanser att ta sig till final hade ökat om Sara varit kvar i truppen, men någon mästartitel hade det nog tyvärr inte blivit ändå, Engelholm är alldeles för överlägsna.
Då jag listade mina förväntningar inför säsongen nämnde jag dock de nyinkomna yngre spelarna. Här måste jag säga att Sara Malmlövs avhopp på sätt och vis har gjort gått. Den tomma spikerpositionen som Sara lämnade efter sig bäddade vägen för Martina Svensson. En plats behövde fyllas och Martina tog den. I början av säsongen var det dock tungt för Martina och det skulle krävas ett till avhopp för att hon verkligen skulle hitta sin plats på planen. Det var inte först när Denise Van De Mortel lämnade klubben och Yslany Kelly tågade in som Martina verkligen kunde börja blomma ut. Vi kunde se redan på GP att Martina och Yslany hittade varandra väl. Samarbetet höll lyckligtvis säsongen ut och att Martina har kommit upp på nya höjder har även noterats av förbundskapten Tina Celinder-Nygren, som belönat Martina med en plats i landslaget.
Något som även måste noteras från denna säsong är den dynamiska-duo Linde haft på sin vänsterkant. Den var speciellt tydlig under hösten då vi vid ett tillfälle hittade både Marjorie Giordano och Nette Peit inom topp-fem i poängligan. När Yslany Kelly kom in i laget så blev Lindes anfallsspel mer varierat och lagets högerkant så väl som centrar kom in mer i matcherna vilket avlastade Nette-Marjorie lite. Men att Linde 2014/15 leddes av Peitordano går inte att neka.
Slutligen vill jag lyfta fram GP-semin, som kan vara den bästa match Linde spelat på flera säsonger. Hylte/Halmstad fick ses sig dominerade mot ett Linde som spelade utan några som helst tecken på barmhärtighet. Den matchen hoppas jag att hela laget kan ta med sig och att den sedan ledde till ett GP-silver är endast ett plus i kanten.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.