Det var nu en vecka sedan Engelholm korades som svenska mästarinnor i volleyboll och snart två sedan Lindesbergs elitseriesäsong tog slut för denna gång. Medan både herr- och damlandslaget laddar för fullt inför deras sommarutmaningar så tittar vi tillbaka på den Linde-säsong som varit för att se vilka punkter som bör lyftas fram.
I oktober skrev jag en krönika som diskuterade de förhoppningar jag hade inför Elitserien 2014/15. Linde hade då haft en väldigt framgångsrik försäsong och laget såg ut att kunna gå riktigt långt. Man hade dock endast några veckor innan förlorat Sara Malmlöv och för mig kändes det då som att Lindes chanser till guldmedalj rök tillsammans med Sara. När jag ser tillbaka på det hävdandet så tror jag inte att det var helt korrekt. Jag skulle nog fortfarande vara beredd att hävda att Lindes chanser att ta sig till final hade ökat om Sara varit kvar i truppen, men någon mästartitel hade det nog tyvärr inte blivit ändå, Engelholm är alldeles för överlägsna.
Då jag listade mina förväntningar inför säsongen nämnde jag dock de nyinkomna yngre spelarna. Här måste jag säga att Sara Malmlövs avhopp på sätt och vis har gjort gått. Den tomma spikerpositionen som Sara lämnade efter sig bäddade vägen för Martina Svensson. En plats behövde fyllas och Martina tog den. I början av säsongen var det dock tungt för Martina och det skulle krävas ett till avhopp för att hon verkligen skulle hitta sin plats på planen. Det var inte först när Denise Van De Mortel lämnade klubben och Yslany Kelly tågade in som Martina verkligen kunde börja blomma ut. Vi kunde se redan på GP att Martina och Yslany hittade varandra väl. Samarbetet höll lyckligtvis säsongen ut och att Martina har kommit upp på nya höjder har även noterats av förbundskapten Tina Celinder-Nygren, som belönat Martina med en plats i landslaget.
Något som även måste noteras från denna säsong är den dynamiska-duo Linde haft på sin vänsterkant. Den var speciellt tydlig under hösten då vi vid ett tillfälle hittade både Marjorie Giordano och Nette Peit inom topp-fem i poängligan. När Yslany Kelly kom in i laget så blev Lindes anfallsspel mer varierat och lagets högerkant så väl som centrar kom in mer i matcherna vilket avlastade Nette-Marjorie lite. Men att Linde 2014/15 leddes av Peitordano går inte att neka.
Slutligen vill jag lyfta fram GP-semin, som kan vara den bästa match Linde spelat på flera säsonger. Hylte/Halmstad fick ses sig dominerade mot ett Linde som spelade utan några som helst tecken på barmhärtighet. Den matchen hoppas jag att hela laget kan ta med sig och att den sedan ledde till ett GP-silver är endast ett plus i kanten.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.